Սպորտի միջոցով զարգացնել տուրիզմը, տուրիզմի միջոցով` սպորտը. Աշոցքը ձմեռային տուրիզմի նոր կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հյուսիսային Աշոցք համայնքը հեռանկար ունի դառնալու ձմեռային տուրիզմի և դահուկասպորտի կենտրոններից մեկը. սպորտի միջոցով զարգացնելով տուրիզմը, տուրիզմի միջոցով` սպորտը: Աշոցքի ներկայիս այցեքարտերից մեկը տարվա մեծ մասը ձյան առկայությունն է և Միքայելյան ընտանիքը. նրանք արդեն տասնյակ տարիներ ապրում են դահուկասպորտով: Ընտանիքի երկու որդիները` Սերգեյը և Միքայելը, Հայաստանի հավաքականի անդամներ են և երկիրը ներկայացրել են Օլիմպիական խաղերում: Ալլա և Արթուր Միքայելյանները դահուկային սպորտի մարզիչներ են: Նրանք իրենց տանը կից ունեն նաև փոքրիկ հյուրատուն` արտասահմանից հյուրընկալվող մարզիկների, ինչպես նաև ձմեռային մարզաձևերով հետաքրքրվող տուրիստների համար:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արթուր Միքայելյանը շեշտեց, որ հեռանկարային կենտրոն լինելուց զատ, Աշոցքին հարկավոր է մարզադպրոց, որը նաև աշխատատեղ կլինի գյուղի բնակիչների համար:  «Հիմա քիչ թե շատ հետաքրքրությունը կա եվրոպական երկրների տուրիստների կողմից: Եվրոպայում դահուկասպորտում գերհզոր պետությունները հետաքրքրված են այստեղ հավաքներ անցկացնելով»,-շեշտեց Միքայելյանը:
Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանի խոսքով` Աշոցքը կարող է դառնալ ողջ տարին գործող մարզական կենտրոն` որտեղ կլինեն արշավական խմբեր, հեծանվային արշավներ, և հաշվի առնելով Արփա լիճը մոտ լինելը, ինչու ոչ` նաև թիավարության կենտրոն: Աշոցքում կգործի դահուկային սպորտի և ձմեռային տուրիզմի ակադեմիա:
«Աշոցքում հիմա չկան ենթակառուցվածքներ, թեպետ կա փոքրիկ կենտրոնը, որտեղ 14 անձի համար նախատեսված են կեցության պայմաններ: Մեր պատկերացմամբ՝ այնտեղ կարող ենք ստեղծել փոքրիկ ճոպանուղի` բուգել, և ժամանցի համար նախատեսված այլ կենտրոններ»,-շեշտեց նա: Հյուրընկալությունից և ստացած վերաբերմունքից ոգևորված հյուրերը ցանկություն են հայտնում մնալու առավել երկար, քան նախատեսում էին:
Այժմ Շվեյցարիայից մարզիկը, որը մասնակցում էր Հայաստանի առաջնությանը, ցանկություն է հայտնել ևս մեկ շաբաթ աշխատել մարզիչների հետ: «Կառավարությունն սկսել է գոտիավորել Աշոցքի տարածքը, և դրանից հետո առավել հասանելի կլինի ներդրումային ծրագրում ընդգրկելը: Մենք կարող ենք սպորտի միջոցով զարգացնել տուրիզմը, տուրիզմի միջոցով` սպորտը»,-ընդգծեց Սարգսյանը:
2022 թվականի Պեկինի ձմեռային Օլիմպիական խաղերից առաջ, դիպուկ աշխատանքի դեպքում շատ երկրներ կցանկանան մարզումներ անցկացնել Աշոցքում, քանի որ այն ծովի մակարդակից բարձր է մոտ 2000 մետր, ինչը մոտ է Պեկինի բարձրությանը (մոտ 1700 մետր): «Պետք է, որ այնտեղ առաջնահերթ ունենանք անվադահուկային ճանապարհ, այդ դեպքում հարյուրավոր մարզիկների կհյուրընկալենք»,-եզրափակեց Դահուկասպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի զբոսաշրջային արդյունքի զարգացման փորձագետ Անահիտ Ոսկանյանն ընդգծեց, որ Աշոցքը հեռանկար ունեցող տարածաշրջան է: Հայաստանի համար այն եզակի տարածքներից , որտեղ ձյունը պահպանվում է երկար ժամանակ: «Աշոցքը շատ հարմար գոգավորություններ ունի: Այն ունի միջազգային մասնագետների կողմից որակավորված երկրորդ դասի վազքուղի, սակայն մեր խնդիրն է տուրիզմի ոլորտում այն մասսայականցնել»,-ասաց նա:

