Գիտնականները հայտնաբերել են հակամարմին, որն ունակ Է չեզոքացնելու 2019-nCoV վիրուսը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի մոլեկուլյար կենսաբանները պարզել են, որ այն հակամարմիններից մեկը, որոնք հայտնաբերվել Էին 2003 թվականի ոչ տիպական թոքաբորբի համաճարակի ժամանակ, կարող Է չեզոքացնել Չինաստանում եւ մի շարք այլ երկրներում թոքաբորբի ընթացիկ բռնկում հարուցած վիրուսը: Այդ մասին ասված Է հոդվածում, որը հրապարակվել Է bioRxiv Էլեկտրոնային գիտական գրադարանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«CR3022 հակամարմինը, որը չեզոքացնում Է SARS վիրուսը, շատ ակտիվորեն Է միանում նաեւ 2019-nCoV վիրուսին: Ըստ որում, ինչն ուշագրավ Է, m396 եւ CR3014 ավելի հզոր հակամարմինները չեն հակազդել վիրուսին, ինչը վկայում Է սպիտակուցի եզակի կառուցվածքի մասին, որի միջոցով նոր ախտածինը վարակում Է մարդու բջիջները»,- գրում են հետազոտողները: Այս հայտնագործությունն, ինչպես գրում են Ուհանի Վիրուսաբանության ինստիտուտի եւ Շանհայի (Չինաստան) Ֆուդան համալսարանի գիտնականները, թույլ Է տալիս հուսալ, որ CR3022 նյութը, նոր կորոնավիրուսի հետ միանալու ունակ այլ հակամարմինների հետ համակցությամբ թույլ կտա բավականին արագ ստեղծել առաջին գործուն միջոցներն այդ տեսակի թոքաբորբի բուժման եւ համաճարակի դադարեցման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые открыли антитело, способное нейтрализовать вирус 2019-nCoV
Китайские молекулярные биологи выяснили, что одно из антител, открытых во время эпидемии атипичной пневмонии 2003 года, может нейтрализовать вирус, вызвавший текущую вспышку пневмонии в Китае и ряде других стран. Об этом говорится в статье, опубликованной в электронной научной библиотеке bioRxiv.
"Антитело CR3022, нейтрализующее вирус SARS, очень активно присоединяется и к вирусу 2019-nCoV. При этом, что примечательно, более мощные антитела m396 и CR3014 не реагировали на вирус, что говорит об уникальной структуре белка, при помощи которого новый патоген заражает клетки человека", - пишут исследователи,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Это открытие, как пишут ученые из Института вирусологии Уханя и университета Фудань в Шанхае (Китай), позволяет надеяться на то, что вещество CR3022, в комбинации с другими антителами, способными соединяться с новым коронавирусом, позволит достаточно быстро создать первые действенные средства для лечения этой формы пневмонии и остановки эпидемии.