Ադրբեջանը նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացմամբ խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունը. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանը նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացմամբ
խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի Հանրապետությունը նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացմամբ խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մայիսի 21-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Ադրբեջանի կողմից նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ հանձնառության խախտում է, և այն չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության և վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը: Բնականաբար, այս հարցը բարձրացվելու է ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից: Ռազմական ուժի նմանօրինակ դրսևորումները չեն նպաստում խաղաղության մթնոլորտի համար բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորման Ադրբեջանի հանձնառության իրականացմանը»,- ասաց Նաղդալյանը:
Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի՝ զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման, եթե դրանցում ընդգրկված են ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերըամենաքիչը 250 մարտական տանկամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենաամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
Մայիսի 20-24-ն Ադրբեջանում անցկացվում են լայնածավալ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ: Դրանց հիմնական թեման գիշերային ժամին, հակառակորդի հարձակման կանխումն է, նրան տարբեր ուղղություններով հակահարված տալը՝ անցնելով հարձակման: Զորավարժություններում ներգրավված է մինչև 10 հազար զինծառայող, 150 միավոր տանկ և այլ զրահատեխնիկա, մինչև 200 տարբեր տրամաչափի հրթիռա-հրետանային սարքավորումներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և ականանետեր, մինչև 35 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ:

Azerbaijan violates OSCE commitment by holding large-scale military drills without notifying in
“Holding large-scale military exercises without notifying in advance is a violation of the OCSE commitment by Azerbaijan and doesn’t contribute to the formation of peace and trust environment in the region. Of course, this issue will be raised by Armenia’s Permanent Representation to the OSCE. Such manifestations of military force do not contribute to the implementation of Azerbaijan’s commitment on creating favorable environment for peace”, Naghdalyan said.
According to the 2011 Vienna Document’s Chapter 5, point 40.1.1, military activity will be subject to notification whenever it involves at any time during the activity at least 9,000 troops, including support troops, or at least 250 battle tanks, or - at least 500 ACVs, or at least 250 self-propelled and towed artillery pieces, mortars and multiple rocket-launchers (100 mm calibre and above).
Azerbaijan is hold large-scale military drills from May 20 to 24. Horizon Weekly reports the five-day military drills involve up to 10,000 military personnel, 150 tanks and other armored vehicles, about 200 missiles and artillery systems, multiple launch rocket systems and mortars, and 35 jets and helicopters.