Հայաստանը և Հորդանանը հետամուտ կլինեն առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հորդանանի Հաշիմյան թագավորության Արդյունաբերության, առևտրի և մատակարարումների նախարար Տարեկ Համուրիի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պատվիրակությունը Հայաստանում է` նախապատրաստելու Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի սպասվող այցը Հայաստան, ինչպես նաև քննարկելու երկկողմ համագործակցության շրջանակը:
Նախարար Տիգրան Խաչատրյանն իր ողջույնի խոսքում ասել է. «Բարի գալուստ Հայաստան: Ուրախ ենք հյուրընկալել Ձեզ Հայաստանում, քննարկել տնտեսական հարաբերությունների օրակարգը: Մեր երկու երկրներն ունեն մեծածավալ չիրացված տնտեսական ներուժ, որի իրացման հնարավորություններն այսօր մեր երկխոսության օրակարգում են»:
Նախարար Խաչատրյանը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսությունում տեղի ունեցած փոփոխությունները և ընդգծել, որ մեր երկրում տնտեսական կյանքի բոլոր մասնակիցներն ունեն հավասար հնարավորութուններ:
Հորդանանի Արդյունաբերության, առևտրի և մատակարարումների նախարան ասել է. «Շնորհակալություն իմ և ուղեկցող պատվիրակության անունից` մեր սրտին մոտ, մեզ բարեկամ երկրում նման հյուրընկալության արժանացնելու համար. սա բխում է երկու երկրների միջև առկա քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններից: Այնուամենայնիվ, այդպիսի հարաբերությունների պայմաններում տնտեսական փոխգործակցությունը շատ համեստ է»։
Նախարար Խաչատրյանն առաջարկել է քննարկել զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունը որպես երկու երկրներում դինամիկ զարգացող ուղղություն: Քննարվել է նաև երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացումը` հիմնված երկկողմ հետաքրքրությունների վրա:
Տիգրան Խաչատրյանը տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանն ուղղված գործողությունների արդյունավետությունը պայմանավորել է նաև մասնավոր հատվածում հաստատված կապերով: Նա նշել է, որ էկոնոմիկայի նախարարությունում գործող Ներդրումների աջակցման կենտրոնը պատվիրակությանը կօժանդակի մասնավոր հատվածի հետ քննարկումներ ունենալու և կապեր հաստատելու գործում:
Հորդանանի նախարարն անդրադարձել է նաև Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում առկա զարգացման ներուժին` ընգծելով, որ այս առումով երկու երկրների տնտեսությունները ևս ունեն ընդհանրություններ, ուստի նաև՝ համագործակցության հնարավորություններ:
Ընդլայնված կազմով քննարկման ընթացքում տեղի է ունեցել առավել մանրամասն ոլորտային քննարկում:
Էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Արամ Վարդանյանը հյուրերին շնորհանդեսով ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքը, ներդրումների համար գրավիչ ուղղությունները, ինչպես նաև անդրադարձել զբոսաշրջային ներուժին և գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված քայլերին:
Հորդանանի ներդրումների հանձնաժողովի Գլխավոր քարտուղար Ֆարիդոն Հարթոքան համանման շնորհանդես է ներկայացրել երկրի մակրոտնտեսական վիճակի, տնտեսական հնարավորությունների և ներդրումային առաջարկների վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու նախարարություններում ձևավորելու աշխատանքային խմբեր, որոնք հետամուտ կլինեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը։

Армения и Иордания будут последовательны в расширении торгово-экономического сотрудничества
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян принял делегацию во главе с министром промышленности, торговли и поставок Иорданского Хашимитского Королевства Тареком Хамури. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Делегация находится в Армении, чтобы подготовить предстоящий визит короля Иордании Абдаллы Второго в Армению, а также обсудить круг двустороннего сотрудничества.
Министр Тигран Хачатрян в своей приветственной речи сказал: “Добро пожаловать в Армению. Рады принять Вас в Армении, обсудить повестку экономических отношений. Наши обе страны имеют большой нереализованный экономический потенциал, возможности реализации которого сегодня находятся в повестке нашего диалога”.
Министр Хачатрян представил изменения в экономике Армении и подчеркнул, что все участники экономической жизни в нашей стране имеют равные возможности.
Министр промышленности, торговли и поставок Иордании ответил: “Я благодарю от моего имени и от имени сопровождающей меня делегации за гостеприимство, проявленное к нам в дружественной нам стране, близкой нашему сердцу. Это вытекает из существующих между двумя странами политических отношений высокого уровня. Тем не менее, при таких отношениях экономическое взаимодействие довольно скромное”.
Министр Хачатрян предложил обсудить сотрудничество в сфере туризма как динамично развивающееся направление в обеих странах. Было обсуждено также и увеличение объемов товарооборота между двумя странами, основанного на двусторонних интересах.
Тигран Хачатрян обусловил эффективность действий, направленных на активизацию экономических отношений, отношениями в частном секторе. Он отметил, что действующий в Министерстве экономики Центр содействия инвестициям оказать содействие делегации в проведении обсуждений с представителями частного сектора и установлении связей.
Министр Иордании коснулся также и существующего потенциала развития в сфере информационных технологий Армении, подчеркнув, что в этом плане экономики двух стран также имеют общность, следовательно, и возможности сотрудничества.
В ходе обсуждения в расширенном составе состоялось и более подробное отраслевое обсуждение.
Советник министра экономики Армении Арам Варданян представил гостям структуру экономики Армении, привлекательные для инвестиций направления, а также коснулся туристического потенциала и шагов, направленных на развитие сельского хозяйства.
Генеральный секретарь иорданской комиссии по инвестициям Фаридон Хартока представил аналогичную презентацию о макроэкономическом состоянии страны, экономических возможностях и инвестиционных предложениях.
Достигнута договоренность о формировании рабочих групп в двух министерствах, которые будут последовательны в реализации достигнутых договоренностей.