ԱՀԿ-ն նախազգուշացրել Է Չինաստանի սահմաններից դուրս կորոնավիրուսի տարածման հնարավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) գտնում Է, որ հարկ Է մոտ ժամանակներս նոր թոքաբորբի, որն առաջանում Է 2019-nCoV կորոնավիրուսից, տարածում սպասել Չինաստանում եւ, հնարավոր Է, այլ երկրներում: Հունվարի 21-ին Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է ԱՀԿ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Թարիք Յազարեւիչը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ընդամենն աշխարհում արձանագրվել Է 2019-nCoV-ի 278 հաստատված դեպք, որոնց մասին ստացվել են պաշտոնական հաղորդումներ»,- ասել Է նա՝ հավելելով, որ «այդ թվերն արագորեն փոխվում են»: Չորս դեպք Է արձանագրվել Չինաստանի սահմաններից դուրս՝ երկուսը՝ Թաիլանդում, մեկը՝ Ճապոնիայում եւ մեկը՝ Կորեայի Հանրապետությունում:
«Հարկ Է սպասել նոր դեպքերի Չինաստանի այլ շրջաններում եւ, հնարավոր Է, այլ պետություններում», արձանագրել Է պաշտոնական ներկայացուցիչը: Նա հայտնել Է, որ Չինաստանի Ուհան քաղաքում Է գտնվում ԱՀԿ-ի առաքելությունը: Այն հանդիպել Է առողջապահության ոլորտի մասնագետների եւ պաշտոնատար անձանց հետ, որոնք «հետաքննություններ են կատարում հիվանդության բռնկման կապակցույթամբ»: «Այդ առաքելությունը Չինաստանի կառավարության եւ ԱՀԿ-ի միջեւ տեղեկատվության փոխանակման՝ ներկայիս գործընթացի բաղկացուցիչ մասն Է»,- պարզաբանել Է Յազարեւիչը: Նա ընդգծել Է, որ 2019-nCoV կորոնավիրուսի վերաբերյալ «դեռ շատ բան կա պարզելու»:
«Բավականաչափ հայտնի չԷ, թե ինչպես Է այն փոխանցվում, բավարար տեղեկություններ չկան հիվանդության կլինիկական բնութագրի, դրա ծանրության եւ տարածման աստիճանի կամ աղբյուրների մասին»,- նշել Է պաշտոնական ներկայացուցիչը:- ԱՀԿ-ն բոոր կողմերին կոչ Է անում շարունակել նախապատրաստական միջոցառումները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ предупредила о возможности распространения коронавируса за пределами Китая
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) считает, что следует ожидать в ближайшее время распространения новой пневмонии, вызываемой коронавирусом 2019-nCoV, в Китае и, возможно, в других странах. Об этом заявил во вторник на брифинге в Женеве официальный представитель ВОЗ Тарик Язаревич.
"Всего в мире зарегистрировано 278 подтвержденных случаев 2019-nCoV, о которых поступили официальные сообщения", - сказал он, добавив, что "эти цифры быстро меняются". Четыре случая зафиксированы за пределами Китая - два в Таиланде, один в Японии и один в Республике Корея. "Следует ожидать новых случаев в других районах Китая и, возможно, в других государствах", - констатировал официальный представитель,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Он сообщил, что в настоящее время в китайском городе Ухань находится миссия ВОЗ. Она встретилась со специалистами в сфере здравоохранения и официальными лицами, которые "ведут расследования по поводу вспышки болезни". "Эта миссия является частью нынешнего процесса обмена информацией между правительством Китая и ВОЗ", - пояснил Язаревич. Он подчеркнул, что в отношении коронавируса 2019-nCoV "многое еще остается выяснить". "Недостаточно известно о том, как он передается, о клинических характеристиках болезни, ее тяжести и степени ее распространения или ее источниках", - отметил официальный представитель. - ВОЗ призывает все стороны продолжать подготовительные мероприятия".