ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստի ընթացքում Արմեն Պապիկյանը հանդես է եկել ելույթով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստի ընթացքում ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը՝ ի պատասխան ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ և Եվրոպայի ու արտաքին գործերի նախարար Էդի Ռամայի ուղերձի, հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, դեսպան Արմեն Պապիկյանը մասնավորապես արեց հետևյալ շեշտադրումները.
▪️Վերահաստատեց Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի առնչությամբ ՀՀ մշտական դիրքորոշումը ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ սկզբունքների մեջ առաջնահերթություններ սահմանելու կամ դրանցից մի քանիսն առավել հիմնարար կամ հիմնական համարելու բոլոր փորձերը դատապարտված են ձախողման:
▪️Ողջունեց Ալբանական նախագահության մտադրությունը կենտրոնանալ մեր հանձնառությունների և պարտավորությունների կատարմանն առնչվող հարցերի վրա՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ հանձնառությունների կատարման համար պայմաններ դնելը կամ տարատեսակ պատճառաբանությունների քողի ներքո դրանցից շեղվելն անընդունելի, սակայն, ցավոք սրտի, կազմակերպությունում գոյություն ունեցող երևույթ է:
▪️ԼՂ հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մասին է – նրանց ֆիզիկական գոյատևման, իրենց ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու իրավունքի և մնացած բոլոր մարդու իրավունքներից օգտվելու մասին է: Հայաստանը քաջալերում է ալբանական նախագահությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հետ համագործակցաբար, ուղղակի կապ հաստատել ԼՂ ժողովրդի և նրանց կողմից ընտրված ներկայացուցիչների հետ:
▪️Նախագահության ուշադրությունը հրավիրեց 2019թ. դեկտեմբերի 5-ի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարությանը, որով նրանք ևս մեկ անգամ վերահաստատեցին, որ ԼՂ հակամարտության արդար և հարատև կարգավորումը պետք է հիմնված լինի երեք սկզբունքների վրա, որոնք հավանության են արժանացել ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների կողմից։ Ալբանական նախագահության անվերապահ հավատարմությունն այդ սկզբունքներին՝ ներառյալ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքները, կարևոր է ԵԱՀԿ հետևողականության և ներգրավման շարունակականության համար:
▪️Վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու կառուցողական ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացում՝ հավատարիմ հակամարտության բոլոր կողմերի միջև վստահության միջոցների ձևավորման համեստ, բայց դրական փորձին։

Армен Папикян выступил на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ
В ходе специальной сессии Постоянного совета ОБСЕ постоянный представитель РА в ОБСЕ посол Армен Папикян выступил с речью — в ответ на послание действующего председателя ОБСЕ, премьер-министра Албании и министра по европейским и иностранным делам Эди Рамы.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении  информации и  общественной  дипломатии    Министерства иностранных дел  Республики Армения, посол Армен Папикян особо подчеркнул следующее:
▪Вновь подтвердил неизменную позицию Армении в отношении Хельсинкского Заключительного акта, повторив, что все попытки установить приоритеты или считать некоторые из них более фундаментальными или приоритетными обречены на провал.
▪ Приветствовал намерение албанского председательства сосредоточить внимание на вопросах, связанных с выполнением наших обязательств и обязанностей, подчеркнув при этом, что недопустимо предъявление условий или отклонение  от их выполнения под видом различных оправданий, но, к сожалению, это  неприемлемое явлениеимеет место быть в организации.
▪️Конфликт в Нагорном Карабахе  касается народа Нагорного Карабаха - его физического выживания, его права на самоопределение и всех остальных прав человека. Армения призывает председательство Албании в сотрудничестве с сопредседательством Минской группы ОБСЕ установить прямые контакты с народом Нагорного Карабаха и его избранными представителями.
▪️ Привлек внимание Президиума к заявлению глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 5 декабря2019 года, в котором вновь подтверждается, что справедливое и стабильное  урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно основываться на трех принципах, одобренных  государствами-участниками ОБСЕ. Безоговорочная приверженность председательства Албании этим принципам, в том числе принципам равенства прав народов и права на самоопределение, имеет важнейшее значение для последовательности и непрерывности участия ОБСЕ.
▪️Подтвердил готовность Армении продолжать свое конструктивное участие в переговорном процессе – оставаясь верными в скромном, но позитивном опыте построения мер по укреплению доверия между всеми сторонами в конфликте.