Տնտեսական բարեփոխումներն ավելի շոշափելի կլինեն. Էկոնոմիկայի նախարարն ամփոփել է անցնող տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը վստահեցնում է, որ 2020 թ. տնտեսական բարեփոխումները լինելու են ավելի շոշափելի, իսկ դրանց արդյունքները՝ ավելի նկատելի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարը նշել է ՀՀ կառավարության «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում հրապարակված ամփոփիչ տեսահոլովակում:
«2020 թ. դիմավորում ենք այն վստահությամբ, որ բիզնեսն այսօր գործում է ազատ, անաչառ մրցակցության և հավասարության պայմաններում: Սա է ձեռներեցության զարգացման անշրջելի երաշխիքը նոր Հայաստանում, որտեղ գործարար ծրագրեր ունեցող յուրաքանչյուր մարդ հնարավորություն ունի անկաշկանդ իրագործել իր գաղափարը»,- նշել է նախարարը:
Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է նաև տարվա ընթացքում միջազգային մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ իրենց գնահատականի բարելավմանը՝ նշելով, որ այդ լավատեսական ազդակը փոխանցվում է մասնավոր հատվածին:
«Դրա ապացույցն է տարին 7 տոկոսը գերազանցող տնտեսական աճը, որն առաջատարն է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների թվում: Այս տարի գրանցել ենք գործարար ծրագրերի կառավարության աջակցության ծավալի զգալի աճ, արդյունքում ստեղծվել են նոր կամ ընդլայնվել են արտադրություններ ամենատարբեր ուղղություններով»,- ընդգծել է Խաչատրյանը:
Նախարարը հավելել է, որ 2020 թ. ուշադրության կենտրոնում են պահելու նաև ինքնազբաղված տնտեսությունները:

Экономические реформы станут ощутимее: министр экономики подвел итоги уходящего года
Министр экономики РА Тигран Хачатрян уверяет, что в 2020 году экономические реформы станут ощутимее, а их результаты – заметнее.
Как передает «Арменпресс», об этом министр сказал в видеоролике, опубликованном на официальной странице правительства Армении в Facebook.
“2020 год встречаем с уверенностью, что бизнес действует в условиях свободной, беспристрастной конкуренции и равенства. Это необратимая гарантия развития предпринимательства в новой Армении, где каждый человек, имеющий бизнес-планы, имеет возможность свободно реализовать свои идеи”, - отметил министр.
Тигран Хачатрян коснулся и улучшения оценки экономики Армении со стороны ряда авторитетных международных организаций, отметив, что этот оптимистический сигнал передается частному сектору.
“Доказательством этого является экономический рост, превышающий 7% в год, который является лидирующим показателем среди стран-членов Евразийского экономического союза. В этом году мы зарегистрировали значительный рост объема содействия правительства бизнес - программам по самым разным направлениям, в результате были созданы новые производства или расширены прежние”, - подчеркнул Хачатрян.