ԱՀԿ-ն ներկայացրել Է առաջիկա տասնամյակի գերակա խնդիրների ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) մարդկության համար գերակայությունների թվում ներառել Է բնակչության պաշտպանությունն անառողջ սննդակարգից: Ընդամենը «Առողջապահության համար շտապ մարտահրավերներն առաջիկա տասնամյակում» ցանկի մեջ թվարկված Է 13 սուր խնդիր, որոնք լուծում են պահանջում: Դրանց թվում են՝ առողջության համար ռիսկերի նվազեցումը կլիմայի փոփոխության պատճառով, դեղորայքից հիվանդ մարդկանց օգտվելու հնարավորության ընդլայնումը, ներդրումները բուժաշխատողների պատրաստման բնագավառում եւ բժշկական օգնության ցուցաբերումը հակամարտությունների շրջաններում:
«Աշխարհում հիվանդությունների հետ կապված բեռի գրեթե մեկ երրորդի պատճառը պարենի պակասն Է, ոչ անվտանգ մթերքների առկայությունը եւ անառողջ սննդակարգերը»,- հիշեցնում Է ԱՀԿ-ն՝ ուշադրություն հրավիրելով աշխարհում ավելորդ քաշով եւ ճարպակալմամբ մարդկանց թվի ավելացման, ինչպես նաեւ սխալ սնվելու հետեւանքով հիվանդացության աճի վրա:
Խոսելով կլիմայի փոփոխմանը վերաբերող ռիսկերի դեմ պայքարի մասին՝ ԱՀԿ-ն արձանագրում Է. «Կլիմայի ճգնաժամն առողջապահության ճգնաժամն Է»: «Օդի աղտոտվածությունն, ըստ գնահատումների, տարեկան սպանում Է 7 միլիոն մարդ:
ԱՀԿ-ի՝ Ժնեւի կենտրոնակայանում առաջիկա տաը տարում լուծում պահանջող լուրջ խնդիր Է են համարում հակամարտությունների գոտիներում օգնության ցուցաբերումը բնակչությանը: Կազմակերպությունը հիշեցնում Է, որ 2019 թվականին 11 երկրում առողջապահության հիմնարկությունները 978 անգամ ենթարկվել են հարձակումների: Այդ գրոհների հետեւանքով զոհվել Է 193 մարդ:
ԱՀԿ-ն համաշխարհային հանրակցությանը կոչ Է անում վերջ դնել համաճարակներին: Դրանց թվում են ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ը, տուբերկուլյոզը եւ մալարիան: Փորձագետների կանխատեսումներով՝ 2020 թվականին վարակիչ հիվանդություններից կմահանա շուրջ 140 հազար մարդ:
ԱՀԿ-ն պայքարում Է բժշկական կադրերի պատրաստման բնագավառում ներդրումների ընդլայնման համար, քանի որ մինչեւ 2030 թվականն «աշխարհին կպահանջվի առողջապահության 18 միլիոն աշխատող, հիմնականում բնակչության մեկ շնչի հաշվով ցածր եւ միջին եկամուտներով երկրներում, ներառյալ 9 միլիոն բուժքույր եւ մանկաբարձուհի», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ представила список приоритетных задач на ближайшее десятилетие
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) включила в число приоритетов для человечества защиту населения от нездоровой диеты. Всего в списке "Срочных вызовов для здравоохранения на ближайшее десятилетие" перечислены 13 острых проблем, требующих решения. Среди них - снижение рисков для здоровья в связи с изменением климата, расширение доступа больных людей к лекарствам, инвестиции в подготовку медицинских работников и оказание медицинской помощи в районах конфликтов.
"Почти треть бремени, связанного с болезнями в мире, вызвана нехваткой продовольствия, наличием небезопасных продуктов и нездоровыми диетами", - напоминает ВОЗ, обращая внимание на увеличение в мире числа людей с избыточным весом и ожирением, а также рост заболеваемости вследствие неправильного питания,
Говоря о борьбе с рисками, касающимися изменения климата, ВОЗ констатирует: "Кризис климата - это кризис здравоохранения". "Загрязнение воздуха ежегодно убивает, по оценкам, 7 млн человек.
Серьезной проблемой, требующей решения в ближайшие 10 лет, в женевской штаб-квартире ВОЗ считают оказание помощи населению в зонах конфликтов. Организация напоминает, что в 2019 году в 11 странах учреждения здравоохранения 978 раз подвергались нападениям. В результате таких атак погибли 193 человека.
ВОЗ призывает мировое сообщество положить конец эпидемиям. Среди них - ВИЧ/СПИД, туберкулез и малярия. По прогнозам экспертов, в 2020 году от инфекционных заболеваний умрут около 140 тыс. человек.
ВОЗ ратует за расширение инвестиций в подготовку медицинских кадров, поскольку к 2030 году "миру потребуются 18 млн работников здравоохранения, в основном в странах с низкими и средними доходами на душу населения, включая 9 млн медсестер и акушерок".