Հայկական բանակն ազգային միասնականության և համախմբման կենդանի մարմնացումն է. ՀՀ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ նախագահի ուղերձը.
«Սիրելի՛ զինվորներ, պարոնայք սպաներ և գեներալներ,
Շնորհավորում եմ Բանակի օրվա առթիվ, մաղթում խաղաղություն և նոր հաղթանակներ։
Հայկական բանակը ծնունդ առավ և ձևավորվեց մեր նորօրյա ազատագրական պայքարի հերոսական մարտերում: Նա վերականգնեց այն փառքը և համբավը, որը հայ զինվորականներն ունեին հին կայսերական ժամանակներից մինչև Սարդարապատ, մինչև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, որտեղ մեր ժողովրդի քաջարի զավակները՝ մարշալներից, գեներալներից մինչև զինվորներ, ոսկե տառերով գրեցին իրենց անունները Մեծ Հաղթանակի կերտման պատմության էջերում:
Այս տարի այդ հաղթանակի 75-ամյա հոբելյանն է, հաղթանակ, որում մեծագույն ներդրում ունեն մեր նախնիները, հաղթանակ, որին իրենց կյանքը զոհաբերեցին մեր ժողովրդի 300 հազարից ավելի որդիներն ու դուստրերը։
Գլուխ եմ խոնարհում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում զոհված մեր նախնիների հիշատակի առաջ և երախտագիտությունս հայտնում վետերաններին, ովքեր ոչ միայն վառ են պահում հաղթանակի հիշողությունը, այլև իրենց կենսափորձով ու անցած ուղիով պատմության կենդանի դաս են մեզ համար։
Այսօր մեր սահմաններին նրա՛նց սերունդներն են, նրանց հաղթական ուղին շարունակողները, մարտական ավանդույթները հաջորդ սերնդին փոխանցողները։
Հայկական բանակն այսօր ազգային միասնականության և համախմբման կենդանի մարմնացումն է: Այն մեր հպարտության և ազգային արժանապատվության ամուր սյունն է, որի շուրջը ձևավորվում և դաստիարակվում է գիտակից և հայրենասեր քաղաքացին:
Բանակը յուրաքանչյուրիս հարազատն է, իսկ մեզնից յուրաքանչյուրը՝ բանակի հարազատը։
Բանակը մեր ընտանիքն է, քանի որ յուրաքանչյուր ընտանիք ինչ-որ կերպ, ուղղակի կամ անուղղակի կապված է բանակի հետ։
Բանակը մեր հպարտությունն է, մեր հզոր հաղթաթղթերից մեկը։
Բանակը մեր ճակատն է։ Եվ բանակի շնորհիվ մենք բաց ճակատով, այսինքն՝ հպարտությամբ, արժանապատվությամբ, ազատ ու համարձակ ենք նայում մեր հեռու և մոտ հարևանների, մեր բարեկամների ու հակառակորդների, մեր ծանոթների ու անծանոթների աչքերին։
Բոլոր ժամանակներում մեր կամավորի, զինվորի, սպայի նշանաբանը եղել են Հայրենիք, Պատիվ, Նվիրվածություն բառերը։ Այդ նշանաբանով են ձեռք բերվել մեր հաղթանակները, այդ նշանաբանով են պաշտպանվել մեր ընտանեկան օջախները, ազատագրվել մեր տարածքները, այդ նշանաբանով են այսօր պաշտպանվում Հայրենիքի՝ Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունն ու խաղաղությունը:
Արդի ժամանակներում բանակը նաև տնտեսության, գիտության և մասնագիտական կարողությունների զարգացման խթան է: Ժամանակակից բանակը նշանակում է նոր մտածողություն, նոր հմտություններ, ավելի որակյալ կրթություն և գիտություն, նոր տեխնոլոգիաներ, ժամանակակից արդյունաբերություն, այդ թվում՝ ռազմարդյունաբերություն, ժամանակակից գյուղատնտեսություն, սննդի անվտանգություն, մի խոսքով՝ նոր տնտեսություն։
Անշուշտ, պետության կողմից շարունակաբար ձեռք բերվող զինատեսակները ամրապնդում են մեր զինված ուժերի ռազմատեխնիկական հիմքը։ Սակայն առանց մարդկային կապիտալի, այդ հիմքը չի կարող լիարժեք ամուր լինել։ Բոլորիս ջանքերը, բոլորիս մտքերը պետք է ուղղված լինեն այդ կապիտալը հոգեպես, ֆիզիկապես, տնտեսապես համալրելուն և որակապես այն նոր մակարդակի բարձրացնելուն։
Հայկական բանակը յուրաքանչյուր օր մեզ տալիս է ամենաթանկը՝ խաղաղության և ապահովության զգացում։
Այս հունվարի 28-ին էլ տարվա մյուս բոլոր օրերի նման շարունակենք աղոթել մեր զինվորների համար՝
ձե՛զ համար, հարգելի՛ զինվորներ, ազատամարտիկներ, սպաներ և գեներալներ,
ձե՛զ համար, զինծառայողների հարգելի ծնողներ, ձե՛զ համար, մեր սիրելի հերոսների հարգելի ծնողներ ու հարազատներ։

Armenian Army is a living embodiment of national unity – President Sarkissian issues message
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the occasion of Army Day, the Presidential Office told Armenpress.
“Dear soldiers, officers and generals,
I congratulate you on the Army Day, wish you peace and new victories.
The Armenian Army was born and formed in the heroic fights of our modern liberation struggle. It restored the glory and reputation of our soldiers had had starting from ancient imperial times up to Sardarapat, to the Second World War where the brave sons of our people, starting from Marshals, Generals to soldiers, wrote their names in the pages of the history of the Great Victory with golden letters.
This year marks the 75th anniversary of that victory, a victory where our ancestors had a great contribution, a victory for which more than 300.000 sons and daughters of our people sacrificed their lives.
I bow before the memory of our ancestors fallen at the Second World War and expressed my gratitude to the veterans who not only keep alive the memory of that victory, but are also a living lesson for us with their life experience and past path.
Today their generations, those who continue their victorious path are standing on our borders.
Today the Armenian Army is the living embodiment of the national unity. It is the firm pillar of our pride and national dignity around which a conscious and patriotic citizen is growing up.
The Army is the relative of each of us, and vice versa.
The Army is our family because each family somehow, directly or indirectly is connected with the Army.
The Army is our pride, one of our powerful weapons.
The Army is our forehead. And thanks to the Army we look at the eyes of our remote and close neighbors, our friends and adversaries with an open forehead, in other words with pride, dignity, free and courageous.
At all times the motto of our volunteer, soldier and officer has been the words Homeland, Honor and Dedication. We achieved our victories with this motto, protected our families, liberated our territories and today protect the security and peace of Armenia and Artsakh with this motto.
In the modern times the Army is also an impetus for the development of economy, science and professional capacities. Modern army means new thinking, new skills, better quality education and science, new technologies, modern industry, including military industry, modern agriculture, food safety, in other words, a new economy.
Definitely, the types of weapons constantly acquired by the state strengthen the military-technical base of our armed forces. But this base cannot be fully firm without a human capital. All our efforts and thoughts should be directed for supplementing this capital psychologically, physically and economically and raising to a qualitatively new level.