Չինաստանի հետ քաղաքական հարաբերությունների խորացումն անհրաժեշտություն է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Մհեր Սահակյանը Չինաստանը համարում է աշխարհի նորահայտ գերտերություն, որի հետ հարաբերությունների խորացումն անհրաժեշտություն է: «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի հիմնադիր, ք. գ. թ. Մհեր Սահակյանի հետ «Արմենպրես»-ը զրուցել է իր ղեկավարած խորհրդի, Չինաստան-Եվրասիա համագործակցության, Հայաստանի և ՉԺՀ-ի հարաբերությունների խորացման և այլ թեմաների շուրջ:
- Պարոն Սահակյան, «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդն ստեղծվել է 2016թ., ո՞րն էր դրա ստեղծման շարժառիթը, և ի՞նչ հիմնական խնդիրներ է լուծել այս երեք տարիների ընթացքում:
- Այո՛, այս տարի նոյեմբերի 11-ին լրացավ «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի փաստացի ստեղծման 3 ամյակը, խորհուրդն իր գործնական և ակտիվ աշխատանքը սկսեց 2017թ նոյեմբերից հետո, երբ ես վերջնականորեն Չինաստանից վերադարձա Հայաստան։ Կազմակերպության հիմնադրումն ուներ մի շարք պատճառներ, որոնցից էին՝ առաջին՝ Հայաստանում նկատելի էր, որ Չինաստանի մասին բարձրորակ, գիտական և վերլուծական աշխատանք կատարող կազմակերպության և գրականության բաց կա, երկրում լավ չէին պատկերացնում Չինաստանի վարած քաղաքականությունը։ Երկրորդ՝ երկար տարիներ կապեր էի հաստատում Չինաստանի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրիայի և այլ երկրների առաջատար մասնագետների հետ, ովքեր զբաղվում են Չինաստանի և Եվրասիական երկրների քաղաքական և տնտեսական հիմնախնդիրներով, այս ներուժը համախմբել էր պետք, որ հետագայում կապերն ամրապնդվեին և այս հզոր պոտենցիալն օգտագործվեր նաև Հայաստանի համար։ Երրորդ՝ ապրելով հինգ տարի Չինաստանում՝ նկատել էի, որ Հայաստանը լավ չէին պատկերացնում նաև Չինաստանում, պետք էր այս ուղղությամբ ևս լուրջ աշխատանք տանել, թեև այս ուղղությամբ որոշակի աշխատանք կատարում էինք նաև Չինաստանի հայկական համայնքում։ Չորրորդ՝ պետք էր նաև լուրջ ուսումնասիրել «Չինաստանի Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը, Հայաստանի համար ստեղծել ճանապարհային քարտեզ, որով Հայաստանը ևս հնարավորություն կունենար ընդգրկվելու «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունում։ Սրանք էին այն ուղղությունները, որոնցով զբաղվել ու զբաղվում է «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը։
- Որքանո՞վ եք այս երեք տարիների ընթացքում լուծված համարում ձեր կազմակերպության առջև դրված խնդիրները, և աշխատանքի ընթացքում ի՞նչ նոր նպատակներ ու խնդիրներ են առաջացել:
- «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը երիտասարդ կազմակերպություն է: Իհարկե, մեկնարկը հաջող է ստացվել և այս ընթացքում ահռելի աշխատանք է կատարվել, բայց այն դեռ զարգանալու և վերջնական կայանալու ճանապարհին է, ինչը երկար տարիների քրտնաջան աշխատանք է պահանջում։ Քանի որ կյանքը արագ է փոփոխվում, խնդիրները վերանայելու կարիք կա գրեթե ամեն օր։ Բայց հիմնական նպատակներն են՝ նպաստել հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը, Հայաստանում ստեղծել Չինաստանի տնտեսությունը, քաղաքականությունը հասկացող դպրոց, նպաստել հայ չինագետների մասնագիտական կայացմանը, դառնալ համաշխարհային, բարձրակարգ, անկախ ուղեղային կենտրոն։ Պետք է հպարտությամբ նշեմ, որ այսօր «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդն իր շուրջն է համախմբել բազմազգ, փորձառու թիմ, որի շնորհիվ կարևորագույն ներդրում է ունենում նաև Չինաստանի և Եվրասիայի վերաբերյալ հետազոտությունների գործում՝ արդեն նաև համաշխարհային մակարդակում։ Իհարկե, պետք է նշեմ նաև, որ խորհուրդը գործում է փոքր ու սահմանափակ ուժերով հստակ արդյունքներ ամրագրելու սկզբունքով։ Պետք է նաև հիշել, որ «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը գրասենյակ չէ, այն փիլիսոփայություն է և միավորող ցանց։ Այն հիմնականում գործում է անդամների երևակայության, անշահախնդիր, նվիրված աշխատանքի շնորհիվ, ում համար կարևորը Հայաստանին օգտակար լինելն է, հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելը։