Посредством спорта развивать туризм: Ашоцк - новый центр зимнего туризма
У общины Северный Ашоцк Армении есть перспективы стать одним из центров зимнего туризма и лыжного спорта, развивать туризм посредством спорта и посредством спорта развивать туризм. Одна из сегодняшних визитных карт Ашоцка - наличие снега в течение большей части года и семья Микаелян. Они уже десятки лет живут лыжным спортом. Двое сыновей этой семьи - Сергей и Микаэл - являются членами сборной Армении по лыжному спорту и представляли страну на Олимпийских играх. Алла и Артур Микаеляны - тренеры лыжного спорта. Они при своем доме имеют и небольшой гостевой дом для спортсменов из-за рубежа, а также туристов, интересующихся зимними видами спорта.
В беседе с Арменпресс Артур Микаелян подчеркнул, что помимо перспективного центра Ашоцку нужна спортивная школа, которая будет также и рабочим местом для жителей села. Сейчас есть небольшой инерес к Ашоцку у туристов из европейских стран. Сверхмощные государства в лыжном спорте Европы заинтересованы в проведении здесь сборов”, - подчеркнул Микаелян.
По словам генерального секретаря Федерации лыжного спорта Армении Гагика Саркисяна, Ашоцк может стать действующим круглогодичным спортивным центром, где будут и походные группы, и велосипедные походы, а учитывая близость озера Арпа, почему бы и нет, также и центром гребли. В Ашоцке будет действовать Академия лыжного спорта и зимнего туризма.
“В Ашоцке сейчас нет инфраструктуры, хотя и есть небольшой центр, в котором предусмотрены условия проживания для 14 человек. По нашему представлению, там мы можем создать маленькую канатную дорогу-бугель, и другие центры отдыха”, - подчеркнул он. Гости, воодушевленные гостеприимством и отношением, проявляемым к ним, выражают желание остаться дольше, чем планировали.
Сейчас спортсмен из Швейцарии, участвовавший в чемпионате Армении, выразил желание еще неделю поработать с тренерами. Правительство начало зонировать территорию Ашоцка, и после этого ее включение в инвестиционную программу будет более доступно. Мы можем посредством спорта развивать туризм, посредством туризма – спорт”, - подчеркнул Саркисян.
Перед Зимними Олимпийскими играми в Пекине в 2022 году, в случае хорошей работы, многие страны захотят провести тренировки в Ашоцке, так как он выше уровня моря около 2000 метров, что близко к высоте Пекина (около 1700 метров). В первую очередь у нас должны быть дорога и лыжня, в этом случае мы сможем принять сотни спортсменов”, - заключил генеральный секретарь Федерации лыжного спорта.
Эксперт по развитию туристического продукта Комитета по туризму Министерства экономики РА Анаит Восканян подчеркнула, что Ашоцк - регион с перспективой. Это одна из тех уникальных территорий Армении, где снег сохраняется довольно долгое время. “Ашоцк имеет довольно удобный ландшафт. Он имеет квалифицированную международными специалистами беговую дорожку второго класса, однако наша задача - популяризировать его и в сфере туризма”, - сказала она. По словам Восканян, первой проблемой является отсутствие мест для приема туристов.