Թեւան Պողոսյանը փոփոխություն չի տեսնում Ադրբեջանի վարքագծի և նպատակների մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդկային զարգացման կենտրոնի նախագահ Թևւան Պողոսյանն այն կարծիքին է, որ Ադրբեջանը չի  փոխվել ո′չ իր վարքագծով, ո′չ   նպատակներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Թևան Պողոսյանը նման կարծիք է հայտնել ապրիլի 5-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ խոսելով Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո կայացած Փաշինյան- Ալիևւ հանդիպման մասին:  «Իրականության մեջ ինձ համար ևս մեկ անգամ ապացուցվեց այն, ինչ մինչ հանդիպումն  ասել էի`  ոչ մի յուրահատուկ բան չեմ սպասում»,- ասաց Թևւան Պողոսյանը:
Պողոսյանը նաև դիտարկումներ արեց, թե ինչպիսին է եղել Ադրբեջանի վարքագիծը  և  ինչ խնդիր է Ադրբեջանը հիմա փորձում լուծել .«Իմ պատկերացմամբ, ինքը մի խնդիր է իր առջև դրել` հայկական միասնականությունը ջարդել»,- ասաց Թևւան Պողոսյանը և հավելեց, որ Ադրբեջանը հիմա իր  այլընտրանքն է հզորացնում` զենք- զինամթերք գնելով, զորավարժություններ անելով և փորձելով սրացումների գնալ. դա է լինելու այդ երկրի քաղաքականությունը:
Ըստ Թևւան Պողոսյանի` Ադրբեջանը չի ցանկանում առաջընթացի նպաստող որևէ քայլի գնալ: «Նրանք իրենց ձևով են ժամանակ շահելու, մենք էլ պետք է հասկանանք՝  ինչպես ենք օգտագործելու այդ ժամանակը և մեր այլընտրանքներն այնքան հզորացնենք, որ բանակցությունների սեղանին թելադրենք մեր օրակարգը: Եթե մեր նպատակն է ոչ մի բան չզիջել, պետք է կարողանանք Արցախը վերաբնակեցնել և դա անել առանց ամաչելու:»,- ասաց Պողոսյանը:
Նա հավելեց, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո հայկական կողմն ավելի է հզորացրել առաջնագիծը, դիտարկման սարքեր են դրվել, խրամատները խորացել են:
Մարտի 29- ին Վիեննայում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումըՀանդիպման նախապատրաստության նպատակով մարտի 28-ին կայացել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ ՄնացականյանիՄինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հանդիպումը, ապա նաև՝ շփումներ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Քննարկումների առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացն է եղել: Փաշինյան- Ալիև հանդիպումն առաջինն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:

Теван Погосян не видит изменений в поведении и целях Азербайджана
Председатель Центра человеческого развития Теван Погосян считает, что Азербайджан не изменился ни в своем поведении, ни в целях. Как передает «Арменпресс», такое мнение Теван Погосян высказал на пресс-конференции 5 апреля, говоря о встрече Пашинян-Алиев под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Вене.  “В действительности для меня еще раз было доказано то, что я говорил до встречи - не жду ничего особенного ”, - сказал Теван Погосян.
Погосян также говорил о том, какой была позиция Азербайджана раньшеи какую проблему Азербайджан пытается решить сейчас.  “По моему мнению, он поставил перед собой одну задачу - сломить армянское единство”, - сказал Теван Погосян и добавил, что Азербайджан сейчас, покупая оружие и боеприпасы, проводя военные учения, усиливает другую альтернативу и пытается идти на обострение. Такой и будет политика этой страны.
По мнению Тевана Погосяна, Азербайджан не желает идти на какой-либо шаг, способствующий прогрессу. “Они будут выигрывать время по своему усмотрению, а мы должны понять, как мы сможем использовать это время и усиливать наши альтернативы, чтобы за столом переговоров диктовать свою повестку дня. Если наша цель - ничего не уступить, мы должны суметь заселить Арцах и делать это без стыда”, - сказал Погосян.
Он добавил, что после Апрельской войны 2016 года армянская сторона усилила передовую, поставлены приборы наблюдения, траншеи стали глубже.
29 марта в Вене состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Для подготовки встречи 28 марта состоялась встреча министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Стефана Висконти, Эндрю Шофера и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, а также были контакты с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. В центре обсуждений был процесс урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Встреча Пашинян – Алиев -первая под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.