ԵԱՏՄ-ն եւ Իրանը ժամանակավոր համաձայնագիր ստորագրեցին ազատ առեւտրի գոտու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունը եւ Իրանը մայիսի 17-ին Աստանայի տնտեսական համաժողովում ժամանակավոր համաձայնագիր են ստորագրել ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ:
«Այժմ համաձայնագրում ներառված Է այն ապրանքների սկզբնական ցանկը, որոնց նկատմամբ ներմուծման մաքսատուրքերը փոխադրաձ առեւտրում կնվազեցվեն կամ կվերացվեն համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո: Համաձայնագիրն ընդգրկում Է փոխադարձ առեւտրի ծավալի 50 տոկոսը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Աստանայի տնտեսական համաժողովում հայտարարել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա ճշտել Է, որ ԵԱՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ առեւտրի ծավալը 2017 թվականին կազմել Է 2,7 մլրդ դոլար: Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո կողմերը կկարողանան տնտեսել ներմուծման մաքսատուրքերի վճարման հարցում: ԵԱՏՄ-ի համար նախատեսված ցանկում ներառված են մսամթերքն ու յուղաճարպային արտադրանքը, հրուշակեղենի ու շոկոլադի առանձին տեսակներ, կոսմետիկա, Էլեկտրոնային ու մեխանիկական սարքավորումների տեսակներ:
Իրանական կողմը տարիֆային զիջողություններ կստանա պարենային ապրանքների ընդգրկուն ցուցակով, որը կներառի բանջարեղեն, մրգեր, չորացրած մրգեր, ինչպես նաեւ շինարարական նյութեր: «Արդյունաբերական ապրանքների գծով Իրանի ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափը կնվազի 7 տոկոսային կետով, իսկ միության երկրների համար՝ 3,5 կետով, գյուղատնտեսական ապրանքների գծով Իրանի համար դրանք կնվազեն 18 կետով, ԵԱՏՄ-ի համար՝ 5 կետով»,- հայտնել Է Սարգսյանը եւ հավելել, որ լիաֆորմատ համաձայնագիրը կարող Է ստորագրվել երեք տարի հետո:

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran on May 17 signed a provisional free trade zone agreement during the Astana economic forum, TASS reports.
“The current agreement includes an initial list of goods with lowered or cancelled customs fees upon its enforcement. The agreement covers half of mutual trade”, Tigran Sargsyan, chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC), said, adding that in 2017 trade between the EAEU and Iran reached 2.7 billion US dollars.
According to the EEC Board Chairman, after the agreement comes into effect, its signatories will be spared payment of customs duties.
The list for the EAEU includes meat and fat-and-oil products, certain types of confectioneries and chocolate, cosmetics, electronic and mechanical equipment. Iran will enjoy tariff preferences on vegetables, fruits, dried fruits and building materials.
“Average import duties for industrial goods will go down by seven percentage points for Iran, and by 3.5 points for the EAEU countries. Import duties for farming products will be down by 19 points for Iran and by five points for the EAEU”, Sargsyan said, adding that a full-fledged agreement may be signed in three years.