Բալայանը ԱԳՆ-ում կադրային փոփոխությունների մասին հարցին պատասխանեց՝ հղում անելով Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կադրային հետագա քաղաքականությունն ու հնարավոր փոփոխությունները պետք է դիտարկել ռոտացիայի համատեքստում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Լրագրողի հարցադրմանը՝ «նոր նախարարը պատրաստվո՞ւմ է արդյոք վերանայել տարբեր երկրներում ոչ դիվանագետ, համապատասխան փորձառություն չունեցող դեսպանների և դիվանագիտական անձնակազմի նշանակման քաղաքականությունը» ի պատասխան՝ Տիգրան Բալայանը հղում կատարեց Ազգային ժողովում վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին, որում նա նշել էր, որ այդ միտումը պետք է վերանայվի:
«Դիվանագիտական ծառայությունը կարծրացած մարմին չէ, թե դիվանագետների, թե դեսպանների ռոտացիոն փոփոխությունները մշտական բնույթ են կրում: Փոխվում են փոխնախարարները, վարչության պետերը, փոխնախարարները 2-3-4 տարին մեկ, վարչության պետերը, դեսպանները փոփոխվում են բավականին հաճախ: Ռոտացիայի համատեքստում էլ պետք է նայել հետագա հնարավոր փոփոխությունները»,-ասաց ԱԳՆ խոսնակը։

Тигран Балаян ответил на вопрос о кадровых изменениях в МИД Армении, сославшись на Никола Пашиняна
Возможность кадровых изменений в МИД Армении следует рассматривать с позиций ротации. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
На вопрос, готовится ли новый министр ИД Армении пересмотреть кадровую политику по части замены непрофессиональных дипломаттов в посольствах Армении, Тигран Балаян ответил, сославшись на выступление в НС Армении Никола Пашиняна еще в качестве кандидата на премьерский пост, в котором тот сказал, что подобные подходы надо пересмотреть.
«Дипломатическая служба не является застоявшимся органом, ротационные изменения по части дипломатов и послов носят постоянный характер. Послы, начальники департаментов, руководители высших уровней меняются довольно часто, в данном контексте также необходимо смотреть на дальнейшие возможные изменения», – отметил он.