Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավարին երկու նոր մեղադրանք է առաջադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հատուկ քննչական ծառայությունը լրացրել է Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի մեղադրանքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Նրա խոսքով` բացի գործով կարևոր ապացույցներ կեղծելու մեղադրանքից, Հարությունյանն արդեն մեղադրվում է նաև անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ` ՀՀ  քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով  հատկանիշներով:
«Դատախազության այսօրվա որոշումը կարող է պայմանավորված լինել նաև նրանով, որ այսօր ՀՔԾ քննիչը որոշում է կայացրել Վահագն Հարությունյանի մեղադրանքը լրացնելու մասին, որի վերաբերյալ տեղեկացվել է նաև հսկող դատախազին»,- նշեց Օհանջանյանը:
Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել էր Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ առաջին ատյանի որոշումը և վերացնել նրա նկատմամբ կիրառված կալանքը:
2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել էր, որ Վահագն Հարությունյանը, 2007-2011 թվականներին զբաղեցնելով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարևոր գործերի ավագ քննիչի պաշտոնը, իր վարույթում առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում կազմակերպել է քննչական խմբի կազմում ընդգրկված առանձին քննիչների հետ և ոստիկանության ծառայողների, այդ թվում` փորձագետ Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ միասնական դիտավորությամբ ապացույցներ կեղծելը: Առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույցներ կեղծելը կազմակերպելու համար նա որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Экс-главе следственной группы по делу 1 марта предъявлено 2 новых обвинения
Специальная следственная служба дополнила  обвинение экс-главы  следственной  группы по делу  1 марта Ваагна Арутюняна.
Об этом в  беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
По ее  словам, помимо обвинения  в фальсификации важных доказательств, Ваагн Арутюнян обвиняется также в злоупотреблении должностных полномочий с тяжелыми последствиями по неосторожности и превышении должностных полномочий  с  применением силы – по признакам ч.2 ст.308 и ч.2 ст.309 УК РА.
«Сегодняшнее решение  Генпрокуратуры  может быть также обусловлено тем, что сегодня следователь ССС принял решение о дополнении обвинения  Ваагна  Арутюняна, о чем проинформирован также  контролирующий  следователь», - сказала она.
Апелляционный  суд обжаловал решение  суда первой  инстанции в  отношении Ваагна  Арутюняна и освободил его из заключения.
На основе достаточности доказательств, собранных в рамках предварительного следствия по уголовному делу о событиях 1-2 марта 2008 года, выяснилось, что  Ваагн   Арутюнян, в 2007-2011гг. занимая пост старшего следователя  по особо важным делам ССС, в  ходе  предварительного следствия  по уголовному делу по особо  тяжкому  преступлению, организовал в сговоре с отдельными следователями следственной  группы  и полицейскими, в  том числе и при содействии эксперта А.Г., фальсификацию  доказательств.
За организацию  фальсификации  доказательств  он привлечен как обвиняемый  по п.1 ч.3 ст.38-349УК Армении.
Ваагн   Арутюнян был объявлен в  розыск. Следователь ССС представил ходатайство об избрании в  отношении него ареста как  меры  пресечения.