Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՊՀ տնտեսական կոմիտեի 79-րդ նիստին:
Ինչպես  «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստի օրակարգում էին ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջև տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Կազմակերպության մասնակից պետությունների փոխվարչապետները քննարկել են Ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրի և մի շարք միջպետական ծրագրերի դրույթների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև անդրադարձել 2020 թվականին ԱՊՀ մասնակից պետություններում մարդահամարի իրականացման համար նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող տարբեր հարցերի:
Նիստի օրակարգում էին տիեզերական ոլորտում ուսումնասիրությունների, հարկային վարչարարության շրջանակներում էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման և մի շարք այլ բնագավառներում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համատեղ գործունեության վերաբերյալ փաստաթղթերի նախագծերի քննարկումը:
Մասնակիցներին ներկայացվել է գիտատեխնիկական և նորարարական ոլորտներում համագործակցության հարցերով միջպետական խորհրդի գործունեությունը:
Փոխվարչապետները մտքեր են փոխանակել նաև Մոսկվայի Ժողովրդական տնտեսության ձեռքբերումների ցուցասրահ-համալիրի տարածքում ազգային առևտրացուցահանդեսային կենտրոնների ստեղծմանն ու գործունեությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Вице-премьер Армении принял участие в 79-м заседании Экономического комитета СНГ
Вице-премьер Армении Мгер Григорян, находящийся в Российской Федерации с рабочим визитом, принял участие в 79-м заседании Экономического комитета СНГ.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе правительства, в повестку заседания был включен ряд вопросов, связанных с экономическим сотрудничеством государств-участников СНГ.
Вице-премьеры государств-членов СНГ обсудили процесс реализации Соглашения о зоне свободной торговли и ряд межправительственных программ, а также затронули различные вопросы, связанные с подготовкой к переписи в государствах-участниках СНГ в 2020 году.
В повестку дня заседания вошли обсуждение проектов документов о совместной деятельности государств-участников СНГ в области космических исследований, электронного обмена информацией в рамках налогового администрирования и в ряде других сфер.
Участники были ознакомлены с деятельностью Межгосударственного совета по сотрудничеству в научно-технической и инновационной сферах.
Вице-премьеры также обменялись мнениями по вопросам создания и функционирования национальных торговых и выставочных центров на территории ВДНХ.