Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություն մտցնել հաշմանդամության կարգի տրամադրման օրենսդրությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկում է զինվորական ծառայությունից նաև 5 տարի անց հաշմանդամության կարգ տալու օրինագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հեղինակել է ՀՀ կառավարությունը:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն Ազգային ժողովում ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը:
«Երբ զինվորական ծառայության ընթացքում ստացվել է վնասվածք, խեղում կամ հիվանդություն, և դրա հիմքով դիմել են ՊՆ-ի դեպքում կենտրոնական ռազմական հանձնաժողով, Ոստիկանության դեպքում՝ իր համապատասխան հանձնաժողովը, տրվել է այդ հիվանդության, վնասվածքի կամ խեղման հետ կապված զինվորական կապ, որը ներկայացվել է մեր բժշկասոցիալական հանձնաժողովին, որը և նշանակում է հաշմանդամության կարգը, բայց դա տրվել է ծառայությունից ազատումից հետո հինգ տարի ժամկետով: Մենք դեպք ենք ունեցել, որ 2000 թ. մարդը դուրս է եկել ծառայությունից, բայց 2018 թ. է դիմել հաշմանդամության կարգի հետ կապված, և պատճառական կապ է առաջացրել։ Եվ քանի որ օրենքում նշված է, որ հինգ տարուց հետո չենք կարող զինվորական պատճառական կապ տալ, և կարող ենք միայն աշխատանքային հաշմանդամության կենսաթոշակ նշանակել, ՍԴ-ն որոշել է, որ սա հակասում է Սահմանադրությանը, և մենք հանում ենք այդ կարգավորումը»,- նշեց Սաիյանը:

Правительство предлагает внести изменения в законодательство по порядку предоставлению инвалидности
Национальное собрание РА обсуждает во втором чтении и полностью законопроект о предоставлении инвалидности через 5 лет после окончания военной службы. Как передает Арменпресс, проект закона О внесении изменений в Закон “О государственных пенсиях” внесло правительство Армении.
Проект закона О внесении изменений в Закон РА “О государственных пенсиях” представил в Национальном собрании заместитель министра труда и социальных вопросов РА Смбат Саиян.
“Вследствие травмы, увечья или болезни, которые были получены на военной службе и на их основании в случае с МО обращались в центральную военную комиссию, в случае с полицией - в соответствующую комиссию, предоставлялась связь с этой травмой или увечьем, которая направлялась в нашу медико-социальную комиссию, и назначалась инвалидность, но она выдавалась на пятилетний срок после окончания службы. Был такой случай, человек ушел со службы, но обратился по поводу инвалидности в 2018 году и представил причинную связь. И поскольку в законе указано, что через пять лет мы не можем принимать причинную связь, и можем только назначать пенсию по трудовой инвалидности, КС решил, что это противоречит Конституции, и мы снимаем это регулирование”, - отметил Саиян.