Աշխատող ուսանողների վարձը եկամտահարկով փոխհատուցելու նախագիծն արժանացավ հավանության
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը հավանություն տվեց նախագծին, որով առաջարկվում է մագիստրատուրայում, ասպիրանտուրայում և օրդինատուրայում մի շարք մասնագիտություններով սովորող և միաժամանակ աշխատող անձանց եկամտային հարկը վերադարձնել՝ ուսման վարձի փոխհատուցման նպատակով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը հանձնաժողովում ներկայացրեցին համահեղինակներ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ու պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը:
«Այն քաղաքացիները, որոնք ուսմանը զուգահեռ կաշխատեն, նրանց եկամտային հարկը կվերադարձվի ուսման վարձի համար: Սկզբում նախագիծը վերաբերում էր նաև բակալավրիատի ուսանողներին, սակայն, քանի որ առայժմ չի ընդունվել Կրթության մասին օրենքը, այս փուլում նախատեսում ենք այդ կարգավորումը կիրառել մագիստրատուրայի, ասպիրանտուրայի, օրդինատուրայի համար»,-ասաց Սիսակ Գաբրիելյանը:
Նա շեշտեց՝ Կառավարության ծրագրով, ինչպես նաև «Իմ քայլը» դաշինքի ծրագրով  խրախուսում են աղքատության հաղթահարումը հատկապես կրթության և աշխատանքի միջոցով: Եվ հենց այս երկու գաղափարներն էլ ներառվում են նախագծում:
Բյուջեի վրա ռիսկերը կանխատեսելի լինելու համար նախագծով նախատեսվում է, որ առաջարկվող արտոնությունը կգործի կառավարության կողմից սահմանված մասնագիտություններում: «Այսօր Հայաստանում կան մի շարք ոլորտներ, որտեղ մասնագետների պահանջարկը շատ մեծ է, սակայն չկան։ Այդպիսի ոլորտներն են ՏՏ-ն, գյուղատնտեսությունը, ճարտարապետությունը և այլն»,-ասաց Գաբրիելյանն ու հավելեց՝ փաստորեն սկզբնական փուլում նախագծով առաջարկվողը կտարածվի միայն որոշակի մասնագիտությունների գծով:
Համահեղինակ Լիլիթ Մակունցն անդրադարձավ նախագծի փիլիսոփայությանը՝ շեշտելով, թե չափազանց կարևոր է, որ խրախուսում են աշխատանքը: «Երբեմն նաև մագիստրատուրայում ուսանողների վարձավճարը հոգում են ծնողները, ընտանիքները, և մենք գտնում ենք, որ այդ տարիքում ուսանողներն այն կարգավիճակում են, որ կարող են և աշխատել և հոգալ իրենց ուսման վարձը: Նաև հոգեբանություն, մոտեցում է ձևավորվում, որը կարող է վարակիչ լինել այլ ոլորտների համար»,-ասաց նա ու նկատեց՝ դա հնարավորություն կտա նաև բակալավրիատում իներցիոն ձևով մասնագիտություն ընտրած անձանց աշխատելուն զուգահեռ փոխել մասնագիտությունն արդեն մագիստրատուրայում:
Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը նկատեց՝ առաջարկվող համակարգը շատ նման է հիփոթեքային վարկերի միջոցով բնակարանների ձեռք բերելուն և վարկի համար վճարվող տոկոսները ետ ստանալու համակարգին: «Սակայն բնակարանաշինության ծրագրի հիմքում դրված է այն թեզը, որ շինարարությունը տնտեսության այն ոլորտներից է, որն ունի բավականին ընդգծված մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն: Եվ դրա ծավալների ընդլայնումը գեներացնում է նոր հարկման բազաներ, հետևաբար, նաև նոր հարկային եկամուտներ պետության համար, որի հաշվին այդ վերադարձերը կատարվում են: Նույնը չենք կարող ասել կրթության ոլորտի վերաբերյալ, քանի որ կարճ ժամանակում կրթության ոլորտը չունի այդ մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը: Կրթության ոլորտն ազատված է ԱԱՀ-ից, այսինքն՝ այս ոլորտը, եթե այդ նախագծով ունենա որոշակի աճ, առանձնապես նոր հարկման բազաներ չի ձևավորելու, նոր հարկային եկամուտներ չի գեներացնելու: Սակայն այս օրենքի ընդունմամբ մշտական ծախս ենք վերցնում մեզ վրա՝ շարունակաբար այդ գումարները վերադարձնելու»,-ասաց Պողոսյանը:
Նա չհամաձայնեց նախագծով առաջ քաշված այն թեզին, թե դա կստիպի, որ վարձու աշխատողները գործատուներին ստիպեն իրենց գրանցել: Պողոսյանը շեշտեց՝ դա, իհարկե, արատավոր երևույթ է, որի դեմ պետք է պայքարել, սակայն կարծում է, որ առաջարկվող  գործիքը դրա հնարավորությունը չի տա:

