Իրանի շուրջ գործարքի մասնակիցները նախարարական հանդիպում կանցկացնեն ՄԱԿ- ի ԳԱ-ի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ գործարքի մասնակիցները՝ Ռուսաստանը, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ Իրանը, սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում նախարարական հանդիպում կանցկացնեն ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է կազմակերպության դվանագիտական մի աղբյուր: «Հանդիպումը պլանավորված Է սեպտեմբերի 24-ին,- իրազեկել Է գործակալության զրուցակիցը:- Դրան նաեւ կմասնակցի եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին»: Ինչպես սպասվում Է, հանդիպմանը կշարունակվի գործարքի պահպանման ուղիների որոնման քննարկումը դրանից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց եւ Իրանի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների վերականգնումից հետո: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Իրանի հետ համաձայնագրից եւ վերականգնում Է Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, այդ թվում՝ պատժամիջոցներն այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ: «Վեցյակի մնացած անդամները դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ-ի այդ քայլին: Վաշիգնտոնի եվրոպական գործընկերները հայտարարել են, որ մտադիր են պահպանել Իրանի հետ կնքված գործարքի պայմանները:
2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով: Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո:

Источник: участники сделки по Ирану проведут встречу на полях ГА ООН 24 сентября
Участники сделки по иранской ядерной программе (Россия, Китай, Великобритания, Франция, Германия и Иран) проведут министерскую встречу 24 сентября на полях Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке. Об этом сообщил ТАСС дипломатический источник в организации.
"Встреча запланирована на 24 сентября, - информировал собеседник агентства. - В ней также примет участие глава европейской дипломатии Федерика Могерини". Как ожидается, на ней участники продолжат обсуждение путей сохранения сделки после выхода из неё США и возобновления американских санкций в отношении Ирана,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил о выходе Вашингтона из СВПД - сделки, которая ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену соответствующих санкций Совета Безопасности (СБ) ООН и односторонних рестрикций, введенных США и ЕС. Он обещал не только вернуть старые, но и ввести новые ограничительные меры.
Ранее постпред США при ООН Никки Хейли сообщила о решении Трампа созвать 26 сентября заседание высокого уровня Совета Безопасности ООН по Ирану с целью привлечь внимание к якобы имевшему место нарушению Тегераном международного права. По ее словам, президент США лично примет участие в этой встрече в качестве председателя.