Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը դեմ Է արտահայտվել Շոտլանդիայի անկախության շուրջ հանրաքվե անցկացնելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հունվարի 14-ին նամակ Է ուղարկել Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենին, որում դեմ Է արտահայտվել Շոտլանդիային անկախության շուրջ նոր հանրաքվե անցկացնելու իրավունքով օժտելու նրա պահանջին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դուք եւ ձեր նախորդները անձնական խոստում եք տվել, որ 2014 թվականի հանրաքվեն միակ քվեարկությունը կդառնա սերնդի ընթացքում: Շոտլանդիայի ժողովուրդը համոզիչ կերպով քվեարկեց միասնական Միացյալ Թագավորության պահպանման օգտին, եւ Մեծ Բրիտանիայի եւ Շոտլանդիայի կառավարությունները պարտավորվեցին հարգել այդ հանրաքվեի արդյունքները»,-նշվում Է նամակի տեքստում, որը Ջոնսոնի կողմից հրապարակվել Է Twitter-ում:
Փաստաթղթում նաեւ նշվում Է, որ այդ հարցի շուրջ նոր քվեարկությունը միայն կշարունակի Շոտլանդիայի քաղաքական լճացումը, որը մոտավորապես մեկ տասնամյակ շարունակվում Է Միացյալ Թագավորության կազմից այդ տարածաշրջանի դուրս գալու արշավի պատճառով:
Դեկտեմբերին Սթերջենը պաշտոնապես խնդրել Է Լոնդոնին՝ Էդինբուրգին տրամադրել տարածաշրջանի անկախության շուրջ հանրաքվե անցկացնելու օրինական իրավունք՝ դա հիմնավորելով կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, որոնցում Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը (ՇԱԿ) 48 պատգամավորական մանդատ նվաճեց տարածաշրջանի համար հնարավոր 59-ից, ինչը 13-ով ավելի Էր, քան 2017 թվանկանի ընտրությունների արդյունքներով:
Շոտլանդիայի անկախության շուրջ հանրաքվեն կայացել Է 2014 թվականին: Դրա մասնակիցների առնվազն 55 տոկոսը հանդես Է եկել Լոնդոնի եւ Էդինբուրգի միջեւ միության պահպանման օգտին: Սակայն տարածաշրջանում կառավարող ՇԱԿ-ն օգտվեց ԵՄ-ին հետագա անդամակցության շուրջ համաբրիտանական հանրաքվեի արդյունքներից, որտեղ Շոտլանդիայի բնակչությունը, ի տարբերություն ամբողջ Մեծ Բրիտանիայի, չպաշտպանեց Brexit-ը: Այս հանգամանքն առիթ տվեց անկախության նոր հանրաքվեի գաղափարի առաջադրման համար, որն Սթերջենը պատրաստվում Է կազմակերպել մինչեւ 2021 թվականին ներկայիս գումարման շոտլանդական խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետի լրանալը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Премьер Великобритании выступил против проведения референдума о независимости Шотландии
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон направил во вторник письмо первому министру Шотландии Николе Стерджен, в котором выступил против ее требования о наделении Шотландии правом на проведение нового референдума о независимости.
"Вы и ваш предшественник дали личное обещание, что референдум 2014 года станет единственным голосованием за поколение. Народ Шотландии убедительно проголосовал за сохранение единого Соединенного Королевства, и правительства Великобритании и Шотландии обязались уважать результаты [этого референдума]", - указывается в тексте письма, опубликованного Джонсоном в Twitter.
В документе также указывается, что новое голосование по данному вопросу лишь продолжит политическую стагнацию Шотландии, которая продолжается в стране около десятилетия из-за кампании по выходу этого региона из состава Соединенного Королевства,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В декабре Стерджен официально попросила Лондон предоставить Эдинбургу законное право проведения референдума о независимости региона, обосновав это результатами прошедших парламентских выборов, на которых Шотландская национальная партия (ШНП) завоевала 48 их 59 возможных для региона депутатских мандатов, что на 13 больше, чем по итогам выборов 2017 года.
Референдум по вопросу о независимости Шотландии состоялся в 2014 году. Не менее 55% процентов его участников высказались за сохранение союза между Эдинбургом с Лондоном. Однако правящая в регионе ШНП воспользовалась итогами общебританского референдума о дальнейшем членстве в ЕС, на котором население Шотландии, в отличие от Великобритании в целом, не поддержало Brexit. Это обстоятельство дало повод для продвижения идеи нового референдума о независимости, который Стерджен собирается организовать до окончания полномочий нынешнего созыва шотландского парламента в 2021 году.