Ադրբեջանը նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացմամբ խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունը. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանը նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացմամբ
խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի Հանրապետությունը նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացմամբ խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մայիսի 21-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Ադրբեջանի կողմից նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ հանձնառության խախտում է, և այն չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության և վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը: Բնականաբար, այս հարցը բարձրացվելու է ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից: Ռազմական ուժի նմանօրինակ դրսևորումները չեն նպաստում խաղաղության մթնոլորտի համար բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորման Ադրբեջանի հանձնառության իրականացմանը»,- ասաց Նաղդալյանը:
Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի՝ զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման, եթե դրանցում ընդգրկված են ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերըամենաքիչը 250 մարտական տանկամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենաամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
Մայիսի 20-24-ն Ադրբեջանում անցկացվում են լայնածավալ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ: Դրանց հիմնական թեման գիշերային ժամին, հակառակորդի հարձակման կանխումն է, նրան տարբեր ուղղություններով հակահարված տալը՝ անցնելով հարձակման: Զորավարժություններում ներգրավված է մինչև 10 հազար զինծառայող, 150 միավոր տանկ և այլ զրահատեխնիկա, մինչև 200 տարբեր տրամաչափի հրթիռա-հրետանային սարքավորումներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և ականանետեր, մինչև 35 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ:

Азербайджан, заранее не предупредив о проведении широкомасштабных военных учений, нарушил обязательства ОБСЕ: МИД РА
Азербайджан, заранее не предупредив о проведении широкомасштабных военных учений,
нарушил обязательства ОБСЕ:  МИД РА
Азербайджан, заранее не предупредив о проведении широкомасштабных военных учений, нарушил обязательства ОБСЕ. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 21 мая сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
“Проведение Азербайджаном широкомасштабных военных учений без предупреждения является нарушением обязательств ОБСЕ, и это не способствует формированию атмосферы мира и доверия в регионе. Естественно, этот вопрос будет поднят постоянным представительством Армении в ОБСЕ. Подобные проявления военной силы не способствуют осуществлению Азербайджаном обязательств по формированию благоприятной атмосферы для мира”, - сказала Нагдалян.
Согласно подпункту 40.1.1 главы 5 Венской декларации 2011 года  учения подлежат объявлению, если в них участвуют по меньшей мере 9000 человек, включая поддерживающие войска, по меньшей мере 250 боевых танков, по меньшей мере 500 боевых бронированных машин, по меньшей мере 250 самоходных и пехотных артиллерийских средств, минометов и реактивных залповых установок (100 мм и более).
В Азербайджане с 20 по 24 мая проходят широкомасштабные оперативно-тактические учения. Основная их тема - предотвращение нападения противника в ночное время, нанесение ему контрудара по разным направлениям, переходя в наступление.
В учениях задействованы до 10 тысяч военнослужащих, 150 единиц танков и другой бронетехники, до 200 ракетно-артиллерийских установок различного калибра, реактивные системы залпового огня и минометы, до 35 самолетов и вертолетов.