Նախարարն ակնկալում է առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2019-ի տարեկան արդյունքներով կունենա առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Շատ լավ տարի ենք սկսել, քանի որ այն կառուցված է 2019-ի շատ լավ հիմքի վրա: Նախորդ տարվա 11 ամիսների տվյալներով 7,5 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ ունենք: Առաջատար նշանակություն ունի հատկապես արդյունաբերության աճը: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը 11 ամսում կազմել է 9,3 տոկոս: Ծառայություններն աճել են գրեթե 15 տոկոսով: Ներքին առևտրաշրջանառությունն ունեցել է 9,2 տոկոս աճ, շինարարությունը 4,5 տոկոս և արտահանումն աճել է 9 տոկոսով: Սա նշանակում է, որ չնայած տարեկան համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշները դեռևս ամփոփված չեն, բայց արդեն կարող ենք ասել, որ կունենանք առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճ»,- ասաց Խաչատրյանը:

Министр ожидает, как минимум, 7,5% экономического роста
Как передает Арменпресс, об этом на созванной пресс-конференции сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
“Мы начали очень хороший год, потому что он построен на очень хорошей базе 2019-го. По данным за 11 месяцев прошлого года, показатель экономической активности составил 7,5%. Ведущее значение имеет  рост промышленности. Услуги выросли почти на 15%. Рост объема промышленной продукции за 11 месяцев составил 9,3%. Внутренний торговый оборот увеличился на 9,2%, строительство - на 4,5%, а экспорт - на 9%. Это означает, что, несмотря на то, что показатели годового валового внутреннего продукта пока не обобщены, мы уже можем сказать, что у нас будет как минимум 7,5% экономического роста”, - сказал Хачатрян.
В результате, в подведении итогов работ за последние 1,5 года он посчитал это чрезвычайно важным достижением.