Հայոց բանակն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է իր ուժերի վրա. Նիկոլ Փաշինյան
ՎԱՐԴԵՆԻՍ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վարդենիսում կայացած միջոցառման ընթացքում շնորհավորական ուղերձ հղեց ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ մեր տոնացույցում հունվարի 28-ն ունի առանձնահատուկ նշանակություն, որովհետև այն խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ապրելու իրավունքը:
«Մենք՝ որպես 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունից մազապուրծ ժողովուրդ, պետք է հստակ արձանագրենք, որ մեր հայրենիքում ապրելու իրավունքը մենք վաստակել ենք Հայոց բանակի, հայոց ազատամարտի շնորհիվ: Ի՞նչ է մեր ունեցած հայրենիքն այսօր. մեր ունեցած հայրենիքն այն տարածքն է, որ գտնվում է սահմանին կանգնած մեր զինվորի թիկունքում: Այսօր ունեցած մեր հայրենիքի ամեն քառակուսի մետրը շաղախված է մեր ազատամարտիկ-զինվոր նահատակների արյունով: Վերջին 100 տարում սա է հոգեբանական այն փոփոխությունը, որ տեղի է ունեցել մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ: Մեր հայրենիքի ամբողջ տարածքը 20-րդ դարի մեկնարկին շաղախվեց Ցեղասպանության անմեղ, անզեն զոհերի արյունով, 20-րդ դարի վերջին հայ ժողովուրդը որոշեց, որ ինքն այլևս ցեղասպանության զոհ չի լինելու, և, եթե մենք զոհվելու ենք, ապա միայն ու միայն մեր զենքը մեր ձեռքերում, միայն ու միայն ապրելու, լինելու մեր սերունդների իրավունքը պաշտպանելիս:
Այսօրվա մեր հայրենիքն այսօր սահմանին կանգնած զինվորի թիկունքն է, և մենք բոլորս պետք է ամեն օր մեզ հարց տանք՝ իսկ ինչո՞վ ենք մենք զբաղված զինվորի թիկունք հանդիսացող այդ հայրենիքում, ինչո՞վ ենք զբաղված կանգնած այն հողի վրա, որում ամփոփվում են մեր հազարավոր նահատակների մարմինները: Եվ այսօր այս հարցն է, որ ես՝ որպես ՀՀ վարչապետ, և մեր կառավարության անդամները, պետական բոլոր այրերը պետք է իրենց տան ամեն օր աշխատանքի գնալիս»,- նշեց ՀՀ վարչապետը:
Վերջին 1.5  տարվա ընթացքում բազմաթիվ քայլեր են արվել զինված ուժերի մարտունակությունն էլ ավելի բարձրացնելու և զինծառայողների ծառայության պայմանները, սոցիալական խնդիրները լուծելու համար: «Ես չեմ ուզում կրկնել այն ամենը, ինչ ասել եմ Ամանորյա ուղերձում՝ կապված նոր սպառազինությունների ձեռքբերման հետ, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ, այո, Հայաստանի Հանրապետությունն ու Հայոց բանակը փակել են 80-ականների զենքերի էջը, և կառավարությունն ու ժողովուրդն այսօր ի վիճակի է ու ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է լինելու այս հարցում, որ անհրաժեշտ միջոցները տրամադրի սեփական անվտանգությունն ապահովելու համար»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր տնտեսավարող, յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իրեն հաշիվ տա, որ որևէ չարձանագրված, չգրանցված ապրանք առաքելիս, առանց հսկիչ դրամարկղային կտրոնի որևէ գործարք անելիս ուղիղ, թե անուղղակի, ուզենալով, թե չուզենալով գողանում է բանակից, գողանում է  զինվորից: «Եվ ես ուրախ եմ, որ վերջին 1.5 տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը և քաղաքացիները ի վիճակի են եղել պետական եկամուտներն ավելացնել ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարին համարժեք դրամով: Այդ գումարների հսկայական մասը ծախսվել է և ծախսվում է զինվորների ծառայության պայմանները բարելավելու համար՝ սկսած դիրքերում ծառայության պայմաններից, ավարտած զորամասերում սննդի մատակարարման նոր համակարգից: Մենք նոր պայմաններ ենք ստեղծել զինծառայողների համար, որպեսզի նրանք էժան հիփոթեքային վարկերով կարողանան բնակարան ձեռք բերել: Ավելի քան 8 միլիարդ դրամ ենք հատկացրել զինթոշակառուների բնակարանային կարիքները բավարարելու համար: Խոսքն այն զինծառայողների մասին է, որոնց նկատմամբ պետության պարտավորությունն արձանագրված է դե յուրե: Այսօր ժամկետային զինծառայողների ծնողներն օգտվում են պետպատվերով առողջապահական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից:  Եվ այս քաղաքականությունը, զինված ուժերի մարտունակությունը, սպառազինությունը, ծառայության պայմանները բարելավելը լինելու է մեր քաղաքականության անբաժանելի մասը»,- հավելեց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշեց, որ 2019 թվականի հունիսի 1-ից հայոց բանակի զինծառայողների աշխատավարձերը բարձրացել են շոշափելիորեն: «Ուրախությամբ եմ ընդգծում, որ Հայոց բանակը 21-րդ դարում, այսօր, 2020 թվականին ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է իր ուժերի վրա, և հայ ժողովուրդն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է հայոց բանակի ուժերի վրա: Եվ ես ուզում եմ շատ կարևոր մի ընդգծում անել՝ որևէ կասկած չկա, որ հայրենիքը հպարտ է իր զինվորով, իր բանակով, բայց ես ուզում եմ սրան ավելացնել, որ ամեն զինվոր, ամեն սպա ամեն օր ավելի ու ավելի պիտի հպարտ լինի հայրենիքով, հպարտ լինի այն զարգացումներով, որ տեղի են ունենում իր հայրենիքում, որովհետև հայոց բանակը մեզ համար այս հայրենիքը նվաճել է ոչ թե նրա համար, որ մենք այն կորստյան մատնենք, այլ նրա համար, որ մենք ապահով, զարգացած, ուժեղ, ինքնավստահ հայրենիք ժառանգենք մեր սերունդներին»,- ասաց վարչապետը:

Армянская армия с каждым днем становится все более уверенной в себе: Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в городе Варденис Гегаркуникской области сегодня принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 28-й годовщине формирования Вооруженных сил Республики Армения - Дню армии.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашин Пашинян выступил с поздравительным посланием, в котором, в частности, отметил:
Ваше Святейшество Католикос Всех Армян,
Многоуважаемый министр обороны,
Государственные лица,
Уважаемые аккредитованные в Армении иностранные дипломаты,
Господа офицеры, военнослужащие,
Гордые граждане Республики Армения.
