Շավարշ Քոչարյանը Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումների արդյունք է համարում շփման գծում լարվածության թուլացումը
Շավարշ Քոչարյանը Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումների արդյունք է համարում
շփման գծում լարվածության թուլացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը դժվարանում է ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացի հետ կապված հստակ գնահատական տալ, քանի որ Ադրբեջանը բանակցությունների սեղանի շուրջ տալիս է համաձայնություն, սակայն հետո խոչընդոտում գործնթացը: Քոչարյանն այդ մասին նշեց՝ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործեր նախարարների՝ դեկտեմբերի 6-ի հանդիպման արդյունքներին:
«Եթե Ադրբեջանն իրոք ցանկանում է ստատուս քվոյի փոփոխություն, ապա պետք է այդ գործելաոճը դադարեցնի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց փոխնախարարը:
Անդրադառնալով արտգործնախարարների՝ հաջորդ տարեսկզբին կայանալիք հանդիպմանը և հարցին, թե ի՞նչ ակնկալել, Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ կարող ենք մի բան արձանագրել՝ հանդիպումները, որոնք դարձել են հաճախակի, համընկնում են նաև այն հանգամանքի հետ, որ լարվածությունը շփման գծում նվազել է: «Այդ տեսակետից հանդիպումները դրական են»,- ընդգծեց Շավարշ Քոչարյանը:

Замминистра ИД Армении считает результатом встречи Налбандян-Мамедъяров ослабление напряженности на линии соприкосновения
Замминистра ИД Армении считает результатом встречи Налбандян-Мамедъяров
ослабление напряженности на линии соприкосновения
Замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян затрудняется давать четкие оценки в связи с переговорным процессом по урегулированию карабахского конфликта, так как Азербайджан за переговорным столом дает соглашения, однако потом препятствует процессу. Как сообщает Арменпресс, замминистра сказал об этом в беседе с журналистами, коснувшись результатов состоявшейся 6 декабря встречи глав МИД Армении и Азербайджана.
«Если Азербайджан действительно желает изменения статус-кво, то должен прекратить этот стиль», - сказал замминистра.
Коснувшись запланированной на начало следующего года встречи глав МИД и вопроса о том, чего ожидать, Кочарян сказал, что можно отметить одно – встречи, которые стали частыми, совпадают с тем фактором, что напряженность на линии соприкосновения ослабла.