Մխիթար Հայրապետյանը Բունդեսթագ նամակ է հղել ադրբեջանցի օպերային երգչի հայատյացության հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային Ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը հանձնաժողովի պատգամավորների անունից նամակ է հղել Գերմանիայի Բունդեսթագի գործընկերներին այն կապակցությամբ, որ ազգությամբ ադրբեջանցի երգիչ Յուսիֆ Էյվազովը, հրաժարվել է փետրվարի 7-ին Դրեզդենում հանդես գալ հայ երգչուհի Ռուզան Մանթաշյանի հետ՝ պատճառաբանելով վերջինիս հայ լինելը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանի գրասենյակից, նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Հարգելի տիկին Բուդդե, Համբուրգաբնակ սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանի մասնակցությունը փետրվարի 7-ին կայանալիք դրեզդենյան Semper Opernball կասեցվել է ադրբեջանցի տենոր Յուսուֆ Էյվազովի պահանջով, որը հրաժարվել է ելույթ ունենալ հայազգի երգչուհու հետ:
Մշակույթի ոլորտում նման այլատյաց մոտեցումն անընդունելի է: Այն ակնհայտ անարգանք է արվեստի նկատմամբ: Մշակույթը եղել և մնում է ժողովուրդների միջև երկխոսություն հաստատելու, նոր կամուրջներ կառուցելու ամենաարդյունավետ հարթակներից մեկը, որը չի ճանաչում քաղաքականություն, ազգային պատկանելություն: Այստեղ պետք է պահպանվեն բոլոր ազգերի և մշակույթների ներկայացուցիչ արվեստագետների նկատմամբ հարգանքը և հավասարությունը:
Բունդեսթագի մեր գործընկերների ուշադրությունն ենք հրավիրում այս մտահոգիչ փաստին: Լիահույս ենք, որ դուք, լինելով ռասայական խտրականության և այլատյացության ցանկացած դրսևորման դեմ պայքարի ջատագովներ, հարցը կպահեք ձեր ուշադրության կենտրոնում»:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Chairman of the National Assembly Standing committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Mkhitar Hayrapetyan sent a letter to the colleagues of the German Bundestag on behalf of the members of the committee over the incident that Azerbaijani singer Yusif Eyvazov refused to sing with Armenian singer Ruzan Mantashyan in Dresden on February 7, citing her being Armenian.
As ARMENPRESS was informed from the Office of Mkhitar Hayrapetyan, the letter reads as follows,
“Honorable Mrs. Budde, the participation of soprano Ruzan Mantashyan living in Hamburg in Dresden Opera Ball scheduled on February 7 has been cancelled by the request of Azerbaijani tenor Yusif Eyvazov, who refused to sing with a singer of Armenian origin.
Such xenophobic incidents in the sphere of culture are inadmissible. It’s an obvious disrespect towards culture. Culture was and remains one of the most effective platforms for establishing dialogue and new bridges between nations, which goes beyond politics and ethnic belonging. Respect and equality of artists presenting various nations and cultures should be preserved here.
We draw the attention of our colleagues at the Bundestag to this concerning fact. We hope that you, being supporters of the struggle against racial discrimination and xenophobia, will keep the issue in focus”.