- Օրեր առաջ ձեր կազմակերպությունը ներկայացրել եք նաև Չինաստանում և համագործակցության առաջարկ ներկայացրել չինացի հետազոտողներին: Ինչպիսի՞ արձագանք եք ստացել, և ինչպիսի՞ հետաքրքրություն կա իրենց մոտ Հայաստանի հետ կապված:
- Օրերս չինական կողմի հատուկ հրավերով գտնվում էի Չինաստանում, որտեղ հանդիպումներ ունեցանք Չինաստանի ԱԳՆ-ի Արևելյան Եվրոպայի և կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի դիվանագետների հետ, Յուննան նահանգի կոմունիստական կուսակցության ղեկավար կազմի հետ, չինացի երիտասարդ առաջնորդների հետ, քննարկեցինք հայ-չինական հարաբերությունները, Հայաստանի՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունում ակտիվորեն մասնակցելու հնարավորությունները։ Ելույթ ունեցա նաև «Չինաստանի և Եվրասիական երկրների երիտասարդ գիտնականների երկխոսություն» գիտաժողովում, որտեղ բազմաթիվ առաջարկություններ արեցի հայ-չինական հարաբերությունները զարգացնելու համար։ Բազմաթիվ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերվեցին համագործակցության մի շարք համաձայնություններ, որոնք շուտով իրականություն կդառնան և կնպաստեն ժողովրդական դիվանագիտության շնորհիվ հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման գործում։
- Ի՞նչ կարող է այսօր Չինաստանին տալ Եվրասիայի հետ համագործակցությունը, և Եվրասիայի երկրներն ինչ կարող են ստանալ Չինաստանի հետ փոխգործակցությունից:
- Չինաստանն իր «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շնորհիվ շրջադարձ է կատարել դեպի Եվրասիա, որի շնորհիվ փորձում է զարգացնել իր տնտեսությունը, ամրապնդել անվտանգությունը և այլն։ Եվրասիայի երկրները հնարավորություն են ստանում խորացնել իրենց համագործակցությունն աշխարհի ամենամեծ շուկան ու տնտեսությունն ունեցող երկրի հետ, նրանից ստանալ նորագույն տեխնոլոգիաներ։
- Եթե երկու երկրների համագործակցության տեսանկյունից դիտարկենք, ի՞նչ կարող է Չինաստանը տալ Հայաստանին և հակառակը:
- Չինաստանն աշխարհի նորահայտ գերտերությունն է, որի հետ անհրաժեշտ է խորացնել հարաբերությունները, փորձել նրա ահռելի ու հարուստ շուկայում, որը բաղկացած է 1,4 միլիարդ մարդկանցից տեղ գտնել հայկական ապրանքների համար։ Նրանից ստանալ նորագույն տեխնոլոգիաներ, համատեղ խորացնել համագործակցությունը ռազմաարդյունաբերության ոլորտում, ֆինանսաբանկային համակարգում, գյուղատնտեսությունում և այլ ոլորտներում։ Հայաստանն իր հերթին արագ ու կայուն զարգացող երկիր է, որն ունիկալ է և մեծ հետաքրքրություն կարող է առաջացնել Չինաստանի համար, թե՛ իր աշխարհաքաղաքական դիրքով, թե՛ հարուստ մշակույթով և պատմությամբ, թե՛ ռազմական փորձառությամբ։
- Աշխատանքի բերումով կարծես հաճախ եք մեկնում Չինաստան, եթե պատասխանեք որպես զբոսաշրջիկ, ի՞նչը կարող է հայ զբոսաշրջիկին հետաքրքրել Չինաստանում:
- Հինգ տարի ապրել եմ Չինաստանում, դա մի յուրահատուկ երկիր է, Ասիա իր բոլոր կողմերով, այն հասկանալ է պետք։ Զբոսաշրջիկին այն կարող է հետաքրքրել պատմամշակութային բացառիկ վայրերով, յուրահատուկ ճաշատեսակներով, քաղաքներով, որոնց գետի մի ափին հին քաղաքն է, իսկ մյուս ափից քեզ են նայում նորագույն երկնաքերերը, իսկ այս երկու մասերն իրար են կապում նորագույն ճեպընթացներն ու տեխնոլոգիաները: Հազարամյակների պատմություն, մշակույթ, փիլիսոփայություն ունեցող երկիր, որն ապրում է տեխնոլոգիաների նորագույն ռիթմերով, կարծում եմ, որ անպայման տեսնել է պետք այս ամենը:
Հարցազրույցը տպագրվել է «Հայաստանի Հանրապետություն» և «Республика Армения» թերթերի՝ հունվարի 17-ի համարների «Չինաստանը հայերի աչքերով» խորագրով հատուկ ներդիրներում՝ հայերեն և ռուսերեն:

Deepening of political relations with China is necessity – Armenian political scientist
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Armenian political scientist Mher Sahakyan considers China a newly-discovered superpower with which it is necessary to deepen the relations.
