Ադրբեջանից բռնագաղթած ընտանիքների բնակարանային խնդրի համար կտրամադրվի շուրջ 1.5 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության որոշմամբ շուրջ 1.5 մլրդ դրամ կտրամադրվի Ադրբեջանից բռնագաղթած 112 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«10 տարի այս ուղղությամբ կառավարությունը համարյա ոչինչ չէր արել»,-հիշեցրեց Փաշինյանը:
Ադրբեջանի հայաթափման քաղաքականության հետևանքով 1988-1992 թվականների ընթացքում Հայաստանն ընդունել է 420 հազար հայ փախստական ընտանիքների: Փախստականների բնակապահովման ուղղությամբ իրականացված ծրագիրը եղել է 2005-2008 թվականներին: Տրամադրվել է 1000-ից ավելի բնակարանային գնման վակայագրեր, սակայն 700-ն են կարողացել իրացնել, այսինքն՝ բնակարան գնել: Միգրացիոն ծառայությունը սկսել է նոր՝ «Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային ծրագիր»-ը: Հիմքում ընկած է կառավարության որոշումն է այն մասին, որով սահմանված են այն փախստական ընտանիքները, որոնք մինչ այսօր ապրում են ժամանակավոր կացարաններում: 2018 թվականին մեկ անգամ ևս փախստականների բնակարանային հարցերի հետ կապված վերահաշվարկ է կատարվել և արձանագրվել է հետևյալ պատկերը՝ 895 ընտանիք ամբողջ հանրապետության տարածքով՝ 254-ը մարզերում, 641-ը՝ Երևանում:

На решение жилищных проблем семей, насильно изгнанных из Азербайджана, будет выделено 1.5 млрд драм
По решению правительства Республики Армения на решение жилищной проблемы 112 семей, насильно депортированных из Азербайджана, будет выделено около 1,5 млрд драмов.
Как  передает «Арменпресс», об этом заявил на пресс-конференции 25 января в Капане премьер-министр РА Никол Пашинян, представив в третий раз 100 фактов о Новой Армении.
«За 10 лет правительство практически ничего не сделало в этом направлении», - вспоминает Пашинян.
В результате политики Азербайджана по перемещению в 1988-1992 годах Армения приняла 420 000 семей армянских беженцев. Жилищная программа для беженцев была реализована в 2005-2008 годах. Выдано более 1000 сертификатов на покупку жилья, но только 700 были реализованы. Миграционная служба запустила новую жилищную программу « Программу для семей, депортированных из Азербайджана и оставшихся без крова». В основе этого лежит решение правительства, которое определяет семьи беженцев, которые все еще живут во временных убежищах. В 2018 году вновь был проведен перерасчет беженских проблем  и   зарегистрирована следующая цифра: 895 семей по всей стране - 254 семей в областях, 641 в Ереване.