Գիտնականները հրապարակել են նոր կորոնավիրուսի համաճարակի կանխատեսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի եւ բրիտանացի գիտնականները հրապարակել են Չինաստանից 2019-nCoV նոր կորոնավիրուսի տարածման վտանգի՝ իրենց փորձագիտական գնահատումները: Արդյունքներին կարելի Է ծանոթանալ medRxiv.org. նախահրապարումների պորտալում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Լանքասթերի համալսարանի Բժշկական ինֆորմատիկայի, հաշվողական տեխնիկայի եւ վիճակագրության կենտրոնի, Գլազգոյի համալսարանի Բժշկական հետազոտությունների կենտրոնի (Մեծ Բրիտանիա) եւ Ֆլորիդայի նահանգի (ԱՄՆ) համալսարանի Կենսաբանության եւ նոր ախտածինների ինստիտուտի հետազոտողները հրապարակել են 2019-nCoV նոր կորոնավիրուսի համաճարակաբանական պարամետրերի իրենց գնահատումները: Գիտնականների գնահատումներով՝ վարակի բազային վերարտադրողական հաճախությունը՝ երկրորդային ախտահարվածների միջին թիվը, կազմում Է 3,6-ից մինչեւ 4,0: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այդ ցուցանիշը գնահատել Է 1,4 – 2,5-ի մակարդակում:
Համեմատության համար նշենք՝ գրիպի համար բազային վերականգնողական հաճախությունը կազմում Է երկուսից մինչեւ երեք, 2000-ական թվականների ոչ տիպական թոքաբորբի համար՝ մոտ երեք: Ամեն դեպքում, մահացության այդպիսի բարձր մակարդակի դեպքում, որն արձանագրվել Է նոր կորոնավիրուսի համար, դա շատ տագնապալի Է հնչում: Հեղինակների ներկայացրած մոդելը կանխատեսում Է, որ մինչեւ հունվարի 21-ը միայն Ուհանում պետք Է ախտահարված լինի 11 հազար 341 մարդ: Իսկ դա նշանակում Է, որ հիվանդության հայտնաբերման մակարդակն այժմ կազմում Է հիվանդացածների թվի սոսկ 5,1 տոկոսը: Եթե հակահամաճարակային միջոցառումները մնան այնպիսին, ինչպես այժմ, 14 օրվա ընթացքում՝ մինչեւ 2020 թվականի փետրվարի 4-ը, Ուհանում ախտահարվածների թիվը կարող Է գերազանցել 190 հազարը, վարակի խոշոր բռնկումներ տեղի կունենան Շանհայում, Պեկինում, Գուանչժոուում, Չունցինում եւ Չենդուում: Ռիսկի գոտում են գտնվում այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Թաիլանդը, Ճապոնիան, Տայվանը, Հոնկոնգը եւ Հարավային Կորեան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые опубликовали прогноз эпидемии нового коронавируса
Америкаские и британские ученые опубликовали свои экспертные оценки опасности распространения нового коронавируса из Китая 2019-nCoV. С результатами можно ознакомиться на портале препринтов medRxiv.org.
Исследователи из Центра медицинской информатики, вычислительной техники и статистики Ланкастерского университета, Совета медицинских исследований Университета Глазго (Великобритания) и Института биологии и новых патогенов Университета штата Флорида (США) опубликовали свои оценки эпидемиологических параметров нового коронавируса 2019-nCoV,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По оценкам ученых, базовая репродуктивная частота инфекции — среднее число вторичных инфицирований — составляет от 3,6 до 4,0. Всемирная организация здравоохранения этот показатель оценила на уровне 1,4-2,5.
Для сравнения, для гриппа базовая репродуктивная частота составляет от двух до трех, для атипичной пневмонии 2000-х годов — около трех. В любом случае, при таком высоком уровне смертности, который зафиксирован для нового коронавируса, это звучит очень тревожно.
Представленная авторами модель предсказывает, что к 21 января только в Ухани должно быть инфицировано 11 341 человек. А это значит, что уровень выявления заболевания сейчас составляет лишь 5,1 процента от числа заболевших. Если противоэпидемические меры останутся такими же, как сейчас, в течение 14 дней — до 4 февраля 2020 года — число инфицированных в Ухане может превысить 190 тысяч человек, крупные вспышки инфекции произойдут в Шанхае, Пекине, Гуанчжоу, Чунцине и Чэнду. В зоне риска находятся такие страны, как Таиланд, Япония, Тайвань, Гонконг и Южная Корея.