ՀԱՊԿ բարձրագույն մարմնում Հայաստանը կներկայացնի վարչապետը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի քարտուղարությունում Ղազախստանի նախագահությամբ կայացել է կազմակերպության մշտական խորհրդի նիստը, որին մասնակցել են անդամ երկրների մշտական և լիազոր ներկայացուցիչները և կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական կայքը, մշտական խորհուրդը  քննարկել է Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի և Հավաքական անվտանգության խորհրդի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության նստաշրջանի համատեղ նիստի օրակարգի նախագիծը, որը կկայանա Աստանայում այս տարվա նոյեմբերին: Որոշում է կայացվել շարունակել փաստաթղթերի քննարկումը ՀԱՊԿ-ի մշտական խորհրդի հերթական նիստին:
Քննարկվել է նաև 1992 թվականի մայիսի 15-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի փոփոխությունների մասին արձանագրության նախագիծը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 2002 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ընդունված կանոնադրության նախագիծը, որն առաջարկել էր հայկական կողմը՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մեջ փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ:
Դրանց համաձայն՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից քննարկվող հարցերի վերաբերյալ որոշումների ընդունումը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի իրավասության ներքո: Վերոնշվածի կապակցությամբ ՀԱՊԿ քարտուղարությունն արձանագրության նախագիծ է մշակել, որը կազմակերպության հիմնական փաստաթղթերի մի շարք հոդվածների փոփոխություն է նախատեսում: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մշտական քարտուղարությունը որոշում է կայացրել փաստաթղթերը մեկ փաթեթով ներկայացնել միջպետական համաձայնեցմանը:

Armenia to be represented by PM at CSTO Collective Security Council
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. The session of the Permanent Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) was held in the organization’s Secretariat chaired by Kazakhstan, which was attended by the permanent and plenipotentiary representatives of member states and the CSTO deputy secretary generals, Armenpress reports citing the CSTO website.
The Permanent Council has discussed the draft agenda of the joint session of the sitting of the Foreign ministers council, the Defense minister council, the Committee of secretaries of security councils and the CSTO Collective Security Council which will be held in Astana this near in November. A decision was made to continue the discussion of documents at the next session of the CSTO Permanent Council.
The session participants discussed the draft protocol on amendments to the Collective Security Treaty on May 15, 1992, as well as the draft charter of the CSTO adopted on October 7, 2002 which has been proposed by the Armenian side in connection with the coming into force the amendments of the Constitution of the Republic of Armenia.
Based on them, the adoption of decisions on issues being discussed by the CSTO Collective Security Council is under the jurisdiction of the Armenian Prime Minister. The CSTO Secretariat has developed a draft protocol which plans to change several articles of the organization’s main documents.