2020 թվականին Վրաստանը գազի 92,7 տոկոսը կստանա Ադրբեջանից եւ 6,6 տոկոսը՝ Ռուսաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Նատիա Տուռնավան հաստատել Է 2020 թվականի գազի հաշվեկշիռը: Փաստաթղթի համաձայն, Վրաստան գազի մատակարարումների կանխատեսվող ծավալը կկազմի 2,57 մլրդ խորանարդ մետր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
2,39 մլրդ խորանարդ մետրը կամ գազի պահանջվող ծավալի 92,7 տոկոսը Վրաստանը կստանա Ադրբեջանից, այդ թվում՝ 1,51 մլրդ խորանարդ մետրը՝ SOCAR-ից եւ 873,8 մլրդ խորանարդ մետրը՝ Շահ-Դենիզ հանքավայրից:
Կանխատեսումների համաձայն, Ռուսաստանից մատակարարումները կկազմեն 169,9 մլն խորանարդ մետր գազ (6,6 տոկոս) այն դեպքում, երբ տեղական արդյունահանման կանխատեսվող ծավալը կկազմի 17,9 մլն խորանարդ մետր (0,7 տոկոս):
Ընթացիկ 2019 թվականի գազի հաշվեկշռի համեմատությամբ Վրաստանում 2020 թվականին կանխատեսվում Է գազի մատակարարումների եւ սպառման կրճատում:

В 2020 году Грузия получит 92,7 % газа из Азербайджана и 6,6 % из России
Министр экономики и устойчивого развития Грузии Натия Турнава утвердила газовый баланс 2020 года. Согласно документу, прогнозируемый объем поставок газа в Грузию составит 2,57 миллиарда кубометров.
2,39 миллиарда кубометров, или 92,7 процента требуемого объема газа Грузия получит от Азербайджана, в том числе 1,51 миллиарда кубометров от SOCAR и 873,8 миллиона кубометров с месторождения Шах-Дениз.
Согласно прогнозам, поставки из России составят 169,9 миллиона кубических метров газа (6,6 процента), в то время как прогнозируемый объем местной добычи составит 17,9 миллиона кубических метров (0,7 процента).
По сравнению с газовым балансом на текущий 2019 год, в Грузии в 2020 году прогнозируется сокращение поставок и потребления газа,сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online.