Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը գրավով ազատ արձակմամբ փոխարինելու միջնորդության քննարկումը հետաձգվեց մինչև հունվարի 9-ը
Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը գրավով ազատ արձակմամբ փոխարինելու
միջնորդության քննարկումը հետաձգվեց մինչև հունվարի 9-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը գրավով ազատ արձակմամբ փոխարինելու պաշտպանների միջնորդության վերաբերյալ դատական նիստը հետաձգեց մինչև հունվարի 9-ը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց  Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը:
«Ըստ էության, նիստ, որպես այդպիսին, տեղի չունեցավ։ Քննիչը ցանկություն ուներ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն ներկայացնել ու ժամանակ խնդրեց, որ ուսումնասիրի նյութերը: Քննիչն ասում էր, որ ցանկանում է ուսումնասիրել՝ հասկանալու համար, թե արդյոք պետք է դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն ներկայացնել», -նշեց փաստաբանը:
Օրբելյանի խոսքով` Ռոբերտ Քոչարյանը չի մասնակցել  նիստին, քանի որ այն տեխնիկական նիստ էր, և մասնակցության անհրաժեշտություն էլ չի եղել:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը քննում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով ազատ արձակմամբ փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանների միջնորդությունը: Գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը պաշտպանները ներկայացրել են դեկտեմբերի 26-ին:

YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS.  The court of general jurisdiction of Yerevan postponed the trial on examining the motion of Kocharyan’s lawyers to change their client’s pre-trial detention into release on bail until January 9, ARMENPRESS reports Kocharyan’s lawyer Aram Orbelyan told the reporters.
“In fact, no session took place. The investigator wanted to submit a motion on judge Nelli Baghdasaryan to recuse herself and asked for time to examine the materials to understand if it’s necessary to submit a relevant motion “, the lawyer said.
He added that Kocharyan did not attend the session, since it was a technical session and there was no necessity for his participation.
The court of general jurisdiction of Yerevan is examining the motion on changing Robert Kocharyan pre-trial detention into an alternative preventive measure, release on bail. The motion was submitted by his lawyers on December 26.