Հայաստանից ընտրված երիտասարդները կսովորեն Սիլիկոնյան հովտի առաջատար համալսարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի կառավարության ֆինանսավորմամբ երիտասարդները Սիլիկոնյան հովտում ուսանելու հնարավորություն կունենան: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ցանկացողներն արդեն կարող են դիմել, հայտերն ընդունվում են մինչև հունվարի 27-ը:
«Կարող է դիմել ցանկացած անձ 21 տարին լրացած, ով ունի ձեռներեցության որոշակի փորձ, միգուցե կազմակերպություն է հիմնել կամ համահիմնադիր է և ունեն նոր գաղափար, որն այս ծրագրի օգնությամբ կկարողանան առաջ տանել և իրագործել: Ասեմ, որ այս ծրագրի նկատմամբ հետաքրքրությունը բավական մեծ է: Նույնիսկ հետաքրքվում են մարդիկ, ովքեր կայացած ձեռներեցներ են, ինչը շատ ոգևորիչ է»,-ասաց Արմեն Աբրոյանը:
Յոթ շաբաթ տևողությամբ դասընթացներն անցկացվելու են Սիլիկոնյան հովտի Դրեյփերի համալսարանում, որը մեծ համբավ ունի: Երիտասարդ գործընկերների հետ իրենց փորձով կիսվելու են Իլոն Մասկը (Tesla),  Թիմ Վեսթերգրենը (Pandora Media), «AirBnB»-ի առաջնորդները, «YouTube»-ի հիմնադիրները` ներկայացնելով գաղափարից արտադրանք տանող ամենաարդյունավետ ճանապարհը:
Արմեն Աբրոյանի խոսքով, նպատակ կա Հայաստանը դարձնել տարածաշրջանային բարձր տեխնոլոգիական կենտրոն: Այդ համատեքստում, ի թիվս այլ ծրագրերի, կարևորվում են կրթական նախաձեռնությունները: Սիլիկոնյան հովտի այս կրթական ծրագիրը, ըստ Արմեն Աբրոյանի, շատ կարևոր է, այն թույլ է տալիս Հայաստանը կապել համաշխարհային մակարդակի տեխնոլոգիական կենտրոնների հետ:
«Սա պարզապես կրթական ծրագիր չէ, այն հնարավորություն է տալիս փորձ ձեռք բերել կապեր հաստատել, ոլորտի ներդրողների հետ հարաբերություններ կառուցել. շատ կարևոր է սեփական գաղափարներն առաջ տանելու ուղիներ  գտնել: Վերջերս ՀՀ վարչապետի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի Սիլիկոնյան հովիտ այցելության ժամանակ հանդիպում եղավ հայր և որդի Դրեյփերների հետ, ովքեր հիմնել են այդ համալսարանը, եղավ պայմանավորվածություն համատեղ ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ»,-ասաց նախարարի տեղակալը:
Հայաստանի մոտ 15 ձեռներեց կմեկնի Սիլիկոնյան հովիտ մասնակցելու այդ կրթական ծրագրին: Մասնակիցներին ընտրելու են Դրեյփերի համալսարանի և նախարարության կողմից լիազորված հատուկ հանձնաժողովի անդամները: Հաշվի կառնվեն առաջարկված գաղափարները, մասնակիցների ներուժը և այլ բաղադրիչներ:
«Հայաստանն ավելի շատ կենտրոնացած է եղել ինժեներական խնդիրներ լուծելու վրա, գիտությունը, ինժեներական միտքը զարգացած է եղել, բայց թույլ է եղել այդ միտքը բիզնեսի վերածելու, ընդլայնելու բաղադրիչը: Մենք կարծում ենք, որ ձեռներեցության գիտելիքները շատ օգտակար կլինեն մեր մասնագետների համար»,-ավելացրեց նա:
Նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ ծրագիրը չի սահմանափակվում պարզապես այստեղի մասնագետներին ուսանելու հնարավորություն տալով: Մասնակիցները դասընթացներից հետո՝ երկու տարվա ընթացքում, իրենց գիտելիքներով պետք է կիսվեն մարզերի ուսանողների և ապագա ձեռնարկատերերի հետ:
Դրեյփերի համալսարանը Սիլիկոնյան հովտի ամենահայտնի գիտական կենտրոններից է։ Այն հիմնել է վենչուրային կապիտալիստ Թիմ Դրեյփերը, որը ձեռներեցության և բիզնեսի զարգացման յուրօրինակ դասընթացներ է անցկացնում: Այս համալսարանում դասախոսները պրոֆեսորներ չեննրանք իրական կյանքում թրծված ձեռնարկատերեր են, որոնք ուսանողների հետ կիսվում են իրենց փորձով՝ նախապատրաստելով նրանց պոտենցիալ ներդրողի հետ հանդիպմանն ու սեփական նախագծի, բիզնես ծրագրի կամ ստարթափի ներկայացմանը։ Համալսարանն այժմ 77 երկրից ուսանող ունի:

Lucky 15 Armenian entrepreneurs to meet Elon Musk at Draper University training course
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Armenian entrepreneurs will have the chance to study in the Silicon Valley sponsored by the government, Deputy Minister of High Tech Industry Armen Abroyan told ARMENPRESS.
“Anyone above the age of 21, who has some entrepreneurial experience, perhaps having founded an organization or is a co-founder and have a new idea and think they will be able to advance it with this project can apply”, he said.
The deadline for submitting applications is January 27.
“There is great interest for this project. Even accomplished entrepreneurs are applying, something which is very exciting”, Abroyan said.
The 7-week training course will be held at the esteemed Draper University in California, USA.
Tesla and SpaceX CEO Elon Musk, Co-founder of Pandora Media Tim Westergren, as well as executives from AirBnB, YouTube and other corporations will share their experiences with the beginning entrepreneurs during the trainings.
Abroyan said they have a goal of making Armenia a regional high tech hub, and in this context they highlight educational initiatives, among others. The deputy minister attached importance to this particular program, noting that it will enable to connect Armenia will global-level tech centers.
“This isn’t simply an educational program, this gives the chance to gain experience and establish contacts, build relationships with investors: it is very important to find ways to advance your own ideas”, he said.
Abroyan says the joint program was agreed upon during Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to the Silicon Valley in 2019. The Armenian PM had met with the Drapers, the founders of the university.
The lucky 15 entrepreneurs from Armenia will be selected by a commission delegated by the Draper University and the Armenian High Tech Industry Ministry. The commission will take into account the ideas, potential and other components while considering the applications.
“Armenia has been mostly focused on solving engineering problems, science and engineering idea was developed, but the component of transforming this idea into a business and expanding it was weak. We believe that entrepreneurial skills will be very useful for our specialists,” the deputy minister added.
After completing the training course, the participants will share their skills and experience with students and beginning entrepreneurs from across Armenia within two years.