Տարածքային զարգացման ռազմավարության անկյունաքարը պետք է լինեն սուբվենցիոն ծրագրերը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում  տեղի է ունեցել խորհրդակցություն ՀՀ մարզպետների մասնակցությամբ, որի ընթացքում քննարկվել են 2020 թվականի անելիքները և ընթացիկ խնդիրները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, բացելով խորհրդակցությունը, նշել է, որ  2020 թվականը պատշաճ ժամանակ է՝ տարածքային զարգացման ավելի թիրախային հարցեր լուծելու համար: «Այս առումով, իմ կարծիքով, մենք ոչ թե գտել ենք, այլ կողմնորոշվել ենք, թե ինչ բանաձևով պետք է իրականացնենք տարածքային զարգացումը: Ե՛վ 2018, և՛ 2019 թվականների արդյունքներով, կարծում եմ, կարող ենք արձանագրել, որ սուբվենցիոն համակարգն այդ թեման զարգացնելու հիմնական շարժիչ ուժը պետք է դառնա: Ինչո՞ւ է սուբվենցիոն համակարգը գրավիչ, որովհետև այն իսկապես ստեղծում է համագործակցության շատ կոնկրետ դաշտ և հարաբերություններին նոր որակ ու մակարդակ է տալիս, որովհետև, ըստ էության,  այդ ծրագրերում ներգրավվում են համայնքները, ներգրավվում է կառավարությունը: Այսինքն՝ համայնքը, ներգրավված լինելով սեփական միջոցներով, ավելի մեծ շահագրգռություն է ցուցաբերում, և սա մեզ հնարավորություն է տալիս, որպեսզի քաղաքացիները շատ կոնկրետ օրինակներով տեսնեն, թե իրենց վճարած հարկերն ինչպիսի արտահայտություն են գտնում իրականության մեջ և ինչպես են փոխում իրենց կյանքը: Կառավարության մասնակցությունը, իհարկե, շատ մեծ խթան է:
Դուք գիտեք՝ արդեն երկրորդ տարին է, որ մենք պետական բյուջեից 10 մլրդ դրամ հատկացնում ենք սուբվենցիոն ծրագրերի համար: Ես այսօր ստացա տեղեկանք, որ ընդհանուր 16 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր ենք իրականացրել մարզերում, և դեռևս համայնքները չեն կարողանում տարեկան այդ 10 մլրդ դրամն իրացնել ամբողջ ծավալով: Բայց, ինչպես մի քանի անգամ ասել եմ, սկզբունքը հետևյալն է լինելու՝ այն պահին, երբ մեր համայնքները 10 մլրդ դրամը կիրացնեն, պետական բյուջեից հատկացումը կավելանա և կավելանա 1 մլրդ դրամ, 2 մլրդ դրամ՝ այնքան, ինչքան կարողանան մեր համայնքներն այդ սուբվենցիաներն իրականացնել: Այս ընթացքում մենք ի՞նչ եզրակացության ենք եկել. մեր եզրակացությունը կարծես թե միանշանակ է դառնում, որ սուբվենցիոն ծրագրեր առավել հաջող իրականացնում են խոշորացված համայնքները, որտեղ կա դրամական միջոցների որոշակի կենտրոնացվածություն, ընդ որում՝ այստեղ խոսքը և՛ ծավալների, և՛ որակի մասին է:
Եվ ինքս էլ, ինչպես գիտեք, նաև այս հարցում տեղում եզրակացությունների գալու համար այցելել եմ համայնքներ՝ ծանոթանալու սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացքին: Այդ սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացումը պետք է նաև օգնի բոլորիս, որպեսզի մենք քաղաքացիներին ի ցույց դնենք նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում իրենց կատարած ընտրության որակի ազդեցությունն իրենց կյանքի վրա, որովհետև պարզ է, որ երբեմն, ցավոք, պատճառահետևանքային կապը մեր քաղաքացիների կողմից չի ընկալվում: Այս համակարգը նաև զուտ տնտեսական, քաղաքական իմաստով մեզ հնարավորություն է տալիս՝ երկխոսության նոր մակարդակ ունենալ մեր քաղաքացիների հետ տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի որակի առումով:
Այս տարի մենք սուբվենցիոն ծրագրի մեջ ևս մի կարևոր բաղադրիչ ենք մտցրել՝ երրորդ կողմը նույնպես հնարավորություն ունի մասնակցել սուբվենցիոն ծրագրերին. դա մասնավոր հատվածն է, բարերարներն են, այն մարդիկ, ովքեր ուզում են մասնակցել համայնքի զարգացմանը: Այստեղ փիլիսոփայական շատ կարևոր փոփոխություն է տեղի ունենում. շատ գործարարներ, բարերարներ աշխատում են իրենց հայրենի համայնքներում ինչ-որ ծրագրեր իրականացնել: Բնականաբար, ինչքան էլ այդ մարդկանց հնարավորությունները մեծ լինեն, դրանք որոշակի սահմանափակում ունեն, շատ դեպքերում մասնավոր հատվածի գումարները ծախսվում են սիմվոլիկ աշխատանքների վրա և դուրս են մնում զարգացման տրամաբանություն ունեցող ծրագրերից: Այս պարագայում, երբ երեք սուբյեկտ՝ մասնավոր հատվածը, կառավարությունը և համայնքը կարողանում են միջոցներ դնել, դա նշանակում է, որ  մենք կարող ենք, այսպես ասած, բարեգործական, զուտ սիմվոլիկ տրամաբանությունից անցում կատարել դեպի զարգացման տրամաբանություն: Հետևաբար, մեր տարածքային զարգացման ռազմավարության անկյունաքարը պետք է լինեն սուբվենցիոն ծրագրերը, և մենք պետք է նաև այնպես անենք, որպեսզի համայնքներում կառավարության և մասնավոր հատվածի կողմից իրականացվող