Լոնդոնի Բարբիկան կենտրոնում հոտնկայս ծափերով է ընդունվել Ջոն Տեր-Թադևոսյանի Երկրորդ սիմֆոնիան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական համերգային շրջագայության շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, հունվարի 14-ին հանդես եկավ Լոնդոնի Բարբիկան կենտրոնում։ Անգլիացի խստապահանջ ունկնդիրը Բարբիկան լեփ-լեցուն համերգասրահում հոտնկայս բուռն ծափահարություններով ընդունեց Ջոն Տեր-Թադևոսյանի Երկրորդ սիմֆոնիան։ Բարբիկան կենտրոնում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ ունեցավ նաև ջութակահար, Գրեմմիի մրցանակակիր Մաքսիմ Վենգերովը։
Լոնդոնի Բարբիկանը Եվրոպայում կատարողական արվեստի ամենամեծ կենտրոնն է։ Այստեղ տեղի են ունենում դասական և ժամանակակից երաժշտության համերգներ, թատերական ներկայացումներ, ցուցահանդեսներ։
Վաղը՝ հունվարի 17-ին‚ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ելույթ կունենա Եվրոպայի մեկ այլ հեղինակավոր համերգասրահում՝ Վիեննայի Մյուզիքվերեյնում։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի եվրոպական համերգային տուրը մեծ արձագանք է ստացել նաև արտասահմանյան լրատվամիջոցներում. անդրադարձներ կարելի է կարդալ Classic FM-ում‚ The Strad-ում‚ Rhinegold-ում‚ International Arts Manager-ում։

В центре Барбикан Лондона Вторая симфония Джона Тер-Тадевосяна была принята бурными аплодисментами
В рамках европейского турне Государственный симфонический оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна 14 января выступил в Лондонском центре “Барбикан”. Вторая симфония Джона Тер-Тадевосяна требовательным английским зрителем была принята бурными аплодисментами. В центре “Барбикан” с Государственным симфоническим оркестром Армении выступил также и скрипач, лауреат премии “Грэмми” Максим Венгеров.
Лондонский “Барбикан” центр - самый крупный в Европе центр исполнительского искусства. Здесь даются концерты классической и современной музыки, театральные представления, проходят различные выставки.
17 января, Государственный симфонический оркестр Армении выступит в другом престижном концертном зале Европы - Венском Мюзикверейне.
Европейский концертный тур Государственного симфонического оркестра Армении получил большой отклик и в зарубежных СМИ. Рецензии на выступления можно прочитать в “Classic FM”, в “The Strad в Rhinegold”, в “International Arts Manager”.