Одобрен проект компенсации подоходным налогом платы за обучение работающих студентов
Комиссия по экономическим вопросам Национального собрания РА одобрила проект, которым предлагается вернуть подоходный налог для лиц, обучающихся по ряду специальностей в магистратуре, аспирантуре и ординатуре и работающих одновременно, с целью компенсации платы за обучение.
Как передает Арменпресс, законопроект ”О внесении дополнений в Налоговый кодекс Армении” представили в комиссии соавторы - руководитель фракции “Мой шаг”  Лилит Макунц и депутат Сисак Габриелян.
“Подоходный налог граждан, которые будут работать параллельно с учебой, будет возвращен для платы за обучение. Вначале проект касался и студентов бакалавриата, однако, поскольку пока не принят Закон “Об образовании”, на данном этапе мы планируем применить это регулирование для магистратуры, аспирантуры и ординатуры”, - сказал Сисак Габриелян.
Он подчеркнул, что программа правительства и программа блока “Мой шаг” поощряют преодоление бедности, особенно посредством образования и работы.
Для прогнозируемости рисков на бюджете проектом предусмотрено, что предлагаемая льгота будет действовать по специальностям, установленным правительством. Сегодня в Армении есть ряд сфер, где спрос на специалистов очень велик, но их нет. Такими сферами являются ИТ, сельское хозяйство, архитектура и т.д.”, - сказал Габриелян и добавил, что фактически на начальном этапе предлагаемый проект распространится только на определенные специальности.
Соавтор Лилит Макунц коснулась философии проекта, подчеркнув, что чрезвычайно важно, что они поощряют работу. “Иногда даже в магистратуре плату за обучение берут на себя родители, семьи, но мы считаем, что в этом возрасте студенты могут и работать, и оплачивать учебу. Формируется также и психология, подход, который может быть заразительным и для других сфер”, - сказала она и заметила, что это даст возможность в магистратуре параллельно с работой изменить специальность, выбранную инерционно в бакалавриате.
Замминистра финансов Армении Арман Погосян отметил, что предлагаемая система очень похожа на покупку квартир посредством ипотечных кредитов и систему возврата выплачиваемых за кредит процентов. Однако в основе программы жилищного строительства заложен тезис о том, что строительство - одна из тех сфер экономики, которая имеет достаточно выраженное мультипликативное воздействие. И расширение ее объемов порождает новые налоговые базы, следовательно, и новые налоговые доходы для государства, за счет которого эти возвраты и производятся. Мы не можем сказать того же, относительно сферы образования, поскольку сфера образования не имеет мультипликативного эффекта. Сфера образования освобождена от НДС, то есть, эта сфера, если по этому проекту будет иметь определенный рост, она не будет формировать  новые базы налогообложения, не будет генерировать новые налоговые доходы. Однако с принятием этого закона мы берем на себя постоянные расходы, постоянно возвращая эти суммы”, - сказал Погосян.
Он не согласился с выдвинутым проектом тезисом о том, что это заставит наемных работников принуждать работодателей регистрировать их. Погосян подчеркнул, что это, конечно, порочное явление, с которым нужно бороться, однако считает, что предлагаемый инструмент не даст такой возможности.