Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը կմասնակցի Լիբիային նվիրված Բեռլինի խորհրդաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ջորիս Ջոնսոնը կմասնակցի լիբիական հակամարտության կարգավորմանը նվիրված Բեռլինի միջազգային խորհրդաժողովին: Այդ մասին հունվարի 16-ին հայտնել են բրիտանական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով Դաունինգ-սթրիթին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեծ Բրիտանիան պաշտպանում Է Լիբիայում հրադադարի ռեժիմի հաստատման բոլոր հնարավորությունները»,-հայտնել Է Դաունինգ-սթրիթի ներկայացուցիչը:
«Վերջին ամիսների ընթացքում Լիբիայում հակամարտությունը սրվել Է եւ ապակայունացմամբ Է սպառնում տարածաշրջանի ավելի ընդարձակ տարածքներում »,-հավելել Է նա:
Նշվում Է, որ վարչապետը Բեռլին կժամանի կիրակի օրը՝ հունվարի 19-ին:
Ինչպես հաղորդվել Է ավելի վաղ, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը լիբիական հակամարտության կարգավորմանը նվիրված միջազգային խորհրդաժողովը՝ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ, նշանակել Է հունվարի 19-ին, այն կանցկացվի Բեռլինում՝ դաշնային կանցլերի գերատեսչությունում:
Գերմանիայի կառավարության մամուլի ծառայությունն ավելի վաղ հայտնել Է, որ խորհրդաժողովին կմասնակցեն հետեւյալ երկրները՝ «ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Չինաստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Թուրքիան, Կոնգոն, Իտալիան, Եգիպտոսը, Ալժիրը: Նաեւ հրավիրված են ՄԱԿ-ի, Եվրամիության, Աֆրիկյան միության եւ Արաբական պետությունների լիգայի ներկայացուցիչները»:
Բեռլին են հրավիրել Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության ղեկավար Ֆայեզ Սարաջին եւ Լիբիայի ազգային բանակի (ԼԱԲ) հրամանատար մարշալ Խալիֆ Հաֆթարին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Джонсон поедет на берлинскую конференцию по Ливии
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон примет участие в международной конференции в Берлине по урегулированию ливийского конфликта, сообщили в четверг британские СМИ со ссылкой на Даунинг-стрит.
"Великобритания поддерживает любую возможность по установлению режима прекращения огня в Ливии", - сообщил представитель Даунинг-стрит.
"За последние месяцы конфликт в Ливии обострился и угрожает дестабилизацией на более обширных территориях региона", - добавил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Отмечается, что премьер прибудет в Берлин в воскресенье, 19 января.
Как сообщалось ранее, канцлер Германии Ангела Меркель назначила международную конференцию по урегулированию ливийского конфликта при участии России и США на 19 января, она пройдет в Берлине в ведомстве федерального канцлера.
Пресс-служба правительства ФРГ ранее сообщила, что в конференции примут участие следующие страны: "США, Россия, Великобритания, Франция, Китай, ОАЭ, Турция, Конго, Италия, Египет, Алжир". Также приглашены представители ООН, Евросоюза, Африканского союза и Лиги арабских государств.
В Берлин пригласили главу Правительства национального согласия Ливии Файеза Сараджа и командующего Ливийской национальной армией (ЛНА) маршала Халифу Хафтара.