ծրագրերը մաքսիմալ կենտրոնանան՝ նկատի ունեմ ֆինանսական միջոցների առումով, որպեսզի այդ ֆինանսական միջոցների իրացումը մեզ ավելի տեսանելի, շոշափելի արդյունքների բերի: Այսօր մենք կքննարկենք նաև այն ընթացիկ խնդիրները, որոնց հետ մարզպետները բախվում են իրենց աշխատանքի ընթացքում և կփորձենք լուծումներ գտնել նաև այդ հարցերին»:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է մարզերում 2019 թ. սուբվենցիոն ծրագրերի արդյունքները. նախորդ տարի պետություն-համայնք համագործակցության ընթացքում իրականացվել են ընդհանուր 16 մլրդ 378 մլն դրամի չափով սուբվենցիոն ծրագրեր, որից պետության համաֆինանսավորումը կազմում է 9 մլրդ 597 մլն դրամ: «2019թ. ընթացքում կատարողականի հիմքով և նաև որակական չափորոշիչը հաշվի առնելով՝ մենք կատարել ենք 6 մլրդ 366 մլն դրամի փոխանցում: Մնացած հատվածը մենք չփոխանցեցինք համայնքներին, այլ 2020 թ. կատարելու և սխալները շտկելու հնարավորություն ենք տվել, և միայն այս տարվա ընթացքում, եթե հավուր պատշաճի աշխատանքը կատարված կլինի, նոր կկատարվեն մնացած փոխանցումները: Սա շատ կարևոր ուղերձ է կատարողներին, կապալառուներին, որպեսզի բոլորի համար պարզ դառնա, որ մեզ համար շատ կարևոր է որակական չափանիշը: Այսինքն՝ մենք պետք է մտնենք ստանդարտների մեջ, որոնք պետությունը պահանջում է, և կապալառուները պարտավոր են իրենց ստանձնած պարտավորությունները կատարել այնպես, ինչպես դրված է նախնական պահանջում», - զեկուցել է նախարարը: Որպես սուբվենցիոն ծրագրերի հետ կապված հիմնական խնդիրներ՝ նախարարը նշել է նախագծերի որակը, կատարողների որակական պատրաստվածությունը: Ս. Պապիկյանի խոսքով՝ այս տարի ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է մարզերում մոտ 9 մլն դոլարին համարժեք էներգախնայող համակարգերի ներդրում, որը հնարավորություն կտա պանելային բոլոր շենքերը դարձնել էներգախնայող, ինչը ենթադրում է տանիքի, նկուղային հատվածի, արտաքին պատերի վերանորոգում, ամրացում և նաև արտաքին տեսքի փոփոխություն:
Վարչապետը նկատել է, որ և՛ սուբվենցիոն, և՛ ընդհանրապես զարգացման ծրագրերը պետք է ունենան նաև քաղաքակրթական բաղադրիչ ու բխեն զարգացման մտածելակերպի տրամաբանությունից, այն է՝ ոչ միայն կոնկրետ ենթակառուցվածքի ստեղծում կամ բարելավում, այլև բարենպաստ մթնոլորտի և միջավայրի ձևավորում: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է մարզպետներին հետևողական լինել այս հարցում:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են ընթացիկ տարում ՀՀ մարզերում ներդրումների ներգրավման համար անհրաժեշտ միջավայրի ձևավորմանը, տարբեր ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին, ենթակառուցվածքային ծրագրերի հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև սպանդանոցների առնչությամբ ստեղծված իրավիճակին: Արծարծվել են մարզպետարանների և պետական գերատեսչությունների միջև համագործակցության հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է համակարգված աշխատանքը և նշել, որ ընթացիկ կառավարումից պետք է անցում կատարել ռազմավարական լուծումների, և 2020 թվականի անելիքները պետք է բխեն հենց այս տրամաբանությունից:

Краеугольным камнем стратегии регионального развития должны быть субвенциальные программы: Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание с участием губернаторов РА, в ходе которого обсуждались планы на 2020 год и текущие проблемы. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Открывая совещание, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что 2020 год - надлежащее время для решения более целевых вопросов территориального развития. “В этом плане, на мой взгляд, мы не нашли, а определились, по какой формуле мы должны реализовывать территориальное развитие. И по итогам 2018 и 2019 годов, думаю, мы можем констатировать, что субвенциальная система должна стать основной движущей силой развития. Почему субвенциальная система привлекательна, поскольку она действительно создает очень конкретное поле сотрудничества и придает отношениям новое качество и уровень, поскольку, по сути, в эти программы вовлекаются общины, вовлекается правительство. То есть, община, будучи вовлеченной собственными средствами, проявляет большую заинтересованность, и это дает нам возможность, чтобы граждане на очень конкретных примерах видели, какое выражение находят, заплаченные ими налоги в действительности, и как они меняют их жизнь.
