Հայաստանում քչերի իշխանություն չկա և չի լինելու այլևս. Փաշինյանը` օլիգարխիայի մասին
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հավաստմամբ` Հայաստանի Հանրապետությունում քչերի իշխանություն չկա և չի լինելու այլևս:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«2019-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում 1000 խոշոր հարկ վճարողները հայտարարագրել են 764.5 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավել է 90.7 մլրդ դրամով կամ 13%-ով: 2017-ի հունվար-սեպտեմբերի համեմատ խոշոր հարկ վճարողների վճարած հարկերի աճը կազմել է 185.5 մլրդ դրամ կամ 32%: Սա այն մասին է, թե ՀՀ-ում օլիգարխիա կա, թե ոչ: Երբ օլիգարխն իր հարկերը վճարում է, նշանակում է, որ որևէ մեկից արտոնյալ չէ: Օլիգարխիա նշանակում է քչերի իշխանություն: ՀՀ-ում քչերի իշխանություն չկա, և չի լինելու այլևս: Հայաստանում կա շատերի իշխանություն` ի դեմս հայ ժողովրդի»,- ասաց Փաշինյանը:

Oligarchy doesn’t exist in Armenia, never will – says PM
“During January-September 2019 the top 1000 major taxpayers declared 764,5 billion drams in taxes, which is 90,7 billion drams or 13% more compared to 2018’s same period,” the Armenian PM said during the January 25 news conference.
“Compared to 2017 January-September the growth of taxes paid by the major taxpayers totaled 185,5 billion drams or 32%. This is about whether or not there are oligarchs in Armenia. When oligarchs pay their taxes, it means they aren’t privileged. Oligarchy means the power of the few. There isn’t and never will be power of the few in Armenia. There is the power of the many in Armenia, in person of the Armenian people,” Pashinyan said.