Հայոց բանակը մեր ժողովրդի դարերով սպասված արարումն է. ՀՀ գլխավոր դատախազի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 28-ամյակի առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազի ուղերձը.
Անձամբ իմ և դատախազության ողջ անձնակազմի անունից սրտանց շնորհավորում եմ մեր պետականության ամենամեծ նվաճման՝ Հայոց բանակի կազմակվորման նվիրական օրվա կապակցությամբ:
Աշխարհի ցանկացած անկյունում գտնվող յուրաքանչյուր հայի ազգային հպարտության աղբյուրն է Ազգային բանակը, մեր նոր սերնդի ազգային ինքնագտակցության և ինքնաճանաչողության վրա ազդող ամենակարևոր արժեքներից մեկը, որը, ցանկացած գիտակից հայի, Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած քաղաքացու հոգում բորբոքում է պետականատիրության պատիվը, ջերմ զգացումն ու պատասխանատվությունը:
Հայոց բանակը մեր ժողովրդի դարերով սպասված արարումն է, որը թրծվել ու ամրացել է հերոսական ազատամարտի բովերում, որը դարձել է մեր նորագույն պատմության ամենանվիրական հաղթանակների կերտողը, որը կայացել է իր հազարավոր նվիրյալ զավակների՝ մեր ժոովրդի երազանքների զոհասեղանին դրված կյանքերի, արյան, բանակաշինության նվիրյալների թափած ջանք ու եռանդի շնորհիվ՝ հայ ժողովրդի անվերապահ սիրո ու գուրգուրանքի պայմաններում:
Ազգային բանակը կայացել է որպես իր պատմական բնօրրանի այս մի հատվածի վրա մեր հավաքական լինելիության հզոր պատվար, տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության առանցքային և հուսալի երշախավոր, որպես խաղաղություն պարտադրող մարտունակ, կուռ ու կազմակերպված համակարգ՝ Հայաստանի Հանրապետությանը տալով մեր ազգային ու պետական շահերն արտաքին բոլոր հարթակներում արժանապատվորեն պաշտպանելու կարևոր հաղթաթուղթ:
Այսօրվա զինվորը հաստատակամ ու իր առաքելության խորքային գիտակցությամբ է պաշտպանում մեր հայրենիքի սահմանները՝ մեր սպաների ամենօրյա աչալուրջ, հայրական սրտացավության և խստապահանջության պայմաններում՝ իր կենցաղում, մարտական հերթապահության ժամին, թե դրանից դուրս, ամեն նոր օրվա հետ զգալով այն բարեփոխումների ազդեցությունը, որոնց ձեռնամուխ է եղել մեր պետությունը:
Մեր պարտքն է ամեն նոր օրվա հետ մեր զինվորի միջավայրը դարձնել ավելի հարմարավետ, ավելի անվտանգ՝ զերծ հանցածին երևույթներից ու գայթակղություններից: Վստահ եմ՝ զինված ուժերում հանցավորության դեմ պայքարում համատեղ ուժերով հասնելու ենք մեր ցանկալի արդյունքներին:
Կրկին շնորհավորելով Բանակի օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ հաջողություններ զինված ուժերի հզորացման, մարտունակության բարձրացման, մեր սպաների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման բոլոր ձեռնարկումներում, մաղթում եմ խաղաղ երկինք մեր զինվորների գլխավերևում:
Փա՜ռք մեր հերոսական բանակին, փա՜ռք մեր զինվորին և սպային, հավերժ հիաշտակ՝ հանուն մեր հայրենիքի և մեր բանակի ընկած բոլոր հայորդիներին»:

Армянская армия - долгожданное творение нашего народа: послание генерального прокурора РА
Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян направил поздравительное послание по случаю 28-летия формирования Вооруженных сил РА. Арменпресс представляет послание генерального прокурора Армении.
Лично от себя и от имени всего состава прокуратуры сердечно поздравляю с самым большим достижением нашей государственности - Днем Армянской армии.
Национальная армия является источником национальной гордости каждого армянина, находящегося в любом уголке мира, которая в душе любого сознательного армянина, любого гражданина Республики Армения пробуждает честь, теплое чувство и ответственность за государственность. Она является одной из важнейших ценностей, влияющих на национальное самосознание и самопознание нашего нового поколения.
Армянская армия - долгожданное созидание нашего народа, закаленное и укрепившееся в горниле героической освободительной борьбы. Она стала одной из самых заветных побед в нашей новейшей истории, которая состоялась благодаря жизням, крови, усилиям и энергии преданных сынов нашего народа, в условиях безоговорочной любви и преданности армянскому народу.
Национальная армия состоялась как мощный оплот нашего единства на нашей родине, ключевой и надежный гарант регионального мира и стабильности, как боеспособная, твердая и организованная система обязывания к миру. Она дала Республике Армения важную карту достойной защиты наших национальных и государственных интересов на всех международных площадках.
Сегодняшний солдат твердо, с глубоким осознанием своей миссии, в условиях каждодневного бдительного, отцовского отношения и требовательности наших офицеров, и в быту, и в часы боевого дежурства, защищает границы нашей Родины, с каждым новым днем ощущая влияние тех реформ, которые предпринимает наше государство.
Наш долг с каждым новым днем делать среду обитания и службы наших солдат более удобной, более безопасной, свободной от преступных явлений и искушений. Уверен, что в борьбе с преступностью, в Вооруженных силах мы совместными усилиями добьемся желаемых результатов.
Еще раз поздравляю с Днем Армии, желаю успехов во всех начинаниях по усилению вооруженных сил, повышению боеспособности, улучшению социально-бытовых условий наших офицеров, желаю нашим солдатам мирного неба.
Слава нашей героической армии, слава нашим солдатам и офицерам, вечная память всем сыновьям армянского народа, павшим во имя нашей Родины и нашей армии”.