ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի սերտ համագործակցությունը տարածաշրջանի անվտանգության երաշխավորն է
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի սերտ
համագործակցությունը տարածաշրջանի անվտանգության երաշխավորն է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ Երևանի Հաղթանակ զբոսայգում անցկացվեց հանդիսավոր արարողություն, որին ներկա էին ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը,  ՀՀ եւ ՌԴ զինված ուժերի բարձրաստիճան սպաներ, զինծառայողներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ: Ներկաները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ դրեցին Անհայտ զինվորի հուշաքարին` հարգանքի տուրք մատուցելով հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն իր շնորհավորական խոսքն ուղղեց բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ծառայություն են իրականացնում՝ պաշտպանելով իրենց Հայրենիքը, պաշտպանելով Ռուսաստանը, Հայաստանը: Դեսպանն ընդգծեց, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդները դարավոր պատմություն ունեն, տարբեր ժամանակներում աչքի են ընկել սերտ համագործակցությամբ: Հայ զինվորները մեծ ներդրում են ունեցել խորհրդային ժամանակների հաղթանակներում, զինված ուժերի զարգացման գործում:
«Երկու դաշնակից երկրների ՝Հայաստանի ու Ռուսաստանի համագործակցությունը մեր պետությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանի անվտանգության երաշխավորն է: Ինչպես գիտեք, Հայաստանում գործում է ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, մեր սահմանապահները ներգրավված են Հայաստանի սահմանային պաշտպանության գործում: Դա կարևոր ներդրում է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի անվտանգության համար: Դա արտացոլում է այն մարտական եղբայրությունը, այն եղբայրական հարաբերությունները, որոնք առկա են մեր երկու ժողովուրդների միջև, որով բնութագրվել է մեր դարավոր պատմությունը»,-ասաց դեսպանը:
Ինչ վերաբերում է ռազմական համագործակցության շրջանակներում իրականցվող ծրագրերին, ապա դեսպանը նշեց, որ դրանք կյանքի են կոչվում պարբերաբար: Ռուս զինվորականները ծառայություն են իրականացնում Հայաստանի իրենց գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ:
Միջոցառումն ավարտվեց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի զինվորական նվագախմբի կատարման հնչյունների ներքո ցուցադրված հայ և ռուս զինվորների հանդիսավոր քայլերթով:
1918թ. փետրվարի 23-ին Կարմիր գվարդիայի ջոկատներն առաջին անգամ հաղթանակ տարան Գերմանիայի դեմ: 1922 թվականին այդ օրը պաշտոնապես հայտարարվեց Կարմիր բանակի օր: Ավելի ուշ ԽՍՀՄ-ում փետրվարի 23-ն սկսեցին նշել որպես Խորհրդային բանակի և ռազմածովային նավատորմի համազգային օր: Խորհրդային միության փլուզումից հետո այդ օրը վերանվանվեց Հայրենիքի պաշտպանի օր:

Посол РФ в РА уверен: тесное сотрудничество России и Армении — залог безопасности в регионе
По случаю Дня  защитника родины в  ереванском парке  Победы состоялось торжественная церемония, на которой  присутствовали посол России в  Армении Сергей  Копыркин, высшие  офицеры Вооруженных сил РА и РФ, военнослужащие, ветераны  ВОВ.  Они возложили цветы и венки к  памятнику  Неизвестному  солдату, воздав  дань памяти  павших за родину.
Как  передает Арменпресс, Сергей  Копыркин  направил свое  поздравление  всем, кто несет службу, защищая свое  Отечество – Россию, Армению. Посол РФ  подчеркнул, что  народы  России и Армении связывает многовековая история, во все  времена их отличали тесное  сотрудничество и дружба. Армянские  воины  внесли огромный  вклад  в победы  Советского Союза, в  развитие  Вооруженных сил.
«Сотрудничество двух союзников – Армении и России, является залогом безопасности  наших государств, а  также всего региона. Как  вы знаете, в  Армении расположена  102-я российская военная база, наши пограничники вовлечены  в  защиту  границ  Армении. Это важный  вклад России в  обеспечение  безопасности Армении. Это отражение  того боевого братства, тех дружеских отношений, которые  сложились у  наших народов, которым и характеризуется наша многовековая история», - сказал посол.
Что касается программ, осуществляемых в  рамках военного сотрудничества, то посол Копыркин  отметил, что  они  выполняются регулярно.российские  военные  несут службу  в  тесном сотрудничестве  со своими армянскими партнерами.
Мероприятие  завершилось торжественным парадом армянских и российских военнослужащих в  сопровождении военного оркестра.
23 февраля 1918 года  отряды  красной  гвардии одержали первую победу  над Германией.  С 1922 года этот день был официально объявлен днем Красной  армии. В СССР  это был День Советской  Армии и Военно-Морского флота. После  распада СССР он отмечается как  День Защитника Отечества.