«Կարաս»-ն աշխարհին կներկայանա գինու նոր ու բացառիկ տեսակով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տիեռաս դե Արմենիա» ընկերության «Կարաս» ապրանքանիշով նոր  գինին տեղ կզբաղեցնի աշխարհի բարձրարժեք գինիների կողքին՝ աշխարհին ներկայացնելով հայկական գինեգործության լավագույն ավանդույթները: Սեպտեմբերի 13-ին կայացավ ընկերության նոր գինու՝ «Գրան Կարաս-2013»-ի շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական կառույցների ներկայացուցիչներ, պատվավոր այլ հյուրեր: Գինու շնորհանդեսին մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Գինին առաջիկայում իր  արժանի տեղը կգրավի աշխարհի բարձրարժեք գինիների կողքին և գինու կոլեկցիոներների հավաքածուներում:  Նման բարձրակարգ հայկական գինու հայտնվելը կնպաստի շուկայի այս սեգմենտում հայկական գինիների ճանաչելիության բարձրացմանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Կարաս» գինու գործարանի տնօրեն Խուլիանա Դել Ագիլա-Էռնեկյանն ուրախությամբ նկատեց, որ իրենք ներկայացնում են իրենց նոր գինին, որն, անկասկած, նպաստելու է համաշխարհային շուկայում հայկական գինու ճանաչելիության բարձրացմանը: «Մեր ընտանիքը շատ ուրախ է՝ Հայաստանում այս աշխատանքը սկսելու համար: Ես մեծ սիրով օգնում եմ ընտանիքիս այս գործում և կառավարում եմ «Կարաս» ապրանքանիշի գինիների արտադրությունը: Մեզ համար սա շատ կարևոր աշխատանք է, որովհետև ցանկանում ենք գինեգործությանը զարկ տալու եղանակով նպաստել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը»,- նշեց նա:
Գինու գործարանի երիտասարդ տնօրենը վստահ է, որ Հայաստանում գինեգործությունը զարգացման հսկայական ներուժ ունի, իսկ հայկական գինիները կարող են ուրույն տեղ ունենալ համաշխարհային շուկաներում: «Հայաստանում գինեգործությունն ավելի քան 6 հազար տարվա պատմություն ունի, ինչը հիանալի հնարավորություն է, որպեսզի Հայաստանը դառնա գինեգործության առաջատար երկիր: Ես համոզված եմ, որ մենք մի քանի տարվա ընթացքում կհասնենք այդ արդյունքին»,- ընդգծեց Խուլիանա Դել Ագիլա-Էռնեկյանը:
Նա հավելեց, որ իր քեռին՝ հայազգի բարերար Էդուարդո Էռնեկյանը միշտ ասում է, որ ցանկանում է բոլոր հնարավոր եղանակներով նպաստել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: «Այսօր մենք շատ ուրախ ենք, որ ներկայացնում ենք մեր նոր գինին, որն արտահանելու ենք ողջ աշխարհով մեկ՝ աշխարհին ներկայացնելով մեր պատմությունը: Գինին, որը ներկայացնում ենք մեր 10 տարվա աշխատանքի արգասիքն է: Մենք պատրաստվում ենք սրանով դնել հայկական գինեգործության առաջընթացի նոր սկիզբը: Այն նաև շուրջ 500 մարդու քրտնաջան աշխատանքի արդյունքն է, և մենք շնորհակալ ենք նրանցից յուրաքանչյուրին իրենց կատարած աշխատանքի համար»,- ընդգծեց Խուլիանա Դել Ագիլա-Էռնեկյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանը գինեգործության զարգացման մեծ ներուժ ունի: Նրա խոսքով՝ հայկական գինին ինքնատիպ է. «Կարծում եմ, որ Հայաստանում գինեգործությունը պետք է զարգանա, քանի որ հայկական գինին մեր հիանալի ու արևահամ բերքի արդյունքն է: Այն, ինչ այսօր ներկայացնում է «Կարաս»-ը, այդ բերքի ևս մեկ հետաքրքիր արդյունքն է: Եթե այս արդյունքը շարունակություն ստանա, կարծում եմ, որ հայկական գինին համաշխարհային շուկայում իր արժանի տեղը կունենա, իսկ Հայաստանը կդառնա գինեգործության առումով առաջատար ու հայտնի երկիր»,- ընդգծեց ՀՀ արդարադատության նախարարը:

Karas Wines to present new and unique type of wine to the world
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. ‘Tierras de Armenia’ company’s Karas brand new wine will be included in the list of the world’s wines of the highest value by presenting the best traditions of Armenian winemaking to the world.
On September 13 the presentation of the company’s new wine ‘Gran Karas-2013’ was held which was attended by high-ranking officials, representatives of diplomatic structures accredited in Armenia, as well as other honorary guests. The event was also attended by defense minister Vigen Sargsyan, justice minister Davit Harutyunyan, Russia’s Ambassador to Armenia Ivan Volynkin.
Juliana Del Aguila Eurnekian – Director at Karas Wines, told Armenpress that they are presenting a new wine which will definitely contribute to increasing the recognition of the Armenian wine in the world market. “Our family is very happy to launch this work in Armenia. I help my family in this work with great pleasure and manage the wine production of Karas brand. For us this is a very important work since we want to contribute to Armenia’s economic development by boosting winemaking”, he said.
Juliana Del Aguila Eurnekian is confident that winemaking has great development potential in Armenia, and the Armenian wines can have their unique place in global markets. “Winemaking in Armenia has a history of more than 6.000 years which is a perfect opportunity for Armenia to become a leading country in winemaking. I am convinced that we will achieve that result in several years”, the Director said.
She added that her uncle ethnic Armenian philanthropist Eduardo Eurnekian always says he wants to contribute to Armenia’s economic development with all possible means. “Today we are very happy that we present our new wine which we are going to export throughout the world by presenting our history. This wine is the result of our work of 10 years. By this we are planning to put a new beginning of the progress of Armenian winemaking. It is also a result of over 500 persons’ long-lasting work, and we thank all of them for their work”, Juliana Del Aguila Eurnekian said.
Armenian justice minister Davit Harutyunyan told Armenpress that Armenia has great potential for winemaking development. According to him, the Armenian wine is unique: “I think winemaking should develop in Armenia since the Armenian wine is the result of our perfect fruits. What Karas today presents is also a result of that fruit. If this result continues, I believe that the Armenian wine will find its unique place in the world market, and Armenia will become a leading and famous country in the field of winemaking”, the justice minister said, adding that the years of Karas activity inspire trust.