Я сегодня получил справку о том, что в областях осуществлены субвенциальные программы на общую сумму 16 млрд драмов, и общины пока не смогли реализовать 10 млрд драмов. Но, как я уже говорил несколько раз, принцип будет следующий: в тот момент, когда наши общины реализуют эти 10 млрд драмов, выделение из госбюджета увеличится и увеличится на 1 млрд драмов, на 2 млрд драмов - столько, на сколько наши общины смогут осуществить эти субвенции. К какому выводу мы пришли за это время? Наше заключение кажется однозначным, что субвенциальные программы наиболее успешно реализуют укрупненные общины, где есть определенная концентрация денежных средств, причем здесь речь и об объемах, и о качестве.
Я сам, как вы знаете, для того, чтобы на месте делать к выводам, посещал общины, чтобы ознакомиться с ходом субвенциальных программ. Реализация этих субвенциальных программ должна помочь всем нам, чтобы мы показали гражданам и влияние качества их выбора на их жизнь на выборах в органы местного самоуправления, поскольку ясно, что иногда, к сожалению, причинно-следственная связь не воспринимается нашими гражданами. Эта система и в чисто экономическом, и в политическом смысле дает нам возможность иметь новый уровень диалога с нашими гражданами в плане качества работы органов местного самоуправления.
В этом году мы ввели в субвенциальную программу еще один важный компонент: третья сторона также имеет возможность участвовать в субвенциальных программах. Это частный сектор, благотворители, люди, которые хотят участвовать в развитии общины. Здесь происходит очень важное философское изменение: многие предприниматели и благотворители работают над тем, чтобы реализовать какие-то программы в своих родных общинах. Естественно, какими бы не были  возможности этих людей, они имеют определенные ограничения, во многих случаях суммы частного сектора тратятся на символические работы и остаются вне программ, имеющих логику развития. В этом случае, когда трем субъектам - частному сектору, правительству и общине удается вложить средства, это означает, что мы можем перейти от так называемой благотворительной, чисто символической логики к логике развития. Следовательно, краеугольным камнем нашей стратегии территориального развития должны быть субвенциальные программы, и мы должны также сделать так, чтобы программы, осуществляемые правительством и частным сектором в общинах, максимально сконцентрировались, имею в виду в плане финансовых средств, чтобы реализация этих финансовых средств привела нас к более видимым, ощутимым результатам. Сегодня мы обсудим также те текущие проблемы, с которыми губернаторы сталкиваются в ходе их работы и попытаемся найти решения и по этим вопросам”.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян представил результаты субвенциальных программ: в прошлом году в областях республики в ходе сотрудничества государство-община были реализованы субвенциальные программы на общую сумму 16 млрд 378 млн драмов, из которых софинансирование государства составляет 9 млрд 597 млн драмов. “В 2019г. мы осуществили перечисление 6 млрд 366 млн драмов на основе исполнения, а также с учетом качественного стандарта. Оставшуюся часть мы не передали общинам, в 2020 году мы предоставили возможность исправить ошибки и только в течение этого года, если надлежащая работа будет выполнена, будут сделаны остальные переводы. Это очень важное послание исполнителям, подрядчикам, чтобы всем стало ясно, что для нас очень важен качественный стандарт. То есть, мы должны соответствовать стандартам, которые требует государство, и подрядчики обязаны выполнять взятые на себя обязательства так, как положено по предварительному требованию”, - доложил министр. В качестве основных проблем, связанных с субвенциальными программами, министр отметил качество проектов, качественную подготовку исполнителей. По словам Папикяна, в этом году в рамках сотрудничества с программой развития ООН предусматривается внедрение энергосберегающих систем в областях на сумму около 9 млн долларов, что позволит сделать все панельные здания энергосберегающими, что предполагает ремонт, укрепление крыши, подвального участка, внешних стен и изменение внешнего вида.
Премьер-министр заметил, что и субвенциальные, и вообще все программы развития должны иметь также и цивилизационную составляющую и исходить из логики мышления развития, а именно: не только создание или улучшение конкретной инфраструктуры, но и формирование благоприятной атмосферы и среды. Глава правительства поручил губернаторам быть последовательными в этом вопросе.
На совещании были обсуждены и вопросы, касающиеся формирования необходимой среды для привлечения инвестиций в областях Армении в текущем году, осуществляемых по разным направлениям реформ, возможностей инфраструктурных программ. Была затронута также и ситуация, сложившаяся в связи с бойнями. Были обсуждены вопросы сотрудничества между областными администрациями и государственными ведомствами.
Премьер-министр Пашинян отметил важность скоординированной работы и отметил, что от текущего управления нужно перейти к стратегическим решениям, и задачи на 2020 год должны исходить именно из этой логики.