Նախարարն ակնկալում է առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2019-ի տարեկան արդյունքներով կունենա առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Շատ լավ տարի ենք սկսել, քանի որ այն կառուցված է 2019-ի շատ լավ հիմքի վրա: Նախորդ տարվա 11 ամիսների տվյալներով 7,5 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ ունենք: Առաջատար նշանակություն ունի հատկապես արդյունաբերության աճը: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը 11 ամսում կազմել է 9,3 տոկոս: Ծառայություններն աճել են գրեթե 15 տոկոսով: Ներքին առևտրաշրջանառությունն ունեցել է 9,2 տոկոս աճ, շինարարությունը 4,5 տոկոս և արտահանումն աճել է 9 տոկոսով: Սա նշանակում է, որ չնայած տարեկան համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշները դեռևս ամփոփված չեն, բայց արդեն կարող ենք ասել, որ կունենանք առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճ»,- ասաց Խաչատրյանը:

Minister expects at least 7.5% economic growth based on 2019 results
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. Armenia will have at least 7.5% economic growth based on the annual results of 2019, Minister of Economy Tigran Khachatryan said during today’s press conference.
“We have started a very good year as it is built on the good base of 2019. Based on the results of the 11 months of the past year we have 7.5 economic activity index. In particular the growth of industry plays a vital role. Industrial production volume grew by 9.3% in 11 months. Services increased by almost 15%. The domestic trade turnover recorded a 9.2% growth, construction-4.5%, export-9%. The annual GDP figures are not summed up yet, but we can already state that we will have at least 7.5% economic growth”, the minister said.
Khachatryan considered this a very important achievement as a result of the works done in the past 1.5 year.