Հայոց բանակն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է իր ուժերի վրա. Նիկոլ Փաշինյան
ՎԱՐԴԵՆԻՍ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վարդենիսում կայացած միջոցառման ընթացքում շնորհավորական ուղերձ հղեց ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ մեր տոնացույցում հունվարի 28-ն ունի առանձնահատուկ նշանակություն, որովհետև այն խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ապրելու իրավունքը:
«Մենք՝ որպես 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունից մազապուրծ ժողովուրդ, պետք է հստակ արձանագրենք, որ մեր հայրենիքում ապրելու իրավունքը մենք վաստակել ենք Հայոց բանակի, հայոց ազատամարտի շնորհիվ: Ի՞նչ է մեր ունեցած հայրենիքն այսօր. մեր ունեցած հայրենիքն այն տարածքն է, որ գտնվում է սահմանին կանգնած մեր զինվորի թիկունքում: Այսօր ունեցած մեր հայրենիքի ամեն քառակուսի մետրը շաղախված է մեր ազատամարտիկ-զինվոր նահատակների արյունով: Վերջին 100 տարում սա է հոգեբանական այն փոփոխությունը, որ տեղի է ունեցել մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ: Մեր հայրենիքի ամբողջ տարածքը 20-րդ դարի մեկնարկին շաղախվեց Ցեղասպանության անմեղ, անզեն զոհերի արյունով, 20-րդ դարի վերջին հայ ժողովուրդը որոշեց, որ ինքն այլևս ցեղասպանության զոհ չի լինելու, և, եթե մենք զոհվելու ենք, ապա միայն ու միայն մեր զենքը մեր ձեռքերում, միայն ու միայն ապրելու, լինելու մեր սերունդների իրավունքը պաշտպանելիս:
Այսօրվա մեր հայրենիքն այսօր սահմանին կանգնած զինվորի թիկունքն է, և մենք բոլորս պետք է ամեն օր մեզ հարց տանք՝ իսկ ինչո՞վ ենք մենք զբաղված զինվորի թիկունք հանդիսացող այդ հայրենիքում, ինչո՞վ ենք զբաղված կանգնած այն հողի վրա, որում ամփոփվում են մեր հազարավոր նահատակների մարմինները: Եվ այսօր այս հարցն է, որ ես՝ որպես ՀՀ վարչապետ, և մեր կառավարության անդամները, պետական բոլոր այրերը պետք է իրենց տան ամեն օր աշխատանքի գնալիս»,- նշեց ՀՀ վարչապետը:
Վերջին 1.5  տարվա ընթացքում բազմաթիվ քայլեր են արվել զինված ուժերի մարտունակությունն էլ ավելի բարձրացնելու և զինծառայողների ծառայության պայմանները, սոցիալական խնդիրները լուծելու համար: «Ես չեմ ուզում կրկնել այն ամենը, ինչ ասել եմ Ամանորյա ուղերձում՝ կապված նոր սպառազինությունների ձեռքբերման հետ, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ, այո, Հայաստանի Հանրապետությունն ու Հայոց բանակը փակել են 80-ականների զենքերի էջը, և կառավարությունն ու ժողովուրդն այսօր ի վիճակի է ու ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է լինելու այս հարցում, որ անհրաժեշտ միջոցները տրամադրի սեփական անվտանգությունն ապահովելու համար»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր տնտեսավարող, յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իրեն հաշիվ տա, որ որևէ չարձանագրված, չգրանցված ապրանք առաքելիս, առանց հսկիչ դրամարկղային կտրոնի որևէ գործարք անելիս ուղիղ, թե անուղղակի, ուզենալով, թե չուզենալով գողանում է բանակից, գողանում է  զինվորից: «Եվ ես ուրախ եմ, որ վերջին 1.5 տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը և քաղաքացիները ի վիճակի են եղել պետական եկամուտներն ավելացնել ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարին համարժեք դրամով: Այդ գումարների հսկայական մասը ծախսվել է և ծախսվում է զինվորների ծառայության պայմանները բարելավելու համար՝ սկսած դիրքերում ծառայության պայմաններից, ավարտած զորամասերում սննդի մատակարարման նոր համակարգից: Մենք նոր պայմաններ ենք ստեղծել զինծառայողների համար, որպեսզի նրանք էժան հիփոթեքային վարկերով կարողանան բնակարան ձեռք բերել: Ավելի քան 8 միլիարդ դրամ ենք հատկացրել զինթոշակառուների բնակարանային կարիքները բավարարելու համար: Խոսքն այն զինծառայողների մասին է, որոնց նկատմամբ պետության պարտավորությունն արձանագրված է դե յուրե: Այսօր ժամկետային զինծառայողների ծնողներն օգտվում են պետպատվերով առողջապահական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից:  Եվ այս քաղաքականությունը, զինված ուժերի մարտունակությունը, սպառազինությունը, ծառայության պայմանները բարելավելը լինելու է մեր քաղաքականության անբաժանելի մասը»,- հավելեց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշեց, որ 2019 թվականի հունիսի 1-ից հայոց բանակի զինծառայողների աշխատավարձերը բարձրացել են շոշափելիորեն: «Ուրախությամբ եմ ընդգծում, որ Հայոց բանակը 21-րդ դարում, այսօր, 2020 թվականին ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է իր ուժերի վրա, և հայ ժողովուրդն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է հայոց բանակի ուժերի վրա: Եվ ես ուզում եմ շատ կարևոր մի ընդգծում անել՝ որևէ կասկած չկա, որ հայրենիքը հպարտ է իր զինվորով, իր բանակով, բայց ես ուզում եմ սրան ավելացնել, որ ամեն զինվոր, ամեն սպա ամեն օր ավելի ու ավելի պիտի հպարտ լինի հայրենիքով, հպարտ լինի այն զարգացումներով, որ տեղի են ունենում իր հայրենիքում, որովհետև հայոց բանակը մեզ համար այս հայրենիքը նվաճել է ոչ թե նրա համար, որ մենք այն կորստյան մատնենք, այլ նրա համար, որ մենք ապահով, զարգացած, ուժեղ, ինքնավստահ հայրենիք ժառանգենք մեր սերունդներին»,- ասաց վարչապետը:

Every day Armenian Army is more and more confident on its powers – PM Pashinyan
VARDENIS, JANUARY 28, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan addressed a congratulatory message on the 28th anniversary of the formation of the Armed Forces during an event in Vardenis town.
In his remarks the PM said January 28 has a special meaning in our calendar because it symbolizes the Armenian people’s right to live.
“We, as a nation who survived the first Genocide of the 20th century, should clearly record that we have gained the right to live in our homeland thanks to the Armenian Army and the Armenian liberation fight. What is our homeland today? Our homeland is the territory behind our soldier who stands on the border. In the past 100 years this is the psychological change that has taken place in the consciousness of our people. The whole territory of our homeland was plunged into the blood of innocent, unarmed victims of the Genocide, in the late 20s the Armenian people decided that they will no longer be a victim of a genocide, and if we are going to be killed, that will only happen by holding our weapons in our hands, defending the right of our generations to live and exist”, the PM said.
He added that in the past 1.5 years they have taken many actions to further raise and improve the combat preparedness and service conditions of the servicemen. “I don’t want to repeat what I said in my message on the New Year regarding the purchase of new weapons, but I want to state that yes, the Republic of Armenia and the Armenian Army have closed the pages of weapons of the 80s, and today both the government and people are able and would be more confident on this issue each day in order to provide the necessary measures for ensuring their own security”, he said. “And I am happy that in the past 1.5 years the Armenian government and citizens managed to increase the state revenues by more than 1 billion USD. Large part of these sums has been used and is used for improving the service conditions of soldiers, starting from the service conditions in the military positions up to the new military diet system in military units. We have created new conditions for servicemen so that they can purchase apartment with affordable mortgage loans. We have provided over 8 billion AMD to meet the household needs of military pensioners. The talk is about the servicemen towards whom the state duty is recorded de jure. Today the parents of soldiers use the opportunity of getting state-funded healthcare services. And this policy, the combat preparedness of the armed forces, armament, improvement of service conditions are going to be an integral part of our policy”, PM Nikol Pashinyan said.
He reminded that starting from June 1, 2019 the salaries of military servicemen have increased greatly. “I want to praise the fact that in the 21st century, today, in 2020, the Armenian Army is more and more confident on its powers with each day, and the Armenian people are more and more confident on the powers of the Armenian Army with each day. There is no doubt that the Homeland is proud of its soldier, its army, but I also want to add that every soldier, every officer should be more and more proud of their Homeland every day, be proud of the developments that are taking place in the Homeland, because the Armenian Army has achieved this Homeland not for us to lose it, but to transfer a safe, developed, strong and self-confident Homeland to our future generations”.