ԱԺ-ն ընդունեց հանրային կառավարման բարեփոխումների երկրորդ փուլի մասին օրինագծերի փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այն հունվարի 20-ի Ազգային ժողովի նիստում ներկայացրել էր Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը:
Օրենքների փաթեթը վերաբերում է հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքին և դրա իրականացմանը: Հանրային կառավարման բարեփոխումների առաջին փուլը տեղի է ունեցել 2018թ. մարտի 23-ին ընդունված օրենքներով: Այս օրենքների փաթեթով կատարվում է բարեփոխումների երկրորդ փուլը, հետագայում պետք է ներկայացվի նաև երրորդ փուլը: Մինչև բարեփոխումների ընթացքը գոյություն ունեին հանրային և այլ անուններով 17 ծառայության տեսակներ, 2018թ. փոփոխությունների արդյունքում դրանք դարձան 12-ը: Այս փոփոխություններով թվով տասներկու ծառայություններում ներդրվում են համակարգեր, որոնք միասնական մոտեցում ցույց կտան, այսինքն՝ կներդաշնակեցվեն մի շարք կանոններ:

Парламент Армении принял пакет законопроектов о втором этапе реформ общественного управления
Национальное собрание РА во втором чтении и полностью приняло проект закона О внесении изменений и дополнений в Закон “Об общественной службе” и в прилагаемый пакет законопроектов “О внесении изменений и дополнений”. Как передает Арменпресс, на заседании НС 20 января его представил первый заместитель министра юстиции Рафик Григорян.
Пакет законов касается процесса реформ общественного управления и его реализации. Первый этап реформ общественного управления прошел в 2018 г. согласно законам, принятым 23марта. Пакетом этих законов осуществляется  второй этап реформ, в дальнейшем должен быть представлен и третий этап. До проведения реформ существовали 17 видов общественных и других видов услуг, в 2018 г. в результате изменений их осталось 12. С этими изменениями в двенадцать видов услуг внедряются системы, которые обеспечивают единый подход, то есть будет внедрен ряд правил.