ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում Հայաստանի տնտեսությունն ավելի դիվերսիֆիկացված է դարձել. Վերոնիկա Նիկիշինա
ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում Հայաստանի տնտեսությունն ավելի
դիվերսիֆիկացված է դարձել. Վերոնիկա Նիկիշինա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը թույլ է տվել նվազագույնի հասցնել արտաքին գործոններով պայմանավորված բացասական հետևանքները  երկրի տնտեսության վրա: Երևանում շարունակվող «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային համաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան: «Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը համընկեց այն ժամանակաշրջանի հետ, երբ  միջազգային տնտեսական իրավիճակը ոչ բարենպաստ էր, իսկ դա չէր կարող ազդեցություն չունենալ մեր երկրներից յուրաքանչյուրի տնտեսության վրա: Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը թույլ տվեց մեղմել երկրի տնտեսության վրա բացասական հետևանքները, որոնց բախվում էին մեր միության բոլոր երկրները: Չնայած նրան, որ տնտեսության աճն այնքան մեծ չէր՝ այն ավելի դիվերսիֆիկացված դարձավ՝ հիմնված  Միության անդամ երկրներ արտահանման աճի վրա»,- ասաց Նիկիշինան:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ի ֆիզիկական ծավալի ինդեքսը 2017թ. դրան նախորդող տարվա համեմատ ավելացել է 7.5 տոկոսով՝ չնայած նրան, որ աշխարհում այս ցուցանիշները բավականին համեստ էին: «Հայաստանը 2018թ. հունվար-հունիս ամիսների ընթացքում ԵԱՏՄ անդամ երկրների մեջ տնտեսական ակտիվության ամենաբարձր ցուցանիշն է գրանցել: Այս տարվա առաջին 6 ամիսների արդյունքներով Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը  կազմել է  8.3 տոկոս, որը մեր Միության անդամ երկրների մեջ  ամենաբարձր ցուցանիշն է: 2017թ. զգալիորեն՝ 40 տոկոսով  աճել է Հայաստանից արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ, ինչպես նաև 20.5 տոկոսով աճել է արտահանումը երրորդ երկրներ»,- մանրամասնեց ԵՏՀ առևտրի հարցերով նախարարը:
Նիկիշինան  նաև հավելել է, որ ռուսական շուկայում շատ պահանջված է, օրինակ, հայկական գյուղմթերքը, որը ոչ միայն շատ համեղ է, այլ նաև՝ էկոլոգիապես մաքուր:
Անդրադառնալով «Եվրասիական շաբաթ» համաժողովի աշխատանքներին՝ Վերոնիկա Նիկիշինան շեշտել է՝ կարող են արձանագրել, որ «Եվրասիական շաբաթ»-ը դարձել է անկախ հարթակ, որտեղ քննարկվում են բիզնեսին  հետաքրքիր բոլոր հարցերը:  «Մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեր ծրագիրը, որը ձևավորում ենք յուրաքանչյուր համաժողովի  համար, առավելագույնս հաշվի առնի այն պահանջները և հետաքրքրությունները, որոնք բիզնեսը դնում է մեր առաջ: Առաջին հերթին մենք  ավելի ու ավելի ենք ջանում «Եվրասիական շաբաթ»-ի ընթացքում քաղաքական հարցերից անցում կատարել տնտեսական հարցերի քննարկմանը»,- ասաց նա:
Խոսելով Երևանում անցկացվող համաժողովի առանձնահատկությունների մասին՝ ԵՏՀ առևտրի հարցերով նախարարը նշեց, որ այս տարի ընդլայնել են համաժողովին բիզնեսի մասնակցությունը՝ հատկապես ցուցահանդեսային միջոցառումների միջոցով:  «Եթե մեր առաջին համաժողովները անցնում էին  հիմնականում քննարկումների հարթակում, ապա այսօր մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ցուցահանդեսային միջոցառումներին»,- մանրամասնեց Վերոնիկա Նիկիշինան:
Նա  ցավով արձանագրեց, որ Երևանում մեկնարկած համաժողովն անցնում է մի իրավիճակում, երբ համաշխարհային առևտրի բացասական տենդենցներ են նկատվում, ինչը չի կարող ազդեցություն չունենալ ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների վրա: «Դրա համար քննարկումների ընթացքում հարցերի մեծ մասը նրա մասին էր, թե ինչպե՞ս է միջազգային առևտրի էրոզիան ազդելու մեր Միության զարգացման վրա, ինչպե՞ս ենք մենք պատրաստվում դիմակայել արտաքին մարտահրավերներին»,- ասել է նա:

YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union (EAEU) enabled to minimize the negative consequences caused by external factors on the country’s economy, Veronika Nikishina - Member of the Board, Minister for Trade of the Eurasian Economic Commission (EEC), told ARMENPRESS correspondent within the framework of the Eurasian Week International Forum in Yerevan.
“Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union coincided with the period when the international economic situation was not favorable, and this, of course, affected the economies of all our countries. Armenia’s joining the EAEU enabled to mitigate the negative consequences on the country’s economy which was facing all countries of our Union. Despite not so large economic growth, it became more diversified based on the export growth to the Union’s member states”, the EEC minister said.
She added that the physical volume index of Armenia’s GDP increased by 7.5% in 2017 compared to 2016, although these were quite modest figures globally. “Armenia has recorded the highest economic activity rate among the EAEU member states during January-June 2018. Based on the results of six months of this year, Armenia’s economic activity rate comprised 8.3%, which is the highest figure among the member states of our Union. In 2017 the export from Armenia to the EAEU states has significantly increased – 40%, as well as the export to the third countries has also increased by 20.5%”, Veronika Nikishina stated.
She informed that the Armenian agricultural goods are quite demanded in the Russian market.
Commenting on the activities of the Eurasian Week Forum, Veronika Nikishina said the Forum has become an independent platform where all issues interesting for the business are being discussed. “We are working so that our program maximally takes into consideration the demands and interests put by the business before us. First of all, we are trying to shift from the discussion of political matters to economic issues during the Eurasian Week”, she added.
She informed that this year they have expanded the participation of the business in the Forum, especially through exhibitions. “If our first forums were mainly held at the discussions platform, today we pay great attention to the exhibition events”, she said.