Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Իսրայելի նորարարությունների կենտրոնի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Պետություն աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Իսրայելի նորարարությունների կենտրոնի (Israel Innovation Authority) նախագահ Ամիրամ Ապելբաումի գլխավորած պատվիրակության հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կառույցն աջակցում է նաև Իսրայելի կառավարությանը երկրի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններում, հանդես է գալիս մասնավորապես շրջակա միջավայրի, վերականգնվող էներգիայի, թվային առողջապահության, գյուղատնտեսության ոլորտների զարգացման մի շարք նորարարական լուծումներով:
Հանդիպմանը քննարկվել է նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես՝ նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության մեծ հնարավորություններ կան:
Ամիրամ Ապելբաումն ընդգծել է, որ հանդիպումը հրաշալի հնարավորություն էր քննարկելու, թե ինչպես կարող են երկու փոքր երկրներ միասին աշխատելով, միմյանցից սովորելով փոքրը դարձնել մեծ առավելություն:
Հայաստանի նախագահն իր հերթին նշել է, որ փոքրը կարող է լինել գեղեցիկ, հզոր և հաջողակ: «Մենք կարող ենք համագործակցել հատկապես՝ գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Մեր ժողովուրդներն այդ ոլորտներում պատմականորեն հաջողություններ են ունեցել»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը՝ հույս հայտնելով, որ Իսրայելի նորարարությունների կենտրոնը և ATOM նախաձեռնությունը կարող են համատեղ արժեք ստեղծել:

Армен Саркисян встречался с председателем Центра инноваций Израиля
В ходе рабочего визита в государство Израиль президент Республики Армения Армен Саркисян встречался с делегацией, возглавляемой президентом израильского Центра инноваций (Israel Innovation Authority) Амирамом Апельбаумом. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, эта структура содействует правительству Израиля в инициативах, направленных на развитие страны, выступает, в частности, с рядом инновационных решений в сфере окружающей среды, возобновляемой энергии, цифрового здравоохранения, сельского хозяйства.
На встрече был обсужден широкий круг вопросов, касающихся возможностей взаимодействия в сфере новейших технологий. В частности, президент Саркисян представил президентскую инициативу ATOM (Advanced Tomorrow), направленную на развитие технологий и науки в Армении.
Амирам Апельбаум подчеркнул, что встреча была прекрасной возможностью обсудить, как две маленькие страны, работая вместе, учась друг у друга, смогут малое превращать в преимущество.
Президент Армении, в свою очередь, отметил, что малый может быть красивым, мощным и успешным. “Мы можем сотрудничать, особенно в сферах науки, технологий. Наши народы исторически добивались успехов в этих сферах”, - сказал президент Саркисян, выразив надежду, что Центр инноваций Израиля и инициатива ATOM могут создать совместную ценность.