Չինաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների մասին տեղեկություն չկա. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում ՀՀ դեսպանության կողմից շարունակ քայլեր են ձեռնարկվում Չինաստանի տարածքում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ անմիջական կապ հաստատելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության «Ֆեյսբուք»-ի էջը:
«Դեսպանությունն անմիջական կապի մեջ է Հուբեյ նահանգի Ուհան քաղաքում ներկայումս գտնվող երեք ՀՀ քաղաքացու հետ։ Այս պահի դրությամբ վարակվածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների մասին տեղեկատվություն չկա։ Կոչ ենք անում Չինաստանում բնակվող ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին իրենց հեռախոսահամարները և բնակության հասցեները ուղարկել ՀՀ դեսպանության էլեկտրոնային հասցեին` [email protected]՝ անմիջական կապի մեջ լինելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նոր կորոնավիրուսի (2019-nCoV) ի հայտ գալու հետ կապված համաճարակային իրավիճակը Չինաստանում դեռևս լարված է: Չինաստանում արձանագրվել է շուրջ 2000 դեպք՝ 56 մահվան ելքով: Գիտականորեն ապացուցվել է, որ փոխանցման հիմնական գործոն են դարձել թեթև նախուտեստները, մասնավորապես՝ ծովամթերքից և օձից պատրաստված։

Сведений о гражданах РА, зараженных коронавирусом в Китае, нет — МИД РА
Посольство Республики Армения в Китае постоянно предпринимает шаги для установления прямого контакта с гражданами Китайской Республики, находящимися  на территории Китая.
Какпередает Арменпресс,об этом сообщает страница Министерства иностранных дел Республики Армения в Facebook.
«Посольство находится в непосредственном контакте с тремя гражданами Армении, которые в настоящее время находятся в городе Ухань провинции Хубей.  В настоящее время нет информации о гражданах РА среди инфицированных. Мы призываем всех граждан РА, проживающих в Китае, направить свои номера телефонов и адреса проживания на электронную почту посольства РА по адресу armchinaembassy@mfa.am для прямого общения», - говорится в заявлении.
Эпидемия в Китае из-за появления нового коронавируса (2019-nCoV) все еще остается актуальной. В Китае было около 2000 смертей, 56 из них. Было научно доказано, что легкие закуски, в частности морепродукты и змеи, стали основным фактором передачи.