Նախագահը «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ում մասնակցել է վերականգնվող էներգիային նվիրված քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ի շրջանակում մասնակցել է կայունության, շրջակա միջավայրի և վերականգնվող էներգիայի խնդիրներին և դրանց մեջ կանանց ներգրավվածությանը նվիրված քննարկմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կարևորելով նման քննարկումները՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ բարձրացվող հարցերը վերաբերում են ապագային ու սպասվող մարտահրավերներին, այն ռիսկերին, որոնց առնչվելու ենք վաղը: «Մենք ապրում ենք մի դարում, որտեղ երիտասարդ նորարարություններն ու ստարտափերը կառավարում են աշխարհը,- ասել է նախագահը։ -Այս երկիրը լավ օրինակ է, թե ինչպես նոր տեխնոլոգիաները, գիտելիքը, իմաստուն որոշումներն ու առաջնորդությունը կարող են լավ արդյունքներ ունենալ բոլորի համար»:
Խոսելով կայունության մասին և այն համարելով էական գործոն երկրների զարգացման համար՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում կարևորել է կանանց դերակատարությունը կայունության ապահովման և հանդուրժողականության մթնոլորտի ձևավորման գործում։ Յուրահատուկ և անգնահատելի համարելով կանանց դերն ընտանիքում՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նրանց մեծ ներդրումը երեխայի դաստիարակության, մշակույթի, լեզվի, ազգային արժեքների և ավանդույթների պահպանության հարցերում։ Նախագահը միաժամանակ նշել է, որ փոփոխվող աշխարհում կանանց համար շատ ավելի լայն հնարավորություններ կան՝ ներգրավվելու և ցույց տալու իրենց որակները, մասնակցելու կյանքի տարբեր ոլորտներում որոշումների ընդունմանը, հաջողության հասնելու տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, քաղաքականության և գործարարության ասպարեզներում:

Президент Армении принял участие в обсуждении в рамках  «Недели стабильности Абу- Даби»
Находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках  международного форума «Неделя стабильности Абу-Даби» принял участие в обсуждении вопросов стабильности, окружающей среды и возобновляемых источников энергии и участия женщин в них.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, подчеркнув важность подобных обсуждений, Армен Саркисян отметил, что поднятые вопросы касаются будущего и ожидающихся вызовов, тех рисков, с которыми мы столкнемся завтра. «Мы живем в эпоху, когда молодые инновации и стартапы правят миром, - сказал президент. - Эта страна является хорошим примером того, как новые технологии, знания, мудрые решения и лидерство могут дать хорошие для всех результаты».
Говоря о стабильности и посчитав ее важнейшим фактором развития стран, президент Саркисян подчеркнул в этом контексте роль женщин в обеспечении стабильности и создании атмосферы терпимости. Президент Саркисян, отметив уникальную и бесценную роль женщины в семье, подчеркнул их большой вклад в воспитание детей, культуры, сохранении языка, национальных ценностей и традиций. В то же время президент отметил, что у женщин в изменяющемся мире гораздо больше возможностей участвовать и демонстрировать свои качества, участвовать в принятии решений в различных сферах жизни, преуспевать на различных платформах, в том числе в области технологий, политики и бизнеса.