Արմեն Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել է Mitsubishi Heavy Industries ընկերության խորհրդի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դավոսում մեկնարկած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպումներ է ունենում աշխարհի առաջատար ընկերությունների և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության նախագահը հանդիպել է աշխարհի խոշորագույն արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի՝ ճապոնական Mitsubishi Group ընկերության խորհրդի անդամ, Mitsubishi Heavy Industries ընկերության խորհրդի նախագահ Շունիչի Միանագայի հետ։
Նախագահ Սարգսյանը և Շունիչի Միանագան ջերմությամբ են հիշել իրենց նախորդ հանդիպումը Տոկիոյում:
Նրանք խոսել են փոխգործակցության, Հայաստանում Mitsubishi Heavy Industries-ի առաջատար տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև փորձի կիրառման հնարավորությունների մասին։
Անդրադառնալով ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությանը, որի նպատակն է զարգացնել նորագույն տեխնոլոգիաները՝ հիմնված արհեստական բանականության, մեծ տեղեկատվության կառավարման և մաթեմատիկական մոդելավորման վրա, զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս ոլորտում կարող են լինել գործընկերներ։
Նախագահ Սարգսյանը և Շունիչի Միանագան մտքեր են փոխանակել նաև միջուկային վառելիքի և միջուկային թափոնների կառավարման խնդիրների վերաբերյալ:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian had meetings with the representatives of leading international companies and business circles on the sidelines of the World Economic Forum in Davos, Switzerland, the Presidential Office told Armenpress.
In particular, President Sarkissian met with the leading Japanese Mitsubishi Group’s Member of the Board, Chairman of the Board, Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Shunichi Miyanaga.
The officials remembered their previous meeting in Tokyo. They talked about the mutual cooperation, the opportunities to use the leading technologies and experience of Mitsubishi Heavy Industries in Armenia.
Touching upon the Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow), which aims at developing the latest technologies based on artificial intelligence, big information management and math modeling, the sides agreed that they can be partners in this field.
President Sarkissian and Shunichi Miyanaga exchanged views on issues of nuclear fuel and nuclear waste management.