Իսպանիայի իշխանությունները արտակարգ կլիմայական իրադրություն են հայտարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի իշխանությունները հունվարի 21-ին հավանություն են տվել երկրում արտակարգ կլիմայական իրադրության վերաբերյալ հռչակագրի հաստատման համաձայնագրին: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է կառավարության փոխնախագահ, Էկոլոգիական անցման եւ ժողովրդագրական մարտահրավերի նախարար Տերեսա Ռիբերան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այդ նախաձեռնությունը նախարարների կաբինետի օրակարգում Էր գտնվում անցյալ տարվա սեպտեմբերից: Արտակարգ կլիմայական իրադրության հայտարարումն իրենից յուրատեսակ հռչակագիր Է ներկայացնում քաղաքական մտադրությունների վերաբերյալ եւ որոշում Է այն ուղին, որով Իսպանիան պետք Է ընթանա ապակարբոնիզացիայի, արտանետումների կրճատման եւ կլիմայի փոփոխման հետեւանքների դեմ պայքարելու համար:
«Մենք հաստատեցինք արտակարգ կլիմայական իրադրության վերաբերյալ հռչակագիրը»,-նշել Է Ռիբերան:
Ինչպես նշել են երկրի նախարարների կաբինետում, այդ քայլի նպատակը «Էկոլոգիական անցմանն օժանդակելն Է պետական քաղաքականության միջոցով, որի համար ամենակարեւորը թագավորության հպատակներն են»: Սպասվում Է, որ առաջին հինգ միջոցները կընդունվեն արդեն հարյուր օրվա ընթացքում:
El Diario թերթի տվյալներով՝ երկրի իշխանությունների որոշման շրջանակում Պատգամավորների կոնգրեսը (խորհրդարանի ստորին պալատը) պարտավոր կլինի քննարկել կլիմայական փոփոխության մասին օրենքը: Նպատակն այն Է, որ հնարավորինս շուտ միջոցներ ձեռնարկվեն մինչեւ 2030 թվականը արտանետումների կրճատման հասնելու համար, որպեսզի կլիմայական չեզոքություն ձեռք բերվի 2050 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Испании объявили чрезвычайную климатическую ситуацию
Власти Испании одобрили во вторник соглашение об утверждении декларации о чрезвычайной климатической ситуации в стране. Об этом заявила на пресс-конференции заместитель председателя правительства, министр экологического перехода и демографического вызова Тереса Рибера.
Эта инициатива находилась в повестке дня кабмина с сентября прошлого года. Объявление чрезвычайной климатической ситуации представляет собой своего рода декларацию о политических намерениях и определяет путь, по которому должна следовать Испания для декарбонизации, сокращения выбросов и для борьбы с последствиями изменения климата,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы утвердили по соглашению Совета министров декларацию по чрезвычайной климатической ситуации", - отметила Рибера.
Как отметили в кабмине страны, цель этого шага состоит в "содействии экологическому переходу через государственную политику, которая ставит в центр подданных" королевства. Ожидается, что первые пять мер будут принять уже в течение 100 дней.
По данным газеты El Diario, в рамках решения властей страны Конгресс депутатов (нижняя палата парламента) страны должен будет рассмотреть закон о климатическом изменении. Идея заключается в том, чтобы как можно раньше принять меры, направленные на достижение сокращения выбросов к 2030 году, чтобы достичь климатической нейтральности к 2050 году.