Поздравляю всех нас с 28-й годовщиной формирования Армянской армии.
Этот день имеет особое значение в нашем календаре, поскольку он символизирует право армянского народа на жизнь. Мы как спасшийся от первого в 20-м веке геноцида народ должны четко констатировать, что заслужили право жить на своей Родине благодаря Армянской армии и Армянской освободительной войне.
Что же представляет собой наша Родина сегодня? Наша Родина - это территория в тылу стоящего на границе солдата. Каждый квадратный метр нашей Родины сегодня пропитан кровью наших погибших воинов-освободителей. Именно это психологическое изменение произошло в сознании нашего народа за последние сто лет. В начале 20-го века вся территория нашей Родины была залита кровью невинных, безоружных жертв Геноцида. Уже в конце 20-го века армянский народ решил, что он больше не будет жертвой Геноцида, и если мы умрем, то только с оружием руках, только и только при защите своего права и права наших потомков на жизнь.
Наша сегодняшняя Родина - это тыл стоящего на границе  солдата, и мы все должны каждый день задавать себе вопрос: чем мы заняты на находящейся в тылу солдата нашей Родине? Чем мы заняты на земле, где покоятся тела наших тысяч мучеников? И именно этот вопрос сегодня я как премьер-министр Республики Армения и члены нашего правительства, государственные лица должны задавать себе каждый день по пути на работу. За последние полтора года мы предприняли много шагов для повышения боеспособности Вооруженных сил, улучшения условий воинской службы и решения социальных проблем.
Не хочу повторять то, что я говорил в новогоднем обращении о приобретении нового вооружения, но хочу подчеркнуть, что, да, Республика Армения и Армянская армия закрыли страницу вооружений производства 1980-ых годов. И правительство, и народ Армении сегодня способны и будут с каждым днем все увереннее в этом вопросе, чтобы предоставлять необходимые средства для обеспечения собственной безопасности. И я хочу еще раз подчеркнуть, что каждый предприниматель, каждый гражданин должен давать себе отчет в том, что при доставке любого незарегистрированного продукта, при любой сделке без чека кассового аппарата, прямо или косвенно, вольно или невольно, ворует у нашей армии и у нашего солдата.
Я рад, что за последние полтора года правительство и граждане Армении смогли увеличить государственные доходы более чем на 1 млрд долларов. И очень большая часть этих денег была потрачена и расходуется на улучшение условий службы солдат, начиная от условий службы на позициях и заканчивая новой системой питания в воинских частях. Мы создали новые условия для военнослужащих, чтобы они могли получить жилье по ипотечным кредитам с низкой ставкой. Мы выделили более 8 млрд долларов на решение жилищных проблем военных пенсионеров. Речь идет о тех военнослужащих, в отношении которых были де-юре зафиксированы обязательства государства. Сегодня родители призывников пользуются возможностью получить современное медицинское обслуживание в рамках госзаказа. И эта деятельность по повышению боеспособности Вооруженных Сил, улучшению вооружения и условий службы будет неотъемлемой частью нашей политики.
С радостью должен отметить, что с 1 июня 2019 года заработная плата военнослужащих Армянской армии значительно выросла. С радостью подчеркну, что Армянская армия в 21-м веке, сегодня, в 2020 году, с каждым днем становится все более и более уверенной в свои силы, а армянский народ с каждым днем становится все более и более уверенным в мощи Армянской  армии. И я хочу подчеркнуть очень важный момент - нет никаких сомнений в том, что Родина гордится своим солдатом, своей армией, но я хочу добавить к этому, что каждый солдат, каждый офицер с каждым днем должен все больше и больше гордиться своей Родиной, должен гордиться теми событиями, которые происходят на его Родине, потому что Армянская армия завоевала эту Родину для нас не для того, чтобы мы ее потеряли, а для того, чтобы мы передали своим потомкам безопасную, развитую, сильную, уверенную в себе Родину.
С вашего разрешения я хотел бы завершить свое выступление стихотворением, которое я написал 19 мая 2016 года, будучи добровольцем Армянской армии. Стихотворение называется «Армянские войска на равнине»”.
Затем премьер-министр прочитал свое стихотворение “Армянские войска на равнине”.
В Варденисе премьер-министр Никол Пашинян возложил венок к мемориалу солдатам, погибшим во время Второй мировой войны и Арцахской освободительной войны.