Կառավարությունն «Արմաթ» լաբորատորիաների համար հատկացումներն ավելացրել է 10 անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ «Արմաթ» լաբորատորիաների ծրագրին և նկատեց, որ այն սկսվել է 2014 թվականին: Վարչապետի խոսքով՝ 2014-2017 թվականներին պետբյուջեից «Արմաթ» լաբորատորիաներին ֆինանսավորվել է 188 մլն դրամ, իսկ 2018 և 2019 թթ. ֆինանսավորումը հասել է 1 մլրդ 296 մլն դրամի:
«Այսինքն՝ 3 տարվա ընթացքում 188 մլն դրամ, իսկ 2 տարվա ընթացքում 1.296 մլրդ դրամ: Հաջորդը, մինչև հեղափոխությունը, կրկին 3 տարվա ընթացքում  Հայաստանում բացվել է 220 ինժեներական լաբորատորիա, իսկ հեղափոխությունից հետո՝ 255: Այսինքն՝ ավելի ենք բացել, ֆինանսավորումն ավելացրել ենք մոտ 10 անգամ, և այսօր մարդիկ մեզ մեղադրում են, թե «Արմաթ» լաբորատորիաների հետ կապված խնդիր ենք առաջացնում: Իսկ ո՞րն է խնդիրը: Այն պարզ բանի մեջ է. մենք այսօր ունենք 575 լաբորատորիա, որոնք ձեռք են բերվել մեկ կազմակերպությունից ու մենք ասում ենք՝ մենք այս պահին պետք է մի պահ դադար վերցնենք, վերլուծենք, թե ինչպես է աշխատում այդ համակարգը, և պետք է խուսափենք մեկ անձից գնումներից: Այդ վերլուծությունների արդյունքում պետք է ներկայացնենք տեխնիկական առաջադրանք ու սրանից հետո այդ լաբորատորիաներն իրականացնենք մրցութային կարգով: Այսինքն՝ մենք պետք է ասենք՝ այս-այս դպրոցներում պատրաստվում ենք ստեղծել լաբորատորիաներ ու հրավիրում ենք մրցույթի: Մի դեպքում՝ մի կազմակերպություն կարող է հաղթել, մյուս դեպքում՝ մեկ այլ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Правительство в 10 раз увеличило ассигнования на лаборатории “Армат”
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства коснулся программы лабораторий “Армат” и отметил, что она началась в 2014 году. Как сообщает «Арменпресс», по словам премьер-министра, в 2014 - 2017 годах из госбюджета лабораториям “Армат” было выделено 188 млн драмов, а в 2018 и 2019 годах финансирование достигло 1 млрд 296 млн драмов.
“То есть за 3 года 188 млн драмов, а за 2 года - 1 млрд 296 млн драмов. Далее, до революции, вновь за 3 года в Армении открылось 220 инженерных лабораторий, а после революции - 255. То есть мы открыли больше лабораторий, увеличили финансирование примерно в десять раз, и сегодня люди обвиняют нас в том, что мы с лабораториями “Армат” создаем проблемы. А в чем проблема? Она проста: сегодня у нас 575 лабораторий, которые были приобретены у одной организации, и мы говорим, что на данный момент мы должны взять паузу, проанализировать, как работает эта система, и мы должны избегать закупок у одного человека. В результате этих анализов мы должны представить техническое задание и после этого создавать эти лаборатории на конкурсной основе. То есть, мы должны говорить, что в этих школах мы собираемся создавать лаборатории и приглашаем на конкурс. В одном случае одна организация сможет победить, в другом - другая”, - сказал Никол Пашинян.