Մոսկվան Բաքվից պարզաբանումներ Է ակնկալում երկիր ՌԴ հայազգի քաղաքացիների մուտքն արգելելու կապակցությամբ
Մոսկվան Բաքվից պարզաբանումներ Է ակնկալում երկիր ՌԴ հայազգի քաղաքացիների
մուտքն արգելելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան Բաքվից պարզաբանումներ Է ակնկալում հանրապետության տարածք հայկական արմատներով ռուսաստանցիների մուտքի արգելման յուրաքանչյուր միջադեպի շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՌԴ ԱԳ նախարարության՝ հունվարի 18-ին տարածված մեկնաբանության մեջ:
«Ծանոթացանք Ադրբեջան Ռուսաստանի՝ հայկական արմատներով քաղաքացիների մուտքը թույլ չտալու վերաբերյալ մեր հաղորդմանն այդ երկրի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայության արձագանքին: Նշում ենք մեկնաբանության՝ դիվանագիտական պատշաճությունների շրջանակներից դուրս եկող տոնը: Ոչ պակաս տարակուսանք Է հարուցում դրա բովանդակությունը, որը հանգում Է Ադրբեջան ժամանող Ռուսաստանի քաղաքացիների խտրականության թեման՝ որպես իբր նվազ կարեւոր, «չուռճացնելու» պահանջին՝ երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ վերընթաց զարգացման ֆոնին»,-նշել են ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում:
Նման մոտեցումը, ինչպես ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, անընդունելի Է:
«Գործին ուղղակի առնչություն չունեցող ընդհանուր դատողությունների փոխարեն կցանկանայինք առարկայական պարզաբանումներ լսել ռուսաստանցիների հետ կապված յուրաքանչյուր միջադեպի վերաբերյալ»,-նշել են գերատեսչությունում: Դիվանագիտական գերատեսչությունում ուշադրություն են դարձրել այն բանի վրա, որ ռուսաստանցիների մուտքը թույլ չտալու դեպքերի թվում կան այնպիսի աղաղակող դեպքեր, ինչպես 2018 թվականի մայիսին Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան, Լենինգրադի բլոկադան վերապրած 81-ամյա բնակչուհու մուտքը մերժելը կամ 2017 թվականի փետրվարին այն կնոջը երկիր չթողնելը, որին չորսամյա որդու հետ ժամեր շարունակ պահել են հատուկ տեղում:
«Դիվանագիտական կապուղիներով պաշտոնական պարզաբանումներ ենք ակնկալում Ռուսաստանի քաղաքացիների համար Ադրբեջան ուղեւորությունները Մոսկվայում հանրապետության դեսպանության հետ համաձայնեցնելու անհրաժեշտության կապակցությամբ ադրբեջանական կողմի ակնարկների շուրջ, ինչը Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիների անայցագիր ուղեւորությունների մասին 1997 թվականի հուլիսի 3-ի համաձայնագրի խախտում կլիներ,-հավելել են նախարարությունում:-Կախված ադրբեջանական կողմի արձագանքի բովանդակությունից՝ կորոշենք մեր հետագա քայլերը»:

МИД РФ: Москва ждет разъяснений Баку в связи с недопуском россиян в страну
Москва ждет разъяснений Баку по каждому инциденту с недопуском россиян с армянскими корнями на территорию республики. Об этом говорится в распространенном в пятницу комментарии МИД РФ.
"Ознакомились с реакцией пресс-службы МИД Азербайджана на наше сообщение о недопуске в эту страну российских граждан с армянскими корнями. Отмечаем выходящий за рамки дипломатических приличий тон комментария. Не меньшее недоумение вызывает его содержание, сводящееся к требованию "не раздувать" тему дискриминации приезжающих в Азербайджан российских граждан как якобы малозначимую на фоне динамичного поступательного развития двусторонних отношений", - указали в российском внешнеполитическом ведомстве.
Такой подход, подчеркнули в МИД РФ, неприемлем. "Вместо не имеющих прямого отношения к делу общих рассуждений хотели бы услышать предметные разъяснения по каждому инциденту с россиянами", - подчеркнули в ведомстве,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В дипведомстве обратили внимание, что среди случаев недопуска россиян есть такие вопиющие, как отказ во въезде в мае 2018 года ветерану Великой Отечественной войны, 81-летней жительнице блокадного Ленинграда или недопуск в страну в феврале 2017 года женщины, которую вместе с четырехлетним сыном много часов продержали в спецнакопителе.
"Ожидаем официальных разъяснений по дипломатическим каналам по поводу намеков азербайджанской стороны на необходимость для российских граждан согласовывать поездки в Азербайджан с посольством республики в Москве, что являлось бы нарушением Соглашения о безвизовых поездках граждан Российской Федерации и Азербайджанской Республики от 3 июля 1997 года, - добавили в министерстве. - В зависимости от содержательной реакции азербайджанской стороны будем определяться с нашими дальнейшими шагами".