Կատալոնիայի ղեկավարը հայտարարել Է, որ տարածաշրջանում կանցկացվեն արտահերթ ընտրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կիմ Տոռան հայտարարել Է, որ տարածաշրջանում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Նա համապատասխան հայտարարությունն արել Է հունվարի 29-ին՝ ելույթ ունենալով լրագրողների առջեւ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Տոռայի որոշումը հետեւել Է այն բանից հետո, երբ ինքնավարության խորհրդարանը համաձայնել Է Իսպանիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կարգադրությամբ նրան զրկել պատգամավորական մանդատից Կատալոնիայի պալատում: Դա ճգնաժամ Է առաջացրել ինքնավարության կոալիցիոն կառավարությունում: «Այն բանից հետո, երբ (տարածաշրջանի) խորհրդարանում հավանություն տրվի բյուջեին, ես կհայտարարեմ ընտրությունների օրը»,- ասել Է Տոռան:
Դեկտեմբերի 19-ին տարածաշրջանի Բարձրագույն դատարանը վճռել Է Տոռային 18 ամսվա ընթացքում զրկել պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից՝ 2019 թվականի գարնանն ընտրությունների նախաշեմին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշմանը չհնազանդվելու պատճառով: Տարածաշրջանային դատարանի վճիռը ենթակա Է բողոքարկման Իսպանիայի Գերագույն դատարանում, եւ Կատալոնիայի նախարարների կաբինետի ղեկավարն արդեն հավաստել Է, որ վճռափոխության գանգատ Է տալու, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидер Каталонии заявил, что в регионе пройдут внеочередные выборы
Глава правительства Каталонии Ким Торра объявил, что в регионе пройдут внеочередные парламентские выборы. Соответствующее заявление он сделал в среду, выступая перед журналистами, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Решение Торры последовало после того, как парламент автономии согласился лишить его депутатского мандата в каталонской палате по распоряжению Центральной избирательной комиссии Испании. Это спровоцировало кризис в коалиционном правительстве автономии. "После того как будет одобрен бюджет в парламенте [региона], я объявлю дату выборов", - сказал Торра.
19 декабря Высший суд региона постановил лишить Торру права занимать госдолжности в течение 18 месяцев из-за неповиновения решению ЦИК в преддверии выборов весной 2019 года. Вердикт регионального суда подлежит обжалованию в Верховном суде Испании, и глава кабмина Каталонии уже подтвердил, что подаст апелляцию.