Չինաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել Է 26-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում 2019-nCoV նոր տիպի կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբով վարակման հաստատված դեպքերի քանակը հունվարի 24-ին հասել Է 876-ի, մահվան դեպքերի թիվն ավելացել Է մինչեւ 26: Դա հետեւում Է ՉԺՀ-ի տարածաշրջանների հիգիենայի եւ առողջապահության հարցերի կոմիտեների կողմից հրապարակված լրատվական հաղորդագրություններից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ներկայում արդեն մահվան երկու դեպք Է արձանագրվել հիվանդության տարածման սկզբնական տարածաշրջանի սահմաններից դուրս. մեկը՝ Հեբեյի նահանգում, եւս մեկը՝ Սույհուա քաղաքում (Հեյլունցզյանի հյուսիսարեւելյան նահանգ): Հիվանդության մի քանի դեպքերի մասին Է հայտնի Ճապոնիայում, Հարավային Կորեայում, Թաիլանդում, Սինգապուրում, ԱՄՆ-ում, Վիետնամում եւ Սաուդյան Արաբիայում: Հունվարի լույս 24-ի գիշերն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) ձեռնպահ Է մնացել միջազգային արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելուց:
Կազմակերպության ղեկավարության հայտարարությամբ՝ ներկայում այդ քայլին դիմելու ժամանակը չԷ:
Իր հերթին, ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադան Գեբրեյեսուսը հայտարարել Է, որ կազմակերպությունը կշարունակի գնահատել նոր կորոնավիրուսի վտանգավորության աստիճանը, սակայն այդ հարցում առաջ շարժվելու համար ԱՀԿ-ին «ավելի շատ տեղեկատվություն» կահանջվի: ԱՀԿ-ի փորձագետները պլանավորում են մոտ ժամանակներս հավաքվել եւս մեկ նիստի՝ թոքաբորբի բռնկման շուրջն իրավիճակի գնահատման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число погибших от нового типа коронавируса в Китае увеличилось до 26
Количество подтвержденных в Китае случаев заражения пневмонией, вызванной новым типом коронавируса 2019-nCoV, возросло в пятницу до 876 человек, число летальных исходов увеличилось до 26. Это следует из опубликованных комитетами по вопросам гигиены и здравоохранения регионов КНР информационных сообщений.
К настоящему времени зафиксировано уже два летальных исхода за пределами первоначального региона распространения заболевания - один в провинции Хэбэй и еще один в городе Суйхуа (северо-восточная провинция Хэйлунцзян), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Известно о нескольких случаях заболевания в Японии, Южной Корее, Таиланде, США, Вьетнаме и Саудовской Аравии.
В ночь на 24 января Всемирная организация здравоохранения воздержалась от объявления режима международной чрезвычайной ситуации. По заявлению руководства организации, «сейчас пока еще не время» для такого шага.
В свою очередь, генеральный директор ВОЗ Тедрос Адан Гебрейесус заявил, что организация продолжит оценивать степень опасности нового коронавируса, однако для продвижения в этом вопросе ВОЗ потребуется "больше информации".
Эксперты ВОЗ планируют в ближайшее время собраться на еще одно заседание для оценки ситуации вокруг вспышки пневмонии.