Արտահանման աճի վրա էական ազդեցություն է ունեցել կոնյակի, անմշակ ոսկու, գինու արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը 2019-ի հանրագումարով ակնկալում է արտահանման ծավալի 9-10 տոկոսի աճ: Արտահանման աճի վրա էական ազդեցություն են ունեցել հիմնականում կոնյակի, անմշակ ոսկու, շոկոլադի, մրգային գինիների և մի քանի այլ ապրանքների արտահանման ավելացումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«11 ամիսների արդյունքով ունենք արտահանման 9 տոկոս աճ: Դրանք շարունակում են լինել այն ուղղությունները, որոնք տարեսկզբից առանձնանում էին որպես արտահանման առաջատար ուղղություններ: Կոնյակի արտահանումն աճել է 26.7 տոկոսով, ծխախոտինը` 9 տոկոսով, պղնձի խտանյութինը` 16.8 տոկոսով, անմշակ ոսկունը` 31 տոկոսով, երկաթամիահալվածքինը` 18.1 տոկոսով, շոկոլադի արտահանումը` 14.6 տոկոսով, մրգային գինիներինը` 75 տոկոսով, խաղողի գինիներինը` 25.5 տոկոսով և ոսկերչական իրերի արտահանումը` 19.2 տոկոսով»,-ասաց նախարարն ու նշեց` սրանք այն ապրանքախմբերն են, որոնք ընդգծված առաջատար ազդեցություն են թողել ընդհանուր արտահանման աճի վրա:
Խաչատրյանը նշեց` կանխատեսում են, որ արտահանումը տարվա հանրագումարով կլինի 9-10 տոկոսի սահմաններում, 2020-ի համար նույնպես կանխատեսում են արտահանման 10 տոկոս աճ:  Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե նախորդ տարիներին եղել է նաև 20 տոկոսից բարձր արտահանման աճ`  նախարարն ասաց, որ այո, եղել է, ապա շարունակեց. «Բայց ինչպիսին է եղել դրա նախորդ տարին, որի նկատմամբ մենք 20 տոկոսից ավելի արտահանման աճ ենք արձանագրել: Դրա նախորդ տարին է եղել շատ վատը: Եվ հիմա, երբ ամեն տարվա ընթացքում ունենք իրենից առաջ բարձր բազայով աճած արտահանման քանակ, դրա նկատմամբ 10 տոկոս ցուցանիշը, հավատացեք, բավականաչափ լավ ցուցանիշ է»:
Նա վստահեցրեց` արտահանումը շարունակելու է լինել մշակող արդյունաբերության քաշող ուժը, որը պետք է նպաստի տնտեսության ընդհանուր աճին:Արտահանման զգալի թվեր են եղել նաև բուսաբուծության ոլորտում: Դրանք հանրագումարով նախորդ տարվա համեմատ աճել են մոտ 25 տոկոսով:
Նախարարը ներկայացրեց նաև կառավարության կողմից արդյունաբերության ոլորտին աջակցության տրամադրման ուղղությամբ արված քայլերը: Աջակցության հիմնական եղանակը եղել է մաքսատուրքից և ավելացված արժեքի հարկից արտոնությունների տրամադրման գործիքը, տարվա ընթացքում այդպիսի արտոնություններ են տրվել թվով 57 ծրագրերի: Այդ ծրագրերի ներդրումային արժեքը, ընդհանուր առմամբ, եղել է 212 մլրդ դրամ, և նախատեսված է եղել, որ այդ ծրագրերի իրականացման շնորհիվ պետք է ստեղծվեին 3320 նոր աշխատատեղեր: Տրամադրվել է 14.8 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով մաքսատուրքից ազատման արտոնություն: Պետությունն աջակցել է նաև մասնակցելու թվով 5 միջազգային ցուցահանդեսների` սննդի վերամշակման, կոշիկի արտադրության, ոսկեգործության բնագավառներում:

На рост экспорта существенное влияние оказал экспорт коньяка, необработанного золота и вина
Министерство экономики Армении по итогам 2019 года предполагает рост объемов экспорта на 9 - 10%. На рост экспорта существенное влияние оказало в основном увеличение экспорта коньяка, необработанного золота, шоколада, фруктовых вин и ряда других товаров.
Как передает Арменпресс, об этом на созванной пресс-конференции сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян. “По итогам 11 месяцев у нас 9% -й рост экспорта. Это те направления, которые с начала года выделялись в качестве ведущих направлений экспорта. Экспорт коньяка вырос на 26,7%, табачной продукции - на 9%, медного концентрата - на 16,8%,  необработанного золота - на 31%, железной руды - на 18,1%, шоколада - на 14,6%, фруктовых вин - на 75%, виноградных вин - на 25,5% и экспорт ювелирных изделий - на 19,2%”, - сказал министр и отметил, что это те группы товаров, которые на экспорт оказали большое влияние.
Хачатрян отметил, он прогнозирует, что экспорт по итогам года будет в пределах 9 - 10%, а в 2020 году будет 10% -й рост экспорта. Касаясь вопроса, что и в предыдущие годы был рост экспорта выше 20%, министр сказал, что да, он был, затем продолжил: “Но какими были годы, по отношению к которым мы зафиксировали рост экспорта более 20%? Они были очень плохими. И сейчас, когда каждый год у нас есть экспорт, выросший по с предыдущим, показатель в 10%, поверьте, достаточно хороший показатель”.
Он заверил, что экспорт продолжит быть силой, подтягивающей обрабатывающую промышленность, которая должна способствовать общему росту экономики. Значимые показатели экспорта были и в сфере растениеводства. В целом, по сравнению с прошлым годом, они выросли примерно на 25%.
Министр представил также шаги правительства по оказанию содействия сфере промышленности. Основным способом содействия был инструмент предоставления льгот на таможенные пошлины и налог на добавленную стоимость, в течение года такие льготы были предоставлены 57 программам. Инвестиционная стоимость этих программ, в общей сложности, составила 212 млрд драмов, и было предусмотрено, что благодаря реализации этих программ должно было быть создано 3320 новых рабочих мест. Государство  содействовало и участию в 5 международных выставках - в сферах пищевой промышленности, производства обуви и ювелирного дела.