ԱՄՆ-ի զինված ուժերը վերսկսել են Իրաքի հետ համատեղ գործողությունները. NYT
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հունվարի 15-ին վերսկսել են Իրաքի հետ համատեղ գործողությունները, այդ թվում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ, որոնք ընդհատվել Էին երկու շաբաթ առաջ Բաղդադում Միացյալ Նահանգների դեսպանատան առջեւ բողոքի ցույցերից հետո: Այդ մասին հայտնել Է The New York Times (NYT) թերթը՝ վկայակոչելով Պենտագոնի աղբյուրներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրանց տվյալներով՝ ամերիկացի զինվորականները ձգտում Էին հնարավորինս արագ վերսկսել համատեղ գործողություններն Իրաքի տարածքում՝ այդ գործողուպթյունների դադարեցումն իրենց հաղթանակը հռչակելու ԻՊ-ի ցանկացած փորձ կանխելու նպատակով: Ինչպես նշված Է հրապարակման մեջ, ընդհատումը հայտարարել Էր ամերիկյան, այլ ոչ թե իրաքյան կողմը:
Բաղդադի եւՎաշինգտոնի միջեւ հարաբերությունների սրումը տեղի Է ունեցել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 29-ին Սիրիայի հետ սահմանի մերձակա Էլ Քայիմ քաղաքում շիաների կազմավորումների ճամբարի վրա ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի հարձակումից հետո, որը հանգեցրեց 27 աշխարհազորայինների մահվան: Ի պատասխան շիա ակտիվիստները դեկտեմբերի 31-ին Բաղդադում գրոհ են ձեռնարկեցին ԱՄՆ-ի դեսպանատան վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NYT: ВС США возобновили совместные операции с Ираком
Подразделения вооруженных сил США в среду возобновили совместные операции с Ираком, в том числе против террористической группировки "Исламское государство", прерванные после демонстраций протеста перед американским посольством в Багдаде две недели назад. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The New York Times со ссылкой на источники в Пентагоне.
По их данным, американские военные стремились как можно быстрее возобновить совместные действия на территории Ирака с целью купировать любые попытки ИГ провозгласить своей победой приостановку таких операций. Как отмечается в публикации, пауза была объявлена американской стороной, но не иракской.
Обострение отношений между Багдадом и Вашингтоном произошло после налета ВВС США 29 декабря прошлого года на лагерь шиитских формирований "Аль-Хашд аш-Шааби" в городе Эль-Каим близ границы с Сирией, который повлек за собой гибель 27 ополченцев. В ответ шиитские активисты предприняли штурм американского посольства в Багдаде 31 декабря.