Mher Sahakyan, who is also the founder of the "China-Eurasia" Council for Political and Strategic Research, gave an interview to ARMENPRESS, talking about the council, China-Eurasia cooperation, the deepening of Armenia-China relations and other topics.
-Mr. Sahakyan, the "China-Eurasia" Council for Political and Strategic Research, was founded in 2016. What was the motive of creating this council, and what main issues did the council solve within these past three years?
-Yes, this year on November 11 the council marked its 3rd anniversary. It started its practical and active work after November 2017 when I finally returned from China to Armenia. There were several reasons for establishing this organization, the first one was that there was a gap of an organization conducting a high-quality, scientific and analytical work, as well as a literature about China in Armenia, the country was lacking information about the policy run by China. Secondly, for many years I was communicating with the leading specialists of China, Russia, UK, Austria and other countries, who are dealing with the political and economic issues of China and the Eurasian states, and there was a need to unite this potential in order to further strengthen the ties and use this huge potential also for Armenia. And the third one, by living in China for five years I noticed that China also lacked information about Armenia, and a serious actions were needed to be taken on this path, although we were conducting certain works in this regard in the Armenian community of China. Next, it was also necessary to seriously study China’s Belt and Road initiative, create a roadmap for Armenia through which Armenia would have an opportunity to be included in this initiative. These are the directions our Council has dealt with and continues to deal with.
-To what extent you consider the issues set before your organization in these three years solved? What kind of new goals and issues emerged during your work?
-"China-Eurasia" Council for Political and Strategic Research is a young organization. Of course, the launch was successful and during this period major works were carried out, but it’s still on the development path which requires serious works. As the life is changing rapidly, all issues need to be revised almost every day. But the main goals are to contribute to the development of the Armenian-Chinese relations, create school to understand China’s economy, policy in Armenia, contribute to the professional development of Armenian experts on Chinese studies, become a global and independent think tank. I must state with pride that today the Council gathered a multinational, experienced team thanks to which it has an important contribution to the research on China and Eurasia, and also at the global level. The Council is working with the principle of recording concrete results with small and limited forces. It’s worth remembering that this Council is not an office, but a philosophy and a uniting network. It mainly operates thanks to the imagination of its members, their dedicated work for whom the important is to be useful to Armenia and contribute to the development of the Armenian-Chinese relations.
-Recently you presented your organization in China and made a cooperation proposal to Chinese researchers. What reaction did you get? What is their interest towards Armenia?
-Recently I was in China at the invitation of the Chinese side where we had meetings with the diplomats of the Chinese foreign ministry, the leadership of the Communist party of Yunnan Tunan province, young Chinese leaders, discussed the Armenian-Chinese relations, the possibilities of Armenia’s active participation to the Belt and Road initiative. I also delivered remarks at the Dialogue of Young Scientists of China and Eurasian countries scientific conference where I made numerous proposals for the development of Armenian-Chinese relations. During these meetings a number of cooperation agreements were reached which will soon turn into reality and will contribute to the development of these ties thanks to the public diplomacy.
-What the cooperation with Eurasia can give to China today, and what the Eurasian countries can get from the partnership with China?
-Thanks to its Belt and Road initiative China has made a transition to Eurasia thanks to which it tries to develop its economy, strengthen security, etc. The Eurasian countries have an opportunity to deepen their cooperation with the country with the biggest market and economy in the world.
-If we look from the perspective of cooperation of the two countries, what can China give to Armenia, and vice versa?
-China is the world’s newly-discovered superpower with which it is necessary to deepen the relations, try to find a place in its huge and rich market worth 1.4 billion for the Armenian products. It is necessary to get new technologies from them, jointly deepen the cooperation in the military-industrial field, financial-banking sector, agriculture and other areas. Armenia in its turn is a rapidly and steadily developing country which is unique and can be interesting for China both with its geographical position, rich culture and history and a military experience.
-It seems you visit China very often connected with your job. But imagine yourself as a tourist and please answer what can attract an Armenian tourist in China?
-I lived in China for five years, it’s a very unique country, Asia with all its sides, it needs to be understood. It can attract tourists with its exclusive historical-cultural sites, unique dishes, cities, etc. A country with millennia-old history, culture, philosophy which is living with the new rhythms of technologies, and I think that one must definitely see all these.