Մեծ Բրիտանիան հրաժարվել Է արտասահմանում ներդրումներ անել ածխային Էնեգետիկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան հրաժարվել Է ցանկացած պետական ներդրումներից արտասահմանում ածխային Էներգետիկայում: Այդ մասին հայտարարել Է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը՝ Լոնդոնում ելույթ ունենալով Բրիտանա-աֆրիկյան ներդրումային գագաթնաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք բոլորս շնչում ենք նույն օդը, ապրում ենք նույն երկնքի տակ, եւ մենք բոլորս տուժում ենք, երբ ածխածնի արտանետումներն ավելանում են, իսկ մոլորակի կլիման ավելի Է տաքանում: Այսօրվանից Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն այլեւս արտասահմանում միջոցների ներդրում չի անի Էներգետիկական ածխի արդյունահանման կամ ածխային Էլեկտրակայանների բնագավառում»,- ասել Է Ջոնսոնը:
Նա ընդգծել Է, որ տակավին տասը տարի առաջ Մեծ Բրիտանիան ածխածին պարունակող արտանետումների ծավալներով առաջ Էր Եվրոպայի գրեթե բոլոր երկրներից, սակայն այդ ժամանակներից ի վեր իրադրությունը կտրուկ փոխվել Է: Ածխով աշխատող Էլեկտրակայաններն այժմ ապահովում են երկրի ԷլեկտրաԷներգիայի կարիքների սոսկ 5 տոկոսը՝ դեռ 2014 թվականի 30 տոկոսի համեմատությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Великобритания отказалась от инвестиций в угольную энергетику за рубежом
Великобритания отказалась от любых государственных инвестиций в угольную энергетику за рубежом. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в понедельник объявил премьер-министр Соединенного Королевства Борис Джонсон, выступая на Британско-африканском инвестиционном саммите в Лондоне.
"Все мы дышим одним воздухом, живем под одним небом, и все мы страдаем, когда выбросы углерода увеличиваются, а климат планеты становится жарче. С сегодняшнего дня британское правительство больше не будет инвестировать средства в добычу энергетического угля или угольные электростанции за рубежом.
Джонсон подчеркнул, что еще десять лет назад Великобритания по объемам углеродосодержащих выбросов обгоняла почти все другие страны Европы, однако с тех пор ситуация резко изменилась. Работающие на угле электростанции сейчас обеспечивают лишь 5% потребностей страны в электроэнергии по сравнению с 30% еще в